• شماره خبر : 56009
 • تاریخ انتشار : 14 مهر 1399
 • پرینت این صفحه
 • فرهنگ سازی در زمینه دامپزشکی مغفول مانده است

  شاید یکی از دلایل این فراموشی و عدم توجه به فرهنگ سازی دامپزشکی در ایران علاقه خاص وافر به پست های مدیریتی در سطوح بالای وزارتخانه ها ، سازمان ها و موسسات دولتی و نیمه دولتی باشد.

  علیرضا کیهان پور

  شاید یکی از دلایل این فراموشی و عدم توجه به فرهنگ سازی دامپزشکی در ایران علاقه خاص وافر به پست های مدیریتی در سطوح بالای وزارتخانه ها ، سازمان ها و موسسات دولتی و نیمه دولتی باشد.

  نویسنده: علیرضا کیهان پور تحلیلگر ارشد بخش کشاورزی

  به مناسبت ۱۴ مهر روز دامپزشکی؛

  اهمیت و ضرورت علم دامپزشکی نوین امروز در سراسر جهان بر کسی پوشیده نیست.
  زنجیره تامین غذای جمعیت جهان از مزرعه تا سفره الزامات؛امکانات راهبردهایی نیاز دارد که نخستین سنگ بنای آن فرهنگ سازی است.
  امروزه چه حجمی از آثار تولیدات فرهنگی مانند:فیلم های داستانی، شبکه خانگی، مستند، تاریخی، کتاب، شعر، موسیقی، لوح های فشرده، عکس، نماآوا، اپلیکیشن، نقاشی، خاطرات مکتوب، تاریخ نگاری،نهضت نوشتاری، پویا نمایی، کاریکاتور، ساخت موزه و یادمان های مانا برای نسل های آتی و…. به نقش و اهمیت دامپزشکی در کشور ما پرداخته اند.
  مدتی پیش به فکر این موضوع بودم شاید یکی از دلایل این فراموشی و عدم توجه به فرهنگ سازی دامپزشکی در ایران علاقه خاص وافر به پست های مدیریتی در سطوح بالای وزارتخانه ها ، سازمان ها و موسسات دولتی و نیمه دولتی باشد.
  رئیس یک دانشگاه بزرگ؛ معاون آموزشی دانشگاه، مدیرعامل یک هلدینگ بزرگ اقتصادی، بانک، عضو هیات مدیره موظف وغیر موظف دهها شرکت وبنگاه های اقتصادی آیا موجب دوری از خدمات و انجام وظیفه ذاتی دامپزشکان در کشور نشده است که دستاورد همین فراموشی فرهنگ سازی نقش و اهمیت دامپزشکی در سلامت غذا و بهداشت جامعه باشد.
  پس از صنعت نفت بیشترین سرمایه گذاری در ابعاد ساخت، زیر ساخت و هزینه های جاری مربوط به دام و طیور کشور می باشد که در کدام کتاب درسی به این بیدار باش و سرمایه ملی پرداخته شده است.
  متاسفانه سیاست زده گی نوسانات مدیریتی جناحی و باندی در نیم قرن اخیر بیشترین صدمات را بر پیکره این ساختار خدمتگزار زده است که مخاطبان فرهیخته بهتر از بنده می دانند ونیاز به واگویی مجدد آن نیست.
  وجود صدها بیماری مشترک بین انسان وحیوان،تولید واکسن های مهم برای انسان ودام و….که حاصل اش انسان سالم، دام سالم و غذای سالم در جوامع انسانی است در دنیای پرآشوب امروزه وپدافند عامل نیاز به بازنگری و دیدگاه های جدید در سیاست ها و اقدامات اجرایی دارد که راه آن ابتدا از فرهنگ سازی و تجدید ساختار دامپزشکی می گذرد.۱۴مهرماه روز ملی دامپزشکی بر خدمتگزاران و سربازان گمنام عرصه سلامتی، پیشگیری ،بهداشت ودرمان این علم پویا و راهبردی در تمامی رده ها در شهر و روستا مبارک باد.


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of