افزایش عوارض صادراتى ذرت روسیه
افزایش عوارض صادراتى ذرت روسیه
در همين راستا، عوارض صادراتى روغن خام آفتاب  از روسيه هم براى ماه ژوئن، صفراعلام شد (١،١٢٢ روبل كاهش  نسبت به ماه مه) و عوارض صادراتى كنجاله آفتاب  هم ٥،٠١١ روبل (كاهش ١،٥٠٠ روبل نسبت به ماه مه) اعلام شد.

اخبار بین‌المللی؛

وزارت کشاورزی روسیه روز جمعه، عوارض صادراتى را براى تاریخ ٣١ ام ماه مه الى ۶ ام ماه ژوئن را اعلام کرد

 

بر این اساس، شاهد کاهش عوارض صادراتی گندم به ۴،۵٢۵ روبل، جو به ١،٢٢۴ روبل و از سوى دیگر افزایش عوارض صادراتى ذرت به ٢،٧۵٣ روبله خواهیم بود.

در همین راستا، عوارض صادراتى روغن خام آفتاب  از روسیه هم براى ماه ژوئن، صفراعلام شد (١،١٢٢ روبل کاهش  نسبت به ماه مه) و عوارض صادراتى کنجاله آفتاب  هم ۵،٠١١ روبل (کاهش ١،۵٠٠ روبل نسبت به ماه مه) اعلام شد.

بازار گندم تحویل آب هاى عمیق بنادر روسیه در آخر هفته گذشته کماکان روند ثابت داشته و تقاضا برای گندم از روسیه ضعیف است، به ویژه در ترکیه، که خریداران تمایلی به انجام معاملات پیش از دور دوم انتخابات تا روز یکشنبه ٧ام خرداد ماه را نداشتند.

یکى از دلایل عدم فعالیت ترک ها نگرانى از نرخ برابرى لیر و مشکلات ناشى از ذخایر ارزى ترکیه میباشد.

از سوى دیگر، به نظر دولت روسیه قصد دارد قانون جدیدی را معرفی کند که اجازه توزیع مجدد سهمیه غلات استفاده نشده توسط صادرکنندگان را می دهد. تا ١٧ ام ماه مه، حدود ٧٠ درصد از سهمیه های صادراتی استفاده شده است که از ٢۵.۵ میلیون تن سهمیه اعلامى براى نیمه دوم فصل زراعى، حدود ١٧ میلیون تن صادر شده است. برخى از شرکت‌های خارجی که پیش تر در بازار روسیه فعال بودند، به‌ویژه میزان صادرات پایین‌تری داشتند. در نظر داشته باشیم که با توجه به اینکه انتظار می‌رود برداشت گندم روسیه زودتر از حد معمول آغاز شود و پیش‌بینی می‌شود که ذخایر گندم در بالاترین حد خود باشد، وجود سهمیه صادراتى از سال قبل هم میتواند بر میزان عرضه، تاثیر بگذارد.

در خصوص نحوه محاسبه عوارض صادراتى گندم از ابتداء ماه ژوئن، نرخ پایه محاسباتى گندم از ١۵ هزار روبل به ١٧ هزار روبل افزایش خواهد یافت.
در زیر، روند عوارض صادراتى گندم را طى دو سال بررسى، میکنیم.

  • نویسنده : یاشار