بالاخره پای ترکیه به صادرات محصولات مرغ به چین باز شد
بالاخره پای ترکیه به صادرات محصولات مرغ به چین باز شد

پس از یک دهه تلاش برای ورود به بازار چین، سرانجام ترکیه در اوایل ماه نوامبر اولین صادرات مستقیم محصولات مرغ را به چین تحویل داد.

پس از یک دهه تلاش برای ورود به بازار چین، سرانجام ترکیه در اوایل ماه نوامبر اولین صادرات مستقیم محصولات مرغ را به چین تحویل داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) به نقل از رویترز؛ براساس اعلام اتحادیه تولیدکنندگان و تولیدکنندگان گوشت مرغ ترکیه، ترکیه در حال حاضر یکی از صادر کنندگان برتر طیور در جهان است که بیش از ۵۰۰  هزار تن فرآورده مرغ به ۸۱ کشور ارسال می کند.

آمار ها  نشان می دهد که حدود نیمی از این صادرات به عراق انجام می شود. بازارهای دیگر لیبی ، کنگو ، سوریه و امارات متحده عربی هستند.

با این حال ، ورود به بازار چین با توجه به تعداد گسترده مردم و اشتهای آن به محصولات مرغ مانند پای مرغ ، یک نقطه عطف مهم برای ترکیه محسوب می شود.

پیش بینی می شود ورود به بازار چین ارزش سالانه صادرات مرغ ترکیه را از ۵۰ میلیون دلار به ۷۰ میلیون دلار افزایش دهد. هنوز میانگین قیمت هر کیلوگرم مرغ ارسالی به چین اعلام نشده است.

 ۳۸  شرکت مرغداری ترکیه درخواست صادرات گوشت و محصولات مرغ به چین را داده بودند. طبق گفته این انجمن ، تاکنون وزارت کشاورزی چین فقط یک شرکتGedik Pilic  را برای صادرات طیور تأیید کرده است.

یاگیز گدیک ، عضو هیئت مدیره این شرکت گفت: گدیک پیلیچ متعهد شده است ماهانه ۷۸۰ تن پای مرغ و ۱۰۴۰ تن فرآورده مرغ مخلوط به چین بفرستد. محصولات مرغ مخلوط شامل مرغ کامل ، ران و بال کبابی است.

گدیک گفت: «چین بازار بزرگی است.جمعیت آنها خیلی سریع در حال رشد است … با افزایش تقاضا ، حجم صادرات ما به اوج خود می رسد و این برای ما یک امتیاز مثبت است ، هم از نظر شهرت و هم از نظر درآمد.»

وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه، بکر پاکدمیرلی گفت که این وزارتخانه به همکاری با سایر شرکت های مرغداری ترکیه برای کمک به آنها در دستیابی به استانداردهای صادراتی وزارت کشاورزی چین ادامه خواهد داد.

پاکدمیرلی در بیانیه ای اعلام داشت: «برای صنعت ما بسیار مهم است که جمهوری خلق چین – یکی از عمده واردکنندگان جهان – درهای صادرات گوشت و محصولات مرغ را به صنعت طیور ترکیه باز کند.»

گدیک پیلیچ برای مطابقت با الزامات سختگیرانه چین برای صادرات گوشت ، مجموعه ای از اصلاحات را در تأسیسات خود ایجاد کرد. گدیک اعلام داشت که وزارت کشاورزی چین در سال ۲۰۱۹ از امکانات آن بازدید کرد.

وی افزود: تیم بازرسی لیستی دقیق و جامع از کارهای شرکت ما تهیه کردند. آنها کوچکترین جزئیات جزئی را بررسی کردند و این پروسه مدت زیادی طول کشید.

ناچی کاپلان ، رئیس انجمن تولیدکنندگان و تولیدکنندگان گوشت طیور ترکیه در بیانیه ای اعلام داشته که صادرات به چین «مایه مباهات کشور و صنعت گوشت طیور» است.

ترجمه: محمد مسعودی