آرشیو : يادداشت
 • یادداشت _ متأسفانه صنعتى که یکى از مشاغل سخت و پر استرس به حساب می‌آید، تولید کننده آن در سرنوشت خود هیچ گونه دخل و تصرفی ندارد.در این ساختار فرسوده، هنگام جوجه ریزى، چون اکثر جوجه‌ها زیر چنبره واسطه‌ها قرار دارد، مرغدار قادر نیست قیمت جوجه خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در شب ورود به سالن قطعى نماید!درواقع واسطه مربوطه حداقل بعد از دو روز، قیمت را به مرغدار تحمیل کرده و مرغدار هم مجبور به تمکین است!
  تاریخ انتشار: چهارشنبه, 7 خرداد
 • یادداشت _ دکتر کاظم خاوازی کلیددار جدید وزارت جهادکشاورزی که با رأی قاطع نمایندگان مجلس به‌عنوان وزیر، پای به ساختمان وزارت جهادکشاورزی گذاشته، پس از چند هفته مطالعه و بررسی به ناگاه و با سرعت دست به چند تغییر و تحول و انتصاب جدید زد تا نشان دهد هم به اهمیت تشکیل تیم همسو واقف است و هم این‌که شرایط خاص اقتصادی، سیاسی و کشاورزی کشور را کاملاً رصد کرده که قصد از دست دادن زمان در مدت کوتاه باقی‌مانده از عمر دولت را ندارد.
  تاریخ انتشار: سه شنبه, 6 خرداد
 • خبر _ «شبکه تعاون روستایی کشور» در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم های ناعادلانه استکباری، قابلیت تبدیل شدن به قرارگاه اقتصاد مقاومتی را دارد.
  تاریخ انتشار: سه شنبه, 6 خرداد
 • خبر _ با افزایش تولید ذرت، میانگین انباشت این محصول در انبارها نسبت به سال گذشته ۳۰ میلیون تن رشد داشته و به بالاترین میزان ذخیره سازی از سال ۱۹۸۷ رسیده است.
  تاریخ انتشار: سه شنبه, 30 اردیبهشت
 • یادداشت _ مدیرعامل و رئیس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران میزان اثرپذیری قیمت ها از تغییرات نرخ ارز در بخش کشاورزی ایران دارای مدل های تناقض نمای متعددی است اما تقریبا همه اتفاق نظر دارند که نرخ ارز از دو کانال بر قیمتهای بخش کشاورزی اثر می گذارد اول اثر مستقیم و از طریق اثرگذاری بر قیمت تمام شده وارداتی محصولات بخش کشاورزی که اثرات آنی دارد؛ دوم، اثر غیر مستقیم و از طریق اثرگذاری بر قیمت نهاده های اولیه یا ارزش ویژه نهاده های واسطه ای مورد استفاده در بخش که تاثیرات بلند دامنه تری دارد و البته با تغییر در رفتار سیاست گذار پولی یعنی سیاست های اصلاحی تدریجی ارزی با ثبات و کنترل کننده تورم ،کاهش نوسانات تورم و بازتر شدن اقتصاد شاید زودتر به تعادل برسد.
  تاریخ انتشار: سه شنبه, 23 اردیبهشت
 • یادداشت _ داستان پرونده‌های فساد در وزارت جهادکشاورزی به کجا ختم شد و چرا پس از یکی دو ماه سروصدا همه چیز به بوته فراموشی سپرده شده است؟ آیا آن همه بوق و کرنا فقط برای تغییر وزیر و مشروعیت بخشیدن به توقف انتزاع بود یا پذیرش استعفای محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی ترفندی برای خاموش شدن مطالبه‌های عمومی بابت پرونده‌های فساد در وزات جهادکشاورزی بوده است؟!
  تاریخ انتشار: یکشنبه, 21 اردیبهشت
 • یادداشت _ صنعت طیور ایران توانسته است برای مصرف سرانه حدود 30 کیلوگرم مرغ و 12 کیلوگرم تخم مرغ به خوبی از عهده انجام وظیفه برآید.
  تاریخ انتشار: دوشنبه, 15 اردیبهشت
 • یادداشت _ در محیط تجاری رقابتی بخش کشاورزی ایران، کارایی و اثربخشی زنجیره تامین در بیشتر شرکتهای تعاونی، اتحادیه های ملی تعاونی های روستایی و هولدینگهای تجاری –تولیدی کشاورزی از برجسته ترین مباحث در بین اعضای هیات مدیره ها و سهامداران به شمار می رود و امروزه به طور گسترده ای شیوه های تجارت منصفانه به هماهنگی اطلاعاتی بین بخشهای مختلف سازمان تولید و تجارت، سیستم های پشتیبانی اطلاعات و یکپارچه کردن سیستم های مختلف در زنجیره ارزش کشاورزی وابسته است. اتحادیه های ملی به درک درستی از زنجیره تامین هوشمند( (SUPPLY CHAIN INTELLIGENCE یاSCI) ) از طریق تجــــارت الکترونیک نیاز دارند.
