تاثیر کاهش ۲۵ دلاری نرخ جهانی نهاده دامی بر قیمت محصولات پروتئینی
تاثیر کاهش ۲۵ دلاری نرخ جهانی نهاده دامی بر قیمت محصولات پروتئینی
امروز «کاهش تا 25 دلار قیمