ساخت واکسن پیچیدگی های زیادی دارد
ساخت واکسن پیچیدگی های زیادی دارد

موسسه رازی ۱۰ سال پیش به حوزه واکسن آبزیان وارد شد؛ ساخت واکسن پیچیدگی های زیادی دارد رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با اشاره به ساخت واکسن آبزیان حدود ۱۰ سال پیش در موسسه رازی شعبه شیراز گفت: ساخت واکسن فرایندی ساده نیست و باید تمام مراحل با دقت و حساسیت بالایی […]

موسسه رازی ۱۰ سال پیش به حوزه واکسن آبزیان وارد شد؛

ساخت واکسن پیچیدگی های زیادی دارد

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با اشاره به ساخت واکسن آبزیان حدود ۱۰ سال پیش در موسسه رازی شعبه شیراز گفت: ساخت واکسن فرایندی ساده نیست و باید تمام مراحل با دقت و حساسیت بالایی طی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) :به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی اسحاقی در نشست کمیته راهبری تحقیق و توسعه واکسن آبزیان که ظهر سه شنبه به میزبانی موسسه رازی برگزار شد، گفت: در دنیا واکسن های آبزیان در مقایسه با سایر واکسن ها کمتر ساخته شده و این موضوع خاص کشور ما نیست.

وی افزود: بیشتر پروتکل های دامپزشکی مبتنی بر توسعه دام و طیور و نظارت بر بهداشت و پیشگیری دام و طیور است. علاوه بر این بازارسازی برای محصولاتی که برای نخستین بار عرضه می شود ساده نیست و این موارد از دلایلی است که تولید کنندگان کمتر به تولید واکسن های آبزیان ورود کرده اند.

رئیس موسسه رازی در ادامه با اشاره به حساسیت های ساخت واکسن به عنوان موارد مهمی که لازم است مورد توجه قرار گیرد، گفت: در موسسه رازی تمام فرایندها از تامین مواد اولیه تا پایش و نظارت بر توزیع، به دقت و حساسیت بالایی انجام می شود.

حتی انبارش و نوع مصرف واکسن ها نیز پس از توزیع بررسی می شود؛ بنابراین این موارد در تولید واکسن بسیار با اهمیت بوده و به سادگی نمی توان به این حوزه ورود کرد.

علاوه بر این، واکسن های موسسه رازی تحت پوشش بیمه قرار دارند و در صورت بروز مشکل خسارت پرداخت می شود.

دکتر اسحاقی افزود: موسسه رازی حدود ۱۰ سال پیش با ساخت واکسن “لاکتوکوکوزیس” آبزیان در شعبه جنوب کشور – شیراز- نشان داد که در این حوزه نیز مانند ساخت واکسن های انسانی، دام و طیور پیشرو است.

این واکسن با انجام تغییراتی به صورت دو واکسن تزریقی دوگانه«ویبریو هاروی-لاکتوکوکوس گارویه آ” عرضه خواهد شد.رئیس کارگروه تحقیق و توسعه واکسن های آبزیان، ساخت اتو واکسن آبزیان با ظرفیت تولید پنج میلیون دز و بیشتر را از دیگر اقدامات موسسه رازی در این حوزه برشمرد و تصریح کرد: مسائل و موانعی در ساخت واکسن و استفاده از تکنولوژی و فرمولاسیون آن وجود دارد که لازم است به دقت طی شود تا بتوان واکسن را عرضه کرد.