  تاریخ انتشار: یکشنبه, 14 اردیبهشت
 • یادداشت _ مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، در یادداشتی به درس‌های همه‌گیری کرونا برای سیاستگذار مانند تقویت تولید داخلی، حذف بوروکراسی زائد، استفاده از ابزارهای به‌روز و کارآمد و توسعه دولت الکترونیک پرداخت و از چالش‌های اقتصادی و تعمیق رکود گفت.
  تاریخ انتشار: چهارشنبه, 10 اردیبهشت
 • خبر _ سرانجام همانطور که بر پایه گمانه‌زنی ها پیش‌بینی می‌شد دکتر کاظم خاوازی با رای قاطع مجلس به‌عنوان وزیر جهادکشاورزی انتخاب شد تا بخش کشاورزی بیش از این سردرگم نباشد، هرچند که مهندس عباس کشاورز الحق و الانصاف در طول مدت کوتاه سرپرستی وزارت جهادکشاورزی منشاء خدمات بسیاری شد که شاید در حین انتصاب تصورش هم نمی‌رفت، اما به‌هرحال کلید مدیریت بخش کشاورزی بار دیگر در دستان یک مدیر تحقیقاتی و دانشگاهی قرار گرفت.
  تاریخ انتشار: چهارشنبه, 10 اردیبهشت
 • خبر _ جای تعجب است که رئیس‌جمهور از این روال همیشگی مطلع نیست و مانند مردم عادی با انتشار یک ویدئو از این اقدام باخبر شده است. وقتی چنین روالی وجود دارد رئیس‌جمهور برای اصلاح ساختاری این روند باید دستور دهد وگرنه تحت تعقیب قرارگرفتن مسئولان یک تولیدی هیچ فایده‌ای ندارد.
  تاریخ انتشار: چهارشنبه, 3 اردیبهشت
 • یادداشت _ واقعاً چه عامل یا عواملی باعث می‌شود که یک کارآفرین بجای استفاده از تجربیات گذشته درجهت رفع مشکلات خود، این‌چنین سرمایه و زحمات گروه بی‌شماری را دفن و نابود کند؟!
  تاریخ انتشار: یکشنبه, 31 فروردین
 • یادداشت _ مصوبه هیئت مدیره انجمن صنفی جوجه یکروزه که بنده مجری تصمیمات آن هستم حذف تخم مرغ های ست شده در ستر هست که اجرایی خواهد شد تا شاهد حذف و معدوم سازی جوجه یکروزه نباشیم.
  تاریخ انتشار: شنبه, 30 فروردین
 • یادداشت _ در این شرایط بحرانی ناشی از پیامدها وفشارهای ناشی از تحریم های ناجوانمردانه وتحمیل هزینه های بسیار فراوان مهار ویروس کرونا بر بودجه دولت وکاهش درآمد های نفتی وبالطبع فشار مضاعف وطاقت فرسا بر تولید کنندگان وکارآفرینان به ویژه بخش متولی امنیت تغذیه ای جامعه مشاهده معدوم کردن وزنده به گور کردن بخشی از سرمایه ملی یعنی جوجه زنده یک روزه وتحمیل اتلاف هزینه های میلیاردی بر دولت ومردم حکایت دل آزار این بازارمکاره است.
  تاریخ انتشار: شنبه, 30 فروردین
 • خبر _ در حالی که به طور ناگهانی تعادل عرضه و تقاضا در بازارهای غلات رو به وخامت است، دولتها نیز اقداماتی مانند ممنوعیت صادرات غلات، در درجه اول گندم و برنج را اعمال می کنند و فروش آرد را به خارج از کشور متوقف می نمایند تا از امنیت غذایی خودشان اطمینان حاصل کنند.
  تاریخ انتشار: دوشنبه, 25 فروردین
 • خبر _ یکی از بحث های راهبردی در خصوص اقتصاد دریامحور با توجه به 5.800 کیلومتر پهنه آبی و خط ساحلی در شمال و جنوب کشور، شیرین‌سازی آب دریاست که نیاز جدی تاریخ معاصر و حتی آینده می باشد.
  تاریخ انتشار: دوشنبه, 25 فروردین
 • یادداشت _ نگارنده این نوشتاردرآذرماه ۱۳۶۲برای نخستین باردر پهنه آبی خلیج فارس ودریای عمان با کشتی تحقیقاتی دلوار در معیت اساتید جهاد دانشگاهی به مدت یک هفته به بررسی بیومس آبزیان جنوب و آلوده گی ناشی از لکه های نفتی این پهنه آبی توفیق حضور داشتم وازآن زمان علاقه ای مانا ومستمر به این موهبت الهی در وجودم ریشه دواند که به لطف خداوند آفریننده زیبایی ها تاکنون ادامه دارد…
  تاریخ انتشار: یکشنبه, 24 فروردین
 • یادداشت _ ذخایر ژنتیکی و زیستی هر کشور گنجینه‌ای ارزشمند، سرمایه ملی، اقتصادی، غذایی و سلامت جامعه محسوب می‌شود و حفظ ذخایر ژنتیکی و زیستی نقشی مهم در پژوهش‌های بیوتکنولوژی و توسعه محصولات زیست فناوری و در نهایت اقتصاد کشورها دارد. 
  تاریخ انتشار: دوشنبه, 18 فروردین
[ajax_dropdown 85]