تشکل های کشاورزی توانمندی لازم را در عرصه تولید و توزیع ندارند
تشکل های کشاورزی توانمندی لازم را در عرصه تولید و توزیع ندارند

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: متاسفانه تشکل های کشاورزی توانمندی لازم را در عرصه تولید و توزیع ندارند و اختیارات لازم هم به آنها اعطا نشده، درحالی که این مهم یکی از الزامات اساسی در زنجیره تولید تا عرضه است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و […]

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: متاسفانه تشکل های کشاورزی توانمندی لازم را در عرصه تولید و توزیع ندارند و اختیارات لازم هم به آنها اعطا نشده، درحالی که این مهم یکی از الزامات اساسی در زنجیره تولید تا عرضه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع مشکلات زنجیره تولید تا عرضه و نقش وزارت کشاورزی و صنعت و با حضور دکتر علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و دکتر آزاد عمرانی عضو هیئت رئیسه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی روی آنتن رفت.

آزاد عمرانی در آغاز این گفت وگوی رادیویی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت دام و طیور اظهار داشت: متاسفانه در این حوزه وضعیت مطلوب نیست و در خصوص سایر محصولات کشاورزی نیز مشکلاتی وجود دارد. گذشته از مشکلات ساختاری که در زنجیره تولید محصولات از باغ تا مزرعه تا سفره وجود دارد، مشکلات دیگری در زمینه مدل کشاورزی نیز وجود دارد زیرا ۷۰ درصد اقتصاد کشاورزی کشور در اختیار کشاورزان خرد است و به همین دلیل سیاست های حمایتی نیز باید در همین راستا باشد اما در این مسئله مشکل وجود دارد.

عضو هیئت رئیسه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با ذکر مثالی ادامه دارد: نابسامانی در خریدهای تضمینی، در الگوی کشت و واردات از جمله مشکلاتی است که در این حوزه وجود دارد. به عنوان مثال در مرکبات امسال با وجود آنکه بارش های فراوانی داشتیم و تولید زیادی صورت گرفت و بازار مرکبات با وجود آنکه متعادل بود یعنی عرضه و تقاضای کافی وجود داشـت، به ناگهان صادرات مرکبات متوقف شد و میوه ای که می توانست صادر شود و ارز آفرینی کند در انبارها پوسید و ضررهای زیادی به باغداران و کشاورزان تحمیل شد.

در ادامه علی اکبری با اشاره به اینکه در زنجیره تولید تا عرضه مشکلات زیادی وجود دارد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی تلاش دارد زنجیره تولید را کامل کند که جهت گیری صحیحی است اما این مهم نیازمند الزاماتی است و در گام نخست باید اعتمادسازی کنیم و مردم از ما بپذیرند که نسبت به این جهت اهتمام داریم و به عنوان یک موضوع پایدار به آن نگاه می کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: متاسفانه تشکل های کشاورزی توانمندی لازم را ندارند و اختیارات لازم هم به آنها اعطا نشده است، در حالی که این مهم یکی از الزامات اساسی در زنجیره تولید تا عرضه است.

وی تاکید کرد: نباید همه چیز را از دولت توقع داشت؛ چه در تولید، چه در توزیع و چه در نظارت؛ انتظار این است دولت همه اقدامات را انجام دهد در حالی که این نگاه، کار را سخت و دچار مشکلات می کند.
دریافت فایل