وزارت جهاد کشاورزی از انتقال تکنولوژی بذر به ایران حمایت می کند
وزارت جهاد کشاورزی از انتقال تکنولوژی بذر به ایران حمایت می کند

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی ایران در زمینه بذر، حمایت از انتقال تکنولوژی بذر است و تجارت بذر نیز باید توسط بخش خصوصی صورت پذیرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران به نقل از  وزارت جهاد کشاورزی،نشست دو جانبه معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با قائم مقام […]

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی ایران در زمینه بذر، حمایت از انتقال تکنولوژی بذر است و تجارت بذر نیز باید توسط بخش خصوصی صورت پذیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران به نقل از  وزارت جهاد کشاورزی،نشست دو جانبه معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با قائم مقام وزیر کشاورزی،سفیر و هیات همراه کشور صربستان در سالن جلسات معاونت امور زراعت برگزار شد.

در این نشست،مهندس عباس کشاورز گزارشی در مورد محصولات تولیدی و فعالیت های مختلف حوزه کشاورزی ارائه کرد و گفت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی ایران در زمینه بذر، حمایت از انتقال تکنولوژی بذر است و تجارت بذر نیز حتما باید توسط بخش خصوصی صورت پذیرد.

وی افزود: کشور ما با توجه به شرایط اقلیمی در تولید بذر ظرفیت خیلی خوبی دارد و بخش خصوصی، با همکاری هایی که با کشورهای اروپایی در حوزه تولید بذر داشته به پیشرفت های چشمگیری در صادرات بذر دست یافته است.

کشاورز خاطرنشان کرد: اولویت بذر مورد نیاز ما،بذر انواع دانه های روغنی، گندم،جو،منابع علوفه ای جدید و همچنین بذر ذرت (همراه با صرفه جویی آب) می باشد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در مورد کشت فرا سرزمینی گفت:کشور صربستان باید قوانین و مقررات واگذاری زمین به سرمایه گذاران ایرانی را مشخص نماید و پس از تعیین میزان زمین قابل واگذاری و امضای توافقنامه، سرمایه گذاران ایرانی نسبت به کشت فرا سرزمینی اقدام نمایند؛البته در این خصوص با برخی کشورها وارد مذاکره و اقدام شده ایم.

کشاورز با بیان این که ایران در تولید برخی محصولات باغبانی مثل پسته و خرما رتبه برتر جهانی دارد، توصیه کرد که دولت صربستان تجارش را نسبت به واردات خرما، کشمش، پسته، سس، رب گوجه فرنگی، بادام و زعفران از ایران ترغیب نماید.

وی اظهار داشت: با توجه به تنوع اقلیمی موجود در ایران و امکان سرمایه گذاری و تولید گیاهان دارویی که در ایران وجود دار، کشور صربستان می تواند برای تجاری سازی و صادرات این محصولات مشارکت نماید.

کشاورز، توسعه مکانیزاسیون تولید گیاهان دارویی را از اولویت های بخش کشاورزی برشمرد و خواستار برگزاری نشست مشترکی بین بخش خصوصی و دولتی دو کشور در این زمینه شد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای توسعه همکاری های کشاورزی ایران و صربستان، امضای توافقنامه قرنطینه گیاهی و دامی ضروری است.

در این نشست،دو طرف در خصوص چگونگی همکاری های دو جانبه و تبادل تکنولوژی و اطلاعات به بحث و تبادل نظر پرداختند.