جایگزینی نخود فرنگی با کنجاله ی سویا در صنعت خوراک دام بریتانیا
جایگزینی نخود فرنگی با کنجاله ی سویا در صنعت خوراک دام بریتانیا
یک پروژه تحقیقاتی جدید یک میلیون پوندی با موضوع بررسی انواع جدید نخود در حال انجام است تا به بریتانیا کمک کند وابستگی خود را به سویا وارداتی کاهش دهد.

یک پروژه تحقیقاتی جدید یک میلیون پوندی با موضوع بررسی انواع جدید نخود در حال انجام است تا به بریتانیا کمک کند وابستگی خود را به سویا وارداتی کاهش دهد.

 

ترجمه: محمد مسعودی

به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران (اگنا)؛ سال گذشته بریتانیا ۳ میلیون تن دانه سویا جهت استفاده در مصارف خوراک انسان و دام وارد نمود.

از آنجایی که سویا محصولی است که منجر به جنگل زدایی در آمریکای جنوبی شده و به تسریع تغییرات آب و هوایی کمک می کند، بریتانیا قصد دارد صنعت خوراک خود را پایدارتر نموده و وابستگی خود را به این محصول کاهش دهد.

 

پروتئین نخود

این جدیدترین پروژه در خصوص بررسی پروتئین نخود می باشد که دانشگاه Aberystwyth  هدایت آن را بر عهده گرفته و توسط متخصصان و پرورش دهندگان بذر (ژرمینال) هدایت می شود. سویا پایه اغلب پروتئین های گیاهی را تشکیل می دهد که در حال حاضر تقاضای زیادی در جهان دارد، اما رشد آن در آب و هوای بریتانیا دشوار است.

نخود فرنگی دارای مشخصات غذایی عالی است و بخش مهمی از چرخش پایدار در کشاورزی انگلستان است.

 

مزایای پایداری نخود فرنگی

هدف از اجرای این تحقیق استفاده از نخود فرنگی به عنوان یک منبع پروتئینی خانگی است که بتواند جایگزین سویا در غذاهای انسان و دام شود. پرورش نخود فرنگی برای آب و هوای انگلستان مناسب می باشد، چون سازگار با محیط زیست بوده، ضمن تثبیت نیتروژن آزاد هوا، سلامت خاک را نیز تقویت می نماید و حتی بخشی از آن را برای چینش بعدی در زمین باقی می گذارد.

 

یکی از محققان این پروژه، دکتر کاترین هاوارث از IBERS در دانشگاه آبریستویث، گفت: «نخود فرنگی دارای مشخصات غذایی عالی است و بخش مهمی از چرخه پایدار در کشاورزی بریتانیا است».

وی افزود: این ماده همچنین می توانند به کاهش وابستگی بریتانیا به سویای وارداتی کمک نموده و جامعه کشاورزی را در دستیابی به اهداف دولت حمایت  نماید. طیف گسترده ای از محصولات وجود دارند که شامل نخود فرنگی به عنوان یک ماده اولیه است، و ما هیجان زده هستیم که بخشی از این پروژه باشیم.

 

۳ چالش مهم در ارتباط با جایگزینی نخود فرنگی با سویا:

این پروژه برای به ثمر رسیدن با  ۳ چالش مهم زیر روبروست:

– نیاز فوری به جایگزینی سویا با محصولات پروتئینی بریتانیا؛

– پاسخگویی به تقاضای بازار برای طعم و عملکرد؛

– رشد پایدار جایگزین پروتئین سویا؛

 

نخود بدون طعم

پل بیلینگز، مدیر عامل ژرمینال بریتانیا و ایرلند، گفت: «پیدا کردن یک جایگزین پایدار برای سویا یک اولویت برای صنایع غذایی است. محصولات پروتئینی مانند نخودفرنگی برای آب و هوای بریتانیا ایده آل هستند، اما یکی از چالش های ما ماندگاری طعم آنها در غذای انسان است.»

وی افزود: طعم نخود برای مصرف کنندگان در غذاهای فرآوری شده نامطلوب است، بنابراین هدف ما در اجرای این تحقیق تولید نخودهایی است که بی مزه هستند، اما ارزش غذایی خود را حفظ می کنند. ژن نخود بدون طعم اولین بار در دهه ۱۹۹۰ توسط دانشمندان مرکز جان اینس (JIC) در نورویچ شناسایی شده است.

وی خاطر نشان کرد: این برنامه از تحقیقات نوآورانه در ژنتیک نخود به منظور توسعه واریته های جدید، بدون مشکلات قدیمی استفاده می کند.

 

فرصت های اقتصادی

بودجه بخشی از این برنامه توسط Defra’s Farming Innovation Pathway از طریق Innovate UK، که بخشی از سازمان تحقیقات و نوآوری انگلستان است، تامین می شود. علاوه بر ارائه پایداری زیست‌محیطی، هدف این تحقیق ارائه فرصت‌های اقتصادی جدید برای کشاورزان به منظور جایگزینی سویا با یک جایگزین کشت‌ خانگی می باشد.

این پروژه شامل آزمایش‌های مشهود در مزارع خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که تنها گونه‌هایی که نیازهای بازار و نیازهای زراعی کشاورزان بریتانیا را برآورده می‌کنند به بازار عرضه خواهند شد.

 

  • نویسنده : محمد مسعودی