• شماره خبر : 67936
 • تاریخ انتشار : 31 مرداد 1400
 • پرینت این صفحه
 • مجوز محدود اتحادیه اروپا به استفاده از پودر گوشت در خوراک دام

  ممنوعیت افزودن پودر گوشت به خوراک حیوانات در اروپا تا حدودی لغو شد. کمیسیون اروپا سرانجام پیشنهادی را برای اجازه استفاده از پروتئین های فرآوری شده حیوانات در خوراک دام تحت شرایط خاص تصویب کرد.

  ممنوعیت افزودن پودر گوشت به خوراک حیوانات در اروپا تا حدودی لغو شد. کمیسیون اروپا سرانجام پیشنهادی را برای اجازه استفاده از پروتئین های فرآوری شده حیوانات در خوراک دام تحت شرایط خاص تصویب کرد.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران(اگنا)؛ پودر گوشت و پروتئین حشرات در خوراک خوک و همچنین پودر گوشت خوک و حشرات در خوراک طیور ممکن است مجاز باشد. ژلاتین نشخوارکننده و کلاژنها نیز ممکن است به خوراک غیر نشخوارکنندگان اضافه شوند.

  برای نشخوارکنندگان ، ممنوعیت پودر حیوانات در خوراک به دلیل خطر ابتلا به جنون گاوی(BSE) همچنان پابرجاست. ممنوعیت تغذیه با گوشت و استخوان در سال ۲۰۰۱ در بحران جنون گاوی  بوجود آمد، زیرا این بیماری در آن مقطع از طریق استفاده از خوراک گسترش یافته بود.

  کمیسیون اروپا تصمیم خود را بر اساس توصیه های علمی سازمان غذا و ایمنی اروپا (EFSA) بنا نهاده است. در اوایل سال جاری، هم پارلمان اروپا و هم کشورهای اروپایی نماینده در کمیته دائمی گیاهان، حیوانات، غذا و خوراک (Scopaff) به این پیشنهاد رای مثبت دادند.

  نقطه عطفی در پایدارتر ساختن زنجیره غذایی

  استلا کیریاکیدس، کمیسر بهداشت و ایمنی مواد غذایی اروپا ، این تصمیم را نقطه عطفی در پایدارتر ساختن زنجیره غذایی می داند. او تصور می کند که این تصمیم به بهبود بیشتر زنجیره خوراک دام کمک می کند.

  به گفته کمیسر اروپایی، این تصمیم با استراتژی «از مزرعه تا سفره» ، که بر پایداری و رقابتی بودن متمرکز است، مطابقت دارد.

  ممنوعیت افزودن پودر گوشت به خوراک دام تا حدودی ملغی شده است. کمیسیون اروپا سرانجام پیشنهادی را برای اجازه مصرف پروتئین های فرآوری شده حیوانات در خوراک دام تحت شرایط خاص تصویب کرد.

  اروپا نسبت به سایر کشورها قوانین سخت گیرانه تری برای استفاده از پودر گوشت در نظر گرفته است. هم اکنون  ۴۰ درصد از پودر گوشت تولیدی به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا صادر می شود تا در آنجا به عنوان خوراک دام فرآوری شوند.

  ترجمه: محمد مسعودی


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of