دانشمندان جایگزینی برای آنتی بیوتیک ها در طیور کشف کرده اند
دانشمندان جایگزینی برای آنتی بیوتیک ها در طیور کشف کرده اند

محققان نتایج امیدوار کننده ای را در مبارزه با ابر میکروب (عفونت های فوق باکتریایی) در مزارع طیور گزارش کردند که می تواند اثرات گسترده ای برای سلامت انسان در بر داشته باشد.

محققان نتایج امیدوار کننده ای را در مبارزه با ابر میکروب (عفونت های فوق باکتریایی) در مزارع طیور گزارش کردند که می تواند اثرات گسترده ای برای سلامت انسان در بر داشته باشد.

به گزارش بخش بین المللی پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران(اگنا)؛ دانشمندان دو موسسه Aga Nanotech  و  CIEL  (مرکز تعالی نوآوری در دام) با حمایت کالج روستایی اسکاتلند (SRUC) ، به دنبال راه حل های پایدار برای جایگزینی استفاده از آنتی بیوتیک در مزارع پرورشی هستند.

محققان نتایج امیدوار کننده ای را در مبارزه با ابر میکروب (عفونت های فوق باکتریایی) در مزارع طیور گزارش کردند، که می تواند تأثیرات گسترده تری برای سلامت انسان داشته باشد.

ابرمیکروب‌ها (superbugs) میکروب‌های مرگبار مقاوم به داروها هستند که پزشکی نوین تلاش می‌کند با آنها مقابله کند. اما معنای این کلمه در طول زمان دچار دگرگونی‌ها شده است.

این مطالعه که توسط صندوق مقاومت ضد میکروبی (AMR) وزارت بهداشت و مراقبت های اجتماعی انگلیس انجام شده است ، یک فناوری جدید را آزمایش می کند که جایگزینی ایمن ، موثر و پایدار برای استفاده از آنتی بیوتیک در پرورش طیور ارائه می دهد. این بخشی از یک پروژه گسترده تری است که GAMA Healthcare  ی انگلستان و  موسسه تحقیقات دامپزشکی شانگهای برای سفارشی سازی و آزمایشات ثبت اختراع نوآورانه برای استفاده در طیور در آن مشارکت داشته اند.

دکتر سالواتوره گالگانو ، دانشمند ارشد کالج روستایی اسکاتلند ، که پس از به اشتراک گذاشتن یافته های مطالعه در نشست انجمن جهانی علوم طیور در انگلیس ، جایزه رئیس جمهور را برای بهترین ارائه شفاهی دریافت کرده است، اعلام داشت: این مطالعه نشان داد که این فناوری جدید دارای پتانسیل جایگزینی برای آنتی بیوتیک ها باشد و همچنین می تواند تولید را افزایش دهد.

این یک گام مهم در مبارزه با عفونت های فوق باکتریایی (ابرمیکروب) در حیوانات است و پایه های بیشتری را برای بررسی نقش این فناوری جدید در کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی مرتبط با پرورش دام ایجاد می کند.

آدریان فلووز ، مدیرعامل آگا نانوتک، افزود: ما از این نتایج اولیه که نوید واقعی تولید نسل جدید مواد افزودنی خوراک با طیف چشمگیری از مزایا را دارد، هیجان زده ایم.

وی افزود: هنوز کارهایی برای انجام وجود دارد و بخشی از آن با همکاری شرکای پروژه ما در چین انجام خواهد شد. با این حال، این تحقیق یک مسیر بالقوه را برای جایگزینی ایمن، مفید از نظر تغذیه ای و دوست دار محیط زیست بعنوان جایگزین آنتی بیوتیک ها در پرورش طیور و احتمالاً سایر حیوانات تک معده نشان داده است.

نیکی دالبی ، مدیر ارشد پروژه در CIEL (مرکز تعالی نوآوری در دام) ، افزود که این رویکرد نوآورانه مزایای بهداشتی دامپزشکی و بهداشتی را به همراه دارد. دستاوردهای بیشتر شامل بهبود امنیت غذایی ، یکپارچگی غذا و انعطاف پذیری زنجیره تأمین بود.

وی افزود علاوه بر این ها این فناوری بیش از پتانسیلی که در بخش مرغداری در چین دارد، می تواند به عنوان جایگزین آنتی بیوتیک ها به سایر گونه های دامی نیز گسترش یابد و در سراسر جهان توسعه یابد.