انفجار گاز متان در یک دامداری تگزاس ۱۸ هزار رأس گاو را تلف کرد
انفجار گاز متان در یک دامداری تگزاس ۱۸ هزار رأس گاو را تلف کرد
در جریان انفجار مهیبی که در یک دامداری در حومه شهر دیمیت در ایالت تگزاس آمریکا رخ داده، حدود ۱۸ هزار راس گاو تلف شده‌اند!

در جریان انفجار مهیبی که در یک دامداری در حومه شهر دیمیت در ایالت تگزاس آمریکا رخ داده، حدود ۱۸ هزار راس گاو تلف شده‌اند!

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران(اگنا) به نقل از بی بی سی؛ مقامات محلی در تگزاس می‌گویند در جریان انفجار مهیبی که چند روز پیش در حومه شهر دیمیت این ایالت روی داد حدود ۱۸ هزار راس گاو کشته شده‌اند. در جریان این انفجار که در دامداری “ساوت فورک” در نزدیکی شهر “دیمیت” روی داد، یک نفر هم به شدت مجروح شده است.

مقامات محلی می‌گویند احتمالاً نقص فنی و داغ شدن بیش از حد یک دستگاه تخلیه موجب انفجار گاز متان در این دامداری شده است. سخنگوی کلانتری ناحیه کاسترو گفته است که تعداد دقیق گاوهای تلف شده در اثر آتش‌سوزی یا استنشاق دود ناشی از آن معلوم نیست اما احتمالاً رقمی حدود ۱۸ هزار رأس است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اکثر گاو‌های تلف شده در بخشی که پیش از دوشیدن شیر مستقر می‌شوند بوده‌اند و این احتمال وجود دارد که دستگاهی که برای پمپاژ و تخلیه آب و مدفوع گاوها به بیرون دامداری مورد استفاده قرار می‌گیرد به علت بیش از داغ شدن موجب احتراق گاز متان و سپس انفجار در گاوداری شده است.

آن طور که گفته شده تعدادی از گاوها بر اثر این انفجار و آتش‌سوزی مجروح شده اما زنده مانده بودند که به علت عدم امکان امدادرسانی به آنها از بین برده و امحا شده‌اند.

بنا بر این گزارش؛ مؤسسه حمایت از حقوق حیوانات Animal Welfare Institute که مقر آن در واشنگتن دی‌سی است، گفته چنانچه آمار ۱۸ هزار راس گاو تلف شده در این حادثه تأیید شود، می‌توان این را بزرگترین فاجعه حیوانی در نوع خود طی ۱۰ سال گذشته و از زمانی که ثبت وقایعی این چنین (۲۰۱۳) توسط این مؤسسه آغاز شده دانست.

آلی گرنگر، یکی از مقام‌های این موسسه گفت: ما امیدواریم صنعت دامداری به پیشگیری از چنین وقایعی توجه کند و قویاً توصیه می‌کنیم که مزارع خود را به سیستم‌های مرسوم هشدار و اطفای حریق مجهز کنند. هیچ چیز سخت از این نیست که زنده زنده در میان آتش بسوزید.

بنابر آماری که این مؤسسه طی ۱۰ سال گذشته جمع‌آوری کرده حدود ۶ میلیون ۵۰۰ هزار دام و طیور در جریان آتش‌سوزی‌های مزارع تلف شده‌اند که از میان آنها ۶ میلیون مرغ و ۷۳۰۰ رأس گاو بوده‌اند.

این مؤسسه می‌گوید در حد فاصل سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ حدود ۳ میلیون دام و طیور بر اثر آتش‌سوزی کشته شده‌اند که از میان آنها یک میلیون و ۷۶۰ هزار مرغ در جریان ۶ آتش‌سوزی بزرگ ظرف این مدت تلف شده‌اند.

 

  • نویسنده : محمد مسعودی