• شماره خبر : 50154
 • تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1399
 • پرینت این صفحه
 • تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران پتانسیل خوبی برای صنعت زنبورداری است

  وزیر جهاد کشاورزی با صدور پیامی به مناسبت "روز جهانی زنبور"، اعلام کرد: کشور ما با توجه به پوشش گیاهی مرتعی، باغی و زراعی متنوع و چهار فصل بودن دارای پتانسیل خوبی برای صنعت زنبورداری است.

  پیام وزیر جهاد کشاورزی به مناسبت “روز جهانی زنبور”:


  تنوع پوشش گیاهی و آب و هوایی ایران پتانسیل خوبی برای صنعت زنبورداری است


  وزیر جهاد کشاورزی با صدور پیامی به مناسبت “روز جهانی زنبور”، اعلام کرد: کشور ما با توجه به پوشش گیاهی مرتعی، باغی و زراعی متنوع و چهار فصل بودن دارای پتانسیل خوبی برای صنعت زنبورداری است.


  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ به نقل از ایانا، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در پیامی امروز ۳۱ اردیبهشت روز جهانی زنبور را به جامعه زنبورداری کشور تبریک گفت.

  متن پیام به شرح زیر است:

  روز ۳۱ اردیبهشت ماه، که به نام روز جهانی زنبور نامگذاری شده است این فرصت را فراهم آورده تا ضمن پاسداشت نقش و جایگاه زنبورها در بقا و کیفیت زندگی بشر، وظیفه مندی در حفظ و حراست از این گونه مفید و ارزشمند یادآوری شود.

  زنبورعسل به عنوان یکی از انواع گونه های زنبورها و مهمترین حشره گرده افشان، موجودی است الهی که خداوند تبارک و تعالی به آن وحی نموده و در قرآن کریم سوره مبارکه نحل (آیه های ۶۸و ۶۹) از ارزشمندی و تولید محصولات سلامت محور آن نام برده است و نقش بی بدیلی در گرده افشانی گیاهان وکمک به تامین امنیت غذایی و حفظ محیط زیست دارد.

  این گونه بسیار مفید دارای تولیدات متنوع همچون ژل رویال، موم عسل، بره موم، گرده گل، شهد عسل، زهر و … است.

  امروزه پرورش زنبور عسل و نگهداری از آن به عنوان یک شغل تولیدی با ارزش افزوده بالا محسوب شده و نیاز به سرمایه زیادی نداشته و بازده آن سریع و حداکثر یکساله است.

  کشور ما با توجه به پوشش گیاهی مرتعی، باغی و زراعی متنوع و چهار فصل بودن دارای پتانسیل خوبی برای صنعت زنبورداری است.

  در حال حاضر حدود ۱۰۰ هزار زنبورستان و بیش از ۱۰٫۵ میلیون کلنی زنبور عسل در کشور وجود دارد که از این میزان ۱۱۲٫۵ هزارتن عسل و ۳۲۸۸ کیلوگرم ژل رویال تولید می شود.

  درود می فرستم به شما زنبورداران پاکدست و سایر فعالین این عرصه در کشور که با توان بالای خود و تلاش روزافروزنتان توانسته اید صنعت زنبورداری ایران عزیز را به جایگاه های رفیع در سطح جهانی نائل آورید.

  در سال مزین به جهش تولید، افزایش تولید محصولات زراعی و باغی بیش از هر عامل دیگری مرهون جهاد گرده افشانی پرورش دهندگان زنبورعسل خواهد بود بنابراین وزارت جهاد کشاورزی خود را متعهد به حمایت از فعالین بخش در رفع مشکلات و چالش ها و تسهیل و بهبود تولیدات آنها می داند.

  نهایتا، این روز را به جامعه فعالین صنعت زنبورداری سرزمین مادری و آنان که در اقصی نقاط جهان مشغول به این حرفه سبز و مفید برای جامعه بشری می باشند. تبریک و تهنیت عرض می کنم.

  کاظم خاوازی

  وزیر جهاد کشاورزی


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of