افزايش سطح تعاملات بورس كالا با انجمن ها
افزايش سطح تعاملات بورس كالا با انجمن ها

مديرعامل شركت بورس كالاي ايران در نشست خبري خود گفت: از برنامه هاي اصلي بورس كالا افزايش سطح تعاملات با وزارتخانه ها و دستگاه هاي مرتبط، انجمن ها، اصناف و كارگزاران است تا با همفكري و هم انديشي بهترين مسير را براي توسعه اقتصادي كشور پيدا كنيم. به گزارش پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران(اگنا) به […]

مديرعامل شركت بورس كالاي ايران در نشست خبري خود گفت: از برنامه هاي اصلي بورس كالا افزايش سطح تعاملات با وزارتخانه ها و دستگاه هاي مرتبط، انجمن ها، اصناف و كارگزاران است تا با همفكري و هم انديشي بهترين مسير را براي توسعه اقتصادي كشور پيدا كنيم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران(اگنا) به نقل از  بورس كالاي ايران، حامد سلطاني نژاد در ادامه با اشاره به اينكه بورس كالا بايد براي حضور فعالان و بازيگران بازار مشوق و جذابيت داشته باشد، گفت: ما در بورس كالا فقط به دنبال عرضه و معامله محصولات نيستيم، بلكه رسالت ما علاوه بر ايجاد بستري شفاف براي دادوستد كالاها، فراهم كردن ابزارهاي مالي همچون قراردادهاي آتي براي پوشش ريسك و همچنين تامين مالي براي صنايع است كه اين موارد از كاركردهاي اصلي بورس كالا به شمار مي رود.

وي در ادامه به درج قيمت تضميني جو استان كرمانشاه براساس سياست دولت اشاره كرد و گفت: كشاورزان اين استان با فروش محصول جو خود در بورس كالا توانستند وجه حاصل از فروش كالايشان را به سرعت دريافت كنند كه مابه التفاوت قيمت كشف شده در بورس و قيمت تضميني نيز به زودي از سوي دولت به حساب آنها واريز مي شود.

سلطاني نژاد به برخط شدن معاملات بورس كالا اشاره كرد و گفت: هم اكنون امكان معاملات برخط قراردادهاي آتي سكه فراهم شده و استقبال از اين شيوه معاملات نيز مطلوب بوده است، در همين راستا رفته رفته با الكترونيكي و آنلاين شدن كل معاملات فيزيكي ديگر نيازي به حضور كارگزاران در تالار نيست؛ البته تالار معاملات همانند بسياري از بورس هاي كالايي دنيا به منظور اعتمادسازي ميان خريداران و فروشندگان و تعاملات كارگزاران با فعالان بازار باقي خواهد ماند.

مديرعامل بورس كالا در پاسخ به اين پرسش بورس كالا چگونه مي تواند مشاركت مردم را در اين بازار ايجاد كند؟ گفت: ايده اي كه براي مشاركت مردم و سرمايه گذاري آنها در بورس كالا در نظر داريم، براساس اوراق بهادار مبتني بر كالاست، براي مثال امروز يكي از دغدغه هاي مردم، آينده مسكن براي فرزندانشان است كه مي توان با طراحي صندوق ها و يا ابزارهاي خاصي اوراق بهاداري را براي پوشش ريسك حوزه مسكن تعريف كرد كه يكي از اين موارد مي تواند پيش فروش اوراق متري مسكن باشد؛ البته همه اين موارد در حد ايده و در حال بررسي ميان كارشناسان بورس است.

وي افزود: همچنين مي تواند با فرهنگ سازي و آموزش هاي لازم شرايطي را در آينده به وجود آوريم كه مردم به جاي نگهداري طلا در خانه هايشان بر اوراق يا ابزارهاي مالي بر پايه طلا سرمايه گذاري كنند كه اين ابزارها به مراتب جذاب تر از نگه داري خود طلا خواهد بود.

سلطاني نژاد در پايان به راه اندازي بورس مسكن اشاره كرد و گفت: در حوزه مسكن بنا نداريم براي مردم دغدغه اي ايجاد كنيم در واقع قرار نيست هيچ اتفاقي براي ارزاني يا گراني مسكن رخ دهد؛ بلكه طرح اين موضوع تنها براي جامع عمل پوشاندن مصوبه دولت براي معاملات املاك و مستغلات در اندازه بزرگ سازمان ها و ارگان هاي دولتي است. به طوريكه براساس تاكيد دولت، روند مزايده هاي املاك بزرگ كه بعضا غير شفاف و با شبهه صورت مي گرفت قرار است بر تابلو و مكانسيم شفاف بورس كالا انجام شود.