واکسن های نسل قدیم ایمنی زایی خوبی ندارند
واکسن های نسل قدیم ایمنی زایی خوبی ندارند
مدیر تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: توصیه می شود شهروندان برای تجدید واکسیناسیون، واکسن های برپایه پروتئین نوترکیب را انتخاب کنند و از تزریق مجدد واکسن های نسل قدیم بپرهیزند.

لزوم تجدید واکسیناسیون برای مقابله با سویه های جدید کرونا:

واکسن های نسل قدیم ایمنی زایی خوبی ندارند

 

مدیر تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: توصیه می شود شهروندان برای تجدید واکسیناسیون، واکسن های برپایه پروتئین نوترکیب را انتخاب کنند و از تزریق مجدد واکسن های نسل قدیم بپرهیزند.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر سید رضا بنی هاشمی در خصوص افزایش میزان ابتلا به ویروس کرونا در روزهای اخیر و شروع پیک جدید این ویروس در کشور، گفت: پس از لغو سیاست کووید صفر در چین و اجازه تردد و فعالیت به افراد بدون رعایت شرایط قرنطینه، سویه هایی مختلف در این کشور بروز کرد که توانست نکاتی بسیار مهم را به جامعه علمی نشان دهد.

 

وی گفت: نخست آن که، به رغم پوشش بسیار بالای جمعیت چین از طریق واکسیناسیون، اما به علت استفاده از واکسن هایی با پلتفرم های بسیار ضعیف، واکسیناسیون سراسری نتوانست ایمنی کامل ایجاد کند، (و همان پلتفرم را هم، ایران در واکسیناسیون گسترده خود استفاده کرده بود) به عبارتی، بروز سویه های جدید نشان داد واکسن هایی که براساس پلتفرم ویروس کُشته شده ساخته شده اند، توانایی نداشتند که در کشور چین ایمنی کامل ایجاد کنند و دوباره شاهد شیوع گسترده کرونا در این کشور هستیم.

 

محقق واکسن رازی کووپارس تصریح کرد: با توجه به این که آماری دقیق از کشور چین خارج نمی شود، اطلاعاتی که به محققان داده شده بیانگر این است که واکسیناسیون به تنهایی و به ویژه واکسیناسیون با پلتفرم های ویروس کُشته شده نمی تواند در ایجاد ایمنی گسترده موفقیتی به دست آورد. اما این سوال پیش می آید چرا در کشور ما با توجه به این که از زمان کنار گذاشتن قرنطینه مدت زیادی می گذرد و بیشتر واکسن های مصرف شده در واکسیناسیون سراسری علیه کووید ۱۶ در ایران هم، همان واکسن های ضعیف مصرف شده در چین بوده، چگونه در کشور شاهد ایمنی خوبی هستیم؟

 

دکتر بنی هاشمی ادامه داد: یکی از علل مهم ایجاد ایمنی در ایران و احتمال کم بودن میزان تلفات در مواجه با سویه های جدید، علاوه بر واکسیناسیون، میزان بالای مرگ و میری است که در پیک های گذشته شاهد بودیم به طوری که براساس آمار چند صد هزار نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و ایمنی هیبریدی در کشور ایجاد شد. لذا برای این ایمنی ترکیبی بهای گزافی را پرداخت کرده ایم و لازم است این سطح ایمنی را با تجدید دوز های یادآور حفظ کنیم.

 

دکتر بنی هاشمی تصریح کرد: در مورد سویه های در گردش در ایران، با توجه به گزارش وزارت بهداشت مبنی بر شناسایی چندین سویه جدید اُمیکرون به نامXBB۵و BQ1، XBB۱، BQ۱.۱، BN۱.۵ احتمال دارد پیک محدودی در کشور به وقوع بپیوندد که دارای تلفات کمی باشد اما چون سرعت انتقال آن بسیار سریع است، می تواند مشکل هایی را پیش آورد.

 

مدیر تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، شرط سالم ماندن در پیک بعدی را تجدید واکسیناسیون با واکسن هایی به غیر از واکسن های بر پایه ویروس کُشته شده نام برد و گفت: توصیه می شود شهروندان برای تجدید واکسیناسیون، واکسن های برپایه پروتئین نوترکیب را انتخاب کنند و از تزریق مجدد واکسن های نسل قدیم بپرهیزند.