• شماره خبر : 69064
 • تاریخ انتشار : 18 مرداد 1400
 • پرینت این صفحه
 • کشاورزی پیشران اقتصاد روسیه/ صادرات امسال ۱۶ درصد افزایش یافت

  کشاورزی به عنوان پیشران اقتصاد روسیه است که میزان صادرات در سال جاری 16 درصد افزایش یافته و رشد قابل توجهی به کشورهای اروپایی داشته است.

  کشاورزی به عنوان پیشران اقتصاد روسیه است که میزان صادرات در سال جاری ۱۶ درصد افزایش یافته و رشد قابل توجهی به کشورهای اروپایی داشته است.

  به گزارش بخش بین المللی پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران(اگنا) به نقل از راشاتودی وزیر کشاورزی روسیه اعلام کرد: صادرات محصولات کشاورزی این کشور با رشد سالانه ۱۶ درصد به رقم ۱۶ میلیارد و ۸۵۵ میلیون دلار رسیده است.

  براساس این گزارش، صادرات روغن و چربی تا اول آگوست با رشد ۳۹ درصد ۳ میلیارد و ۸۵۲ میلیون دلار افزایش یافته است. در این مدت صادرات گوشت و فرآورده‌های لبنی ۲۵ درصدی رشد داشته است.

  در این میان غلات بزرگترین کالای صادراتی روسیه بوده که با رشد ۱۳ درصد رقم ۴ میلیارد و ۷۵۵ میلیون دلار را ثبت کرده است. صادرات ماهی و غذاهای دریایی نیز ۶ درصد رشد داشته و به رقم ۲ میلیارد و ۹۳ میلیون دلار رسیده است. اتحادیه اروپا و چین بزرگترین واردکنندگان محصولات کشاورزی روسیه طی سال گذشته بوده‌اند که در مجموع ۱۲٫۴ درصد محصولات روسیه را وارد کرده‌اند. پس از آن ترکیه با ۱۱٫۹ درصد دومین کشور واردکننده و کره جنوبی با ۷٫۸ درصد سومین کشور بود. کشورهای قزاقستان، مصر، بلاروس، اوکراین، ازبکستان و آذربایجان در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.  

  طی سال گذشته صادرات روسیه به کشورهای اروپایی افزایش قابل‌توجهی داشته و در آمار سالانه با ۳۱ درصد افزایش رقم ۲ میلیارد و ۸۷ میلیون دلار را ثبت کرده است، اما صادرات به چین کاهش ۴ درصدی داشته و ۲ میلیارد و ۸۳ میلیون دلار بوده است. بازار چین به شدت علاقمند به محصولات گوشت روسیه است و ۳ هزار و ۷۰۰ تن تنها در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ وارد کرده است. آمارها نشان می‌دهد که روسیه بزرگترین واردکننده گوشت روسیه است که کشورهای استرالیا،‌ آرژانتین و برزیل را پشت سر گذاشته است. پس از بیماری همه‌گیر کووید۱۹ تولید گوشت در این کشورها کاهش یافته بود. 

  ترجمه: سارا سلامی


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of