نقش دیمزارها در تغذیه با طرح «جهش تولید» برجسته شد
نقش دیمزارها در تغذیه با طرح «جهش تولید» برجسته شد
معاون وزیر جهاد کشاوری در امور زراعت با اشاره به طرح «جهش تولید در دیم‌زارهای کشور» که اجرای آن از سال ۱۳۹۹ با پشتیبانی مالی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) آغاز شد، بیان کرد: اجرای این طرح نقش زراعت دیم در امنیت غذایی کشور را برجسته‌ کرد.

مهاجر:

نقش دیمزارها در تغذیه با طرح «جهش تولید» برجسته شد

معاون وزیر جهاد کشاوری در امور زراعت با اشاره به طرح «جهش تولید در دیم‌زارهای کشور» که اجرای آن از سال ۱۳۹۹ با پشتیبانی مالی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) آغاز شد، بیان کرد: اجرای این طرح نقش زراعت دیم در امنیت غذایی کشور را برجسته‌ کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛به نقل از ایانا،در استان آذربایجان شرقی، علیرضا مهاجر روز چهارشنبه در بیست‌وهشتمین همایش سالیانه موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور که در مراغه در حال برگزاری است، افزود: پیش از اجرای این طرح تاثیر زراعت دیم تا حدودی فراموش شده بود در حالی که کشور در منطقه خشک قرار دارد و باید به دیم‌زارها بیش از پیش توجه شود.

 

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری نیز بهره‌برداری از دیم‌زارها را همواره مورد تاکید قرار داده‌اند، اظهار کرد: بر همین اساس نیز طرح جهش تولید در دیم‌زارها به عنوان یک اقدام مشترک با جدیت اجرا، و جلسه‌های هفتگی آن سه‌شنبه هر هفته برگزار می‌شود که رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور نیز از اعضای اصلی آن به شمار می‌رود.

 

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: اکنون در سایه داده‌های دانشمندان و محققان، شرایط خیلی خوبی در تامین هسته‌های بذری و روش‌های کاشت دیم ایجاد شده و توجه به حداقل فرسایش خاک و حداکثر ذخیره‌سازی آب در کنار تولید بذرهای متناسب با اقیلم، افق روشنی را پیش‌روی کشت دیم قرار داده است.

 

معاون وزیر جهاد کشاوری در امور زراعت اظهار کرد: بیشتر از هشت میلیون هکتار از اراضی کشور، دیم و حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون هکتار آن نیز آیش است و در تلاش هستیم تا کشاورزان حداکثر سود را از این زمین‌ها برداشت کنند.

 

مهاجر با بیان اینکه در این مسیر حتی کشت زمین‌های آیش هم مورد توجه قرار دارد، بیان کرد: در سایه توجه به زراعت دیم می‌توان در زمینه تامین دانه‌های روغنی، غلات، علوفه و گیاهان دارویی مورد نیاز کشور گام‌های اساسی برداشت.

 

وی همچنین از محققان بخش کشاورزی دیم خواست تا به صورت میدانی وارد عرصه شوند زیرا مقاله به تنهایی کارساز نخواهد بود و باید شرایطی فراهم شود که محققان دستاوردهای خودشان را در مزارع مشاهده کنند.

 

وی همچنین خودکفایی در محصولات اساسی به ویژه غلات را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: در بخش تولید گیاهان دارویی می‌توان برای صادرات محصول نیز برنامه‌ریزی، و برای کشور ارزآوری کرد.

 

به گفته وی عملکرد در واحد سطح و کیفیت تولید باید به صورت همزمان با مشارکت همه دست‌اندرکاران افزایش یابد و بسته‌های حمایتی به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

 

گفتنی است طی سال ۱۳۹۹ و مزین به عنوان «جهش تولید»، فرصت مناسبی برای انتقال بیش از پیش یافته‌های تحقیقاتی به عرصه‌ها به وجود آمد و طرح موسوم به «جهش تولید در دیم‌زارها» در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور تدوین شد که مورد استقبال معاونت زراعت و وزیر جهاد کشاورزی قرار گرفت.

 

اجرای این طرح طی پاییز ۱۳۹۹ مورد توافق وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) قرار گرفت تا افزایش بهره‌وری تمام محصولات زراعی دیم و همچنین افزایش سطح زیرِکشت دیم برخی محصولات نظیر گیاهان علوفه‌ای و دانه‌ها روغنی دیم در تمام مناطق دیم‌کاری کشور با توجه به امکانات و شرایط موجود آغاز شود.

 

موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اکنون به واسطه پشتیبانی فنی و تامین بذر، مشارکت فعال در اجرای این طرح دارد؛ موسسه‌ای که بخش ستادی آن در مراغه و معاونت آن در کرمانشاه قرار دارد.

 

معاون وزیر جهاد کشاوری در امور زراعت به صورت آنلاین در بیست‌وهشتمین همایش سالیانه موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور سخنرانی کرد؛ این همایش دو روزه امروز آغاز شد و گزارش نتایج سالیانه بخش غلات، حبوبات، علوفه، دانه‌های روغنی و مدیریت منابع موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور طی این دو روز از طریق وبینار ارایه می‌شود.