آغاز تغییرات گسترده در مزارع پرورش طیور استرالیا 
آغاز تغییرات گسترده در مزارع پرورش طیور استرالیا 

آغاز تغییرات گسترده در مزارع پرورش طیور استرالیا  طی سال های اخیر در صنعت طیور استرالیا، تغییرات اساسی رخ داده است. از مزرعه داری سنتی و خانوادگی گرفته تا سرمایه گذاری اتحادیه های صنفی خصوصی و موسسه های بزرگ و مزارع مدرن دستخوش تغییراتی گسترده ای شده اند.   آغاز سرمایه گذاری در مزارع بزرگ […]

آغاز تغییرات گسترده در مزارع پرورش طیور استرالیا 

طی سال های اخیر در صنعت طیور استرالیا، تغییرات اساسی رخ داده است. از مزرعه داری سنتی و خانوادگی گرفته تا سرمایه گذاری اتحادیه های صنفی خصوصی و موسسه های بزرگ و مزارع مدرن دستخوش تغییراتی گسترده ای شده اند.

 

آغاز سرمایه گذاری در مزارع بزرگ

به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از thepoultrysite، این نوع سرمایه گذاری زمانی مورد توجه قرار گرفت که شرکت استرالیایی Baiada به طور گسترده ای در NSW (New South Wales) توسعه پیدا کرد.

این شرکت اخیرا فعالیت های فراوری طیور را در ویکتوریا و جنوب شرقی کویینزلند متوقف کرده است که نیاز به پروش جوجه گوشتی را بسیار افزایش داده است.

این پروژه ها به ده ها میلیون و در برخی موارد صدها میلیون دلار سرمایه گذاری در مراکز طیور متمرکز و استراتژیک نیاز دارد. این مراکز در مناطقی با دسترسی به خوراک فراوان، زمین های ارزان، منابع آب و نیرو با ظرفیت بالا و بازارها تاسیس شدند.

جسی مانوئل، مدیر بین الملل Colliers گفت: انتظار می رود مزارع پرورش جوجه گوشتی مدرن و کارآمد با تکنولوژی مدرن و کاهش هزینه ها همراه با افزایش تولید، یکی از سرمایه گذاری های درآمدزا در بخش کشاورزی باشد.

مانوئل گفت: صنعت گوشت مرغ استرالیا  به خصوص با تمایل فرآوری کننده های اصلی برای افزایش تولید و کاهش هزینه ها در هر مرحله از زنجیره تامین از پرورش مرغ مادر تا فراوری، تثبیت شده است.

 

تمام مزارع مناسب تغییر کاربری نیستند

از یک سو، این مسئله منجر به سرمایه گذاری های بسیاری در این بخش می شود. از سوی دیگر Contract growers (دامپروری که با یک شرکت تجارت کشاورزی قرارداد می بندد و به آن شرکت این اختیار را می دهد تا تمام تصمیم گیری های مربوط به مزرعه پرورش از جمله اینکه چه حیواناتی را پرورش دهد، چه خوراکی به آنها داده شود و روش برخورد با آنها را برعهده بگیرد. شرکت موردنظر نیز بودجه را تامین می کند و تولیدات کشاورز را می خرد) در مناطقی که ادامه فعالیت فرآوری کننده ها گران تر می شود، قراردادهای خود را به مزارع پرورش جوجه گوشتی بزرگتر با کارایی بیشتر می دهند.

در برخی موارد، صاحبان خرد مزارع پرورش طیور مجبور به تعطیل کردن مزارع شدند. آنها نتوانستند از پس تامین مخارج شان بربیایند، بنابراین مزارعشان را به فروش گذاشتند.

در حال حاضر چندین مزارع پرورش جوجه گوشتی بدون قرارداد در نواحی شرقی وجود دارد که به دنبال مصرف جایگزین یا فروش هستند.

با وجود اینکه گروه هایی در پی تبدیل مزارع پرورش جوجه گوشتی بدون قرارداد به مصارف جایگزین مانند پرورش مرغ های تخم گذار برای صنعت تخم مرغ و تولید آن هستند، نیازهای خاصی نیز برای این کار وجود دارد، بنابراین تغییر کاربری راه حل هر مزرعه پرورش جوجه گوشتی بدون قرارداد نیست.

گوشت مرغ هنوز هم محبوب ترین پروتئین در میان مصرف کنندگان استرالیایی است که ۴۱ درصد از سهم بازار را تشکیل می دهد.

امروزه، نیاز سالانه جهانی برای مرغ، ۲۶۰ میلیون تن است که طیور ۳۵ درصد ( ۹۰ میلیون تن) را تشکیل می دهد. بنابراین نیاز استرالیا به گوشت مرغ، این روند جهانی را بازتاب می دهد.

منبع: http://www.thepoultrysite.com /