• شماره خبر : 18858
 • تاریخ انتشار : 1 آبان 1395
 • پرینت این صفحه
 • برنامه های صادراتی ما شفاف است/ دولت ناتوان از توسعه بازارهای صادراتی تخم مرغ

  دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران، با انتقاد از سیاست های دولت در زمینه توسعه بازارهای صادراتی در زمینه تخم مرغ اظهار کرد: در حال حاضر برنامه های این صنف برای صادرات تخم مرغ کاملا مشخص و شفاف است اما دولت از فرصت های ایجاد شده برای توسعه بازارهای صادراتی استفاده نمی کند.

  دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار در گفت وگو با اگنا:
  برنامه های صادراتی ما شفاف است/ دولت ناتوان از توسعه بازارهای صادراتی تخم مرغ

  دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران، با انتقاد از سیاست های دولت در زمینه توسعه بازارهای صادراتی در زمینه تخم مرغ اظهار کرد: در حال حاضر برنامه های این صنف برای صادرات تخم مرغ کاملا مشخص و شفاف است اما دولت از فرصت های ایجاد شده برای توسعه بازارهای صادراتی استفاده نمی کند.
  فرزاد طلاکش در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، همچنین از کاهش ۶۵ درصدی حجم صادرات تخم مرغ در شش ماهه نخست امسال خبر داد و افزود: بر اساس آمارها میانگین کل صادرات در شش ماهه نخست ۹۵ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته؛ روند کاهشی داشته است.
  وی ادامه داد: بر پایه آمارهای اعلام شده، میانگین صادرات تخم مرغ در شش ماهه نخست سال گذشته ۴۸ هزار تن بود اما این میزان تا پایان مهر ماه امسال به ۲۹ هزار تن کاهش یافت. طلاکش با تاکید بر لزوم پرداخت یارانه از سوی دولت به مرغداران تصریح کرد: دولت در شرایط فعلی باید به فعالان این صنف مشوق های صادراتی بدهد در غیر این صورت شاهد ورشکستگی مرغداران خواهیم بود.

  تسهیلات کم بهره جایگزین یارانه تولید
  دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران ادامه داد: در شرایطی که تراز تجاری سالیانه صادرات در کشور مثبت است اما در ۵ ماهه نخست هر سال به دلیل ضررهایی که مرغداران تخم گذار متحمل می شوند تراز تجاری این صنف منفی می شود. از این رو پیشنهاد می کنیم که اگر دولت قادر به پرداخت یارانه به واحدها نیست، تسهیلات کم بهره پرداخت کند.

  وی یاد آور شد: قرار بود دولت در ابتدای سال از طریق صندوق حمایت از طیور، مبلغی را به عنوان وام با نرخ بهره کم در اختیار اتحادیه میهن قرار دهد اما متاسفانه دولت تنها به پرداخت مبلغی جزئی به این اتحادیه اکتفا کرد.

  تخم مرغ ترکیه ای ۲۵۰ تومان ارزان تر از تخم مرغ های ایران!

  طلاکش با بیان اینکه محصول تخم مرغ تولیدی ایران در مقایسه با کشورهایی مانند ترکیه از کیفیت به مراتب بالاتری برخوردار است، تصریح کرد: این در حالی است که ترکیه بازارهای صادراتی تخم مرغ ایران را به دلیل قیمت پایین و قابلیت رقابت پذیری محصول، گرفته است. میانگین قیمت صادراتی تخم مرغ ترکیه ۲۵۰ تومان در هر کیلوگرم پایین تر از قیمت تخم مرغ ما است.
  دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران، در ادامه با بیان این که جنوب عراق ترجیح می دهد از محصول تولیدی ایران استفاده کند، افزود: در حال حاضر این کشور به دلیل کاهش قیمت نفت با کاهش بودجه مواجه شده است و به دلیل قیمت پایین تر تخم مرغ ترکیه، از این کشور محصول وارد می کند.
  وی یادآور شد: با وجود این که با مازاد تولید تخم مرغ مواجه هستیم اما در این شرایط به دلیل کیفیت بالای محصول، تخم مرغ های مازاد دور ریخته نمی شود و با قیمت پایین به بازار داخلی عرضه می شود.

  سمت مشاور رییس سازمان دامپزشکی در راستای ارتقای بخش خصوصی
  وی همچنین با اشاره به تاثیر اهمیت فعالیت خود به عنوان مشاور بهداشت عمومی در سازمان دامپزشکی کشورگفت: در حال حاضر به دلیل ارتباطی که بین بخش خصوصی و بخش دولتی در صنعت مرغداری برقرار شده، از این پس شاهد ارتقای این صنعت در بخش خصوصی خواهیم بود.

  طلاکش اظهار کرد: در سمت مشاور رییس سازمان دامپزشکی از این پس تلاش خواهم کرد در تدوین دستورالعمل ها برای بخش خصوصی، پیش نویس ها را تهیه کنیم. در حالی که پیش از این تدوین دستورالمعل های اجرایی، از سوی دستگاه های دولتی تدوین و ارایه می شد و با وجود مخالفت بخش خصوصی، واحدها ملزم به رعایت دستورالعمل ها بودند.


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of