دولت انگلیس خواستار حمایت مالی برای پرورش حشرات شد
دولت انگلیس خواستار حمایت مالی برای پرورش حشرات شد

براساس گزارش جدید، استفاده از پودر حشرات بعنوان جایگزین سویا در پرورش ماهی و خوراک دام می تواند اثرات منفی زیست محیطی برداشت سویا را برای کشور انگلستان یک پنجم کاهش دهد و از اکوسیستم های حیاتی جهان مانند Cerrado برزیل محافظت کند.

براساس گزارش جدید، استفاده از پودر حشرات بعنوان جایگزین سویا در پرورش ماهی و خوراک دام می تواند اثرات منفی زیست محیطی برداشت سویا را برای کشور انگلستان یک پنجم کاهش دهد و از اکوسیستم های حیاتی جهان مانند Cerrado برزیل محافظت کند.

به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران(اگنا)؛ این مطالعه که توسط بزرگترین خرده فروش انگلستان Tesco و موسسه خیریه زیست محیطی WWF منتشر شده است، اعلام داشته است کل تقاضای برای مصرف پودر حشرات از بخش های پرورش خوک، طیور و ماهی قزل آلا در انگلیس می تواند تا سال ۲۰۵۰ به ۵۴۰ هزار تن در سال برسد.

از این رو دولت انگلیس می خواهد تا در مورد پتانسیل های این موضوع تحقیق کند و الزامات نظارتی و ساخت زیر ساختهای لازم تکمیلی برای پرورش حشرات، را فراهم آورده و با ایجاد مشوق های مالی صنایع را تشویق به گسترش آن نماید و از تامین کنندگان و خرده فروشان بخواهد تا با همکاری بیشتر تقاضا برای غذای حشرات را افزایش دهند.

 مباحث حمایتی که موجب فاصله گرفتن از سیستم تغذیه ای که باعث تخریب طبیعت شود یکی از این رویکرد هاست. این گزارش تنها چند هفته پس از تأیید کمیسیون اروپا مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا اجازه می دهد پروتئین مشتق شده از حشرات به مرغ و خوک ها داده شود ، ارائه شده است.

این گزارش صادقانه بوده است – سویا برای مدتی دیگر با ما خواهد بود.

جایگزینی ۵۲۴ هزار تن سویا

مولی گوپتا ، مدیر کالاهای جنگلی (WWF)، در هنگام شروع گزارش، در مورد مزایای اصلی استفاده از پودر حشرات صحبت کرد. وی با بیان اینکه میزان پروتئین بالای آن (۸۲-۵۶ درصد) معادل پودر ماهی (۶۵ درصد) و بالاتر از سویا (۴۸ درصد) است، افزود: پتانسیل زیادی برای مازاد و محصولات جانبی در بالای سیکل تولید وجود دارد.

گوپتا استدلال کرد که اگر تولید در بخش پودر حشرات به ۵۴۰ هزار تن برسد، می تواند باعث جایگزینی ۵۲۴ هزار تن سویا و ۱۶ هزار تن پودر ماهی شود که این رقم معادل یک پنجم واردات سویا پیش بینی شده انگلیس در سال ۲۰۵۰ خواهد بود. سالانه حدود ۱۵۰ هزار هکتار زمین برای تولید این مقدار سویا مورد نیاز است

. وی گفت که حدود ۲۴۰ هزار تن پودر حشرات می تواند از ۲۰-۲۵ تأسیسات تولیدی انگلستان تا سال ۲۰۵۰ تأمین شود، در حالی که هزینه تولید پودر حشرات در سال ۲۰۳۰ همچنان بیشتر از سویا خواهد بود و تولید با صرفه جویی در مقیاس کاهش می یابد.

دولت نقش مهمی در ارائه مشوق های مالی و همکاری در صنعت برای افزایش تقاضای غذای حشرات دارد.

دولت نقش مهمی دارد

هلنا دلگاردو نوردمان ، شریک تجاری شرکت تسکو گفت که در خرده فروشی این محصولات با استارت آپ های پروتئین حشرات از ۴-۵ سال گذشته کار کرده است و تشخیص داده است که به پایداری در خوراک برای حیوانات مزرعه نیاز مبرمی وجود دارد تا به چرخه اقتصادی پایداری برسند.

وی گفت: دولت نقش مهمی در ارائه مشوق های مالی و همکاری صنعت برای بالا بردن تقاضای پروتئین حشرات دارد.

بن شارپلز، شریک تیم کشاورزی در «میشلمورس» گفت که برای انگلستان مهم است که با تغییرات در اتحادیه اروپا پس از Brexit همگام شود. اما همچنین «قوانین خود مان» را تدوین کنیم. انگلستان باید بداند که چه بسترهایی می توانند در این امر استفاده شوند و اصول احتیاطی که باید اعمال شود چیست.

مونیکا بتانکو ، مدرس آبزی پروری در دانشگاه استرلینگ هم، گفت که او با تولیدکنندگان نروژی کار کرده است تا از مگس های سیاه «بسیار خوش طعم» در تولید پودرحشرات برای بخش ماهیان پرورشی خود استفاده کند.

وی افزود ، درک عمومی خوبی در این زمینه وجود داشت، اگرچه مسائل مربوط به سطوح بالای چربی های اشباع شده و سطح کتون نیاز به بررسی بیشتری دارند و در حال رسیدگی هستند.

ویلیام کلارک ، متخصص اقتصاد زیستی اسکاتلند، گفت که فرصت های شگفت انگیزی برای تولید مشاغل سبز برای بخش کشاورزی اسکاتلند وجود دارد، اما در حال حاضر در رقابت با «صنعت هضم بی هوازی» که یارانه های کلان دولتی دریافت می کند، با یک نبرد سخت روبرو شده ایم.

جیمز مک کالوچ، سخنگوی کنفدراسیون صنایع کشاورزی، اضافه کرد که اگرچه این بخش پتانسیل بالقوه دارد اما جایگزین سویا نمی شود. این گزارش صادقانه بوده است – سویا برای مدت کوتاهی در آینده با ما خواهد بود. وی افزود: بخش خوراک سایر گزینه های سویا را نیز مورد بررسی قرار می دهد – کنجاله دانه کلزا، نخود فرنگی، لوبیا، لوپین (باقلا مصری) و کنجاله آفتابگردان و سایر گزینه های پروتئین بالا مانند اسیدهای آمینه مصنوعی نیز از جایگزین های دیگر کنجاله سویا هستند

ترجمه: محمد مسعودی.