بهره برداری از ۱۴۰۰ هکتار آبیاری تحت فشار در پروژه شبکه فرعی شمال و شمال غرب کشور در هفته دولت
بهره برداری از ۱۴۰۰ هکتار آبیاری تحت فشار در پروژه شبکه فرعی شمال و شمال غرب کشور در هفته دولت
مدیر عامل موسسه جهاد نصر از بهره برداری ۱۴۰۰ هکتار آبیاری تحت فشار در پروژه شبکه فرعی شمال و شمال غرب در شهرستان جلفا آذربایجان شرقی «یکانات» در هفته دولت خبر داد.

عظیمی خبر داد:

بهره برداری از ۱۴۰۰ هکتار آبیاری تحت فشار در پروژه شبکه فرعی شمال و شمال غرب کشور در هفته دولت

مدیر عامل موسسه جهاد نصر از بهره برداری ۱۴۰۰ هکتار آبیاری تحت فشار در پروژه شبکه فرعی شمال و شمال غرب در شهرستان جلفا آذربایجان شرقی «یکانات» در هفته دولت خبر داد.

 

بهره برداری از ۱۴۰۰ هکتار آبیاری تحت فشار در پروژه شبکه فرعی شمال و شمال غرب کشور در هفته دولت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا):به نقل از ایانا، رضا عظیمی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل موسسه جهاد نصر در نشست خبری صبح امروز در پاسخ به خبرنگار ایانا در خصوص اجرای زهکشی در شالیزارهای شمال کشور، گفت: در صورت صلاحدید وزیر جهاد کشاورزی موسسه جهاد نصر آمادگی طرح شالیزاری شمال کشور را دارد.

 

به گفته وی، موسسه جهاد نصر پس از جنگ با توجه به تجربیات حاصل از جنگ تاسیس و سازماندهی شد و در مقطعی به عنوان یک هلدینگ بزرگ شرکت پیمانکاری فعالیت می کرد.

 

وی ادامه داد: این موسسه به عنوان یک موسسه چابک اجرایی ۳ پروژه اساسی و عمده از جمله طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری، مبارزه با ریزگردها در خوزستان و همچنین طرح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور را عهده دار بوده است.

 

به گفته عظیمی، در طرح مبارزه با ریزگردها به عنوان یک پروژه بزرگ با فوریت به صورت اورژانسی انجام شد که در روال معمول کار اجرایی، مطالعات و ساماندهی آن یک سال زمان می برد در حالی که در اسفند ۹۵ موسسه جهاد نصر به صورت ویژه در یک مقطع زمانی دو ماهه ۶ میلیون متر مکعب عملیات خاکی برای مبارزه با ریزگردها انجام داد.

 

وی با بیان اینکه در مبارزه با ریزگردها در خوزستان انتقال و پمپاژ آب و گرفتن حق آبه را به همراه ایجاد پوشش گیاهی انجام دادیم، یادآور شد: حق آبه کارون ۳ تا ۵ ساله و به صورت موقت خواهد بود تا بحران ریزگردها حل شود. در این طرح از حضور تخصصی مشاوران سازمان محیط زیست برای کارهای مطالعاتی بهره بردیم؛ در مجموع کانال اصلی احداث شده ۶۰ کیلومتر بوده که در جنوب شرق اهواز عملیات آن اجرایی شده است.

 

مدیر عامل موسسه جهاد نصر درباره نحوه اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری نیز گفت: در حال انجام مطالعات آن هستیم و پیشنهاد شده که شبکه اصلی و فرعی آبیاری توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام شود که در اتمام پروژه مشکلی ایجاد نشود؛ در فاز اول شبکه اصلی را به وزارت نیرو و شبکه فرعی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده بود.

 

وی با اشاره به اینکه در فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در صورت تامین اعتبار این طرح را سه ساله عملیاتی خواهیم کرد، افزود: بر اساس برآورد کارشناسی در فاز دوم برای شبکه های آبیاری اصلی و فرعی ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است.

 

به گفته عظیمی؛ مطالعات ابتدایی در فاز ۲ طرح خوزستان بر روی ۱۰۲ هزار هکتار از اراضی آغاز شده است.

 

وی با تاکید بر اینکه مدل های مالی مختلفی برای این منظور لحاظ شده است، گفت: یکی از این مدل های مالی فایناس بوده و یکی از کشورهای مد نظر گ کشور چین بوده است.

 

عظیمی ادامه داد: اقتصاد چین مانند ما دولتی نیست و توافق‌های اولیه با ۲ بانک چینی برای تامین اعتبار این پروژه انجام شده و قرار است که آنها در ازای فایناس، بهره بانکی مطابق با نظام بانکی آن کشور و حق بیمه را از ما دریافت کنند.

 

به گفته وی؛ همچنین میتوانیم از صندوق توسعه ملی، ظرفیت بودجه از فروش نفت خام و سه درصد ازسهم خوزستان از فروش نفت را نیز در این حوزه استفاده کنیم.

 

وی با اشاره به افتتاح پروژه این موسسه در هفته دولت، گفت: در آذربایجان شرقی در شهرستان جلفا «یکانات» ۱۴۰۰ هکتار عمدتا آبیاری تحت فشار در پروژه شبکه فرعی شمال و شمال غرب کشور آماده بهره برداری است که از منافع آن کشاورزان بهره مند می شود.

 

عظیمی درباره پروژه غرب و شمال غرب کشور نیز گفت: با توجه به رودخانه های بزرگ کشور این طرح در سال های گذشته در غرب کشور در اولویت قرار گرفته تا آب های سرگردان را به نوارهای مرزی منتقل کنیم که با توجه به استعداد این منطقه مهاجرت معکوس در منطقه را داشته باشیم.

 

به گفته وی، میزان بهره وری در تولید در زمین های منطقه افزایش یافته است؛ به طوری که برداشت ۵۰۰ کیلو گندم در هر هکتار پس از بهره‌برداری این طرح به۴ تا ۵ تن در هر هکتار رسیده است.

 

وی با بیان اینکه یکی از پروژه‌های شاخص در این طرح سد خداآفرین بوده است، یادآور شد: در این بخش ۲۶ هزار هکتار کشت و صنعت فعال شده و چشم اندازی برای استخدام ۱۰ هزار نفر لحاظ شده است؛ در حال حاضر ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر در این کشت و صنعت مشغول به کار هستند.

 

عظیمی تصریح کرد: در واقع وظیفه جهاد کشاورزی تامین زیرساخت‌ها برای کشاورزی است و اولویت اول ما توانمندسازی، هدایت و حمایت تشکل های تولید خواهد بود. اگر تشکل های تولید در منطقه فعال نشوند مانند ماشین ساخته شده بی راننده ایجاد زیرساخت ها بی فایده خواهد بود.

 

وی در پایان گفت: در حال برنامه ریزی برای امضاء تفاهم نامه برای طرح‌های دانش‌بنیان با دانشگاه‌ها و مراکز علمی در جهت ارتقاء سیستم های پروژه های اجرایی هستیم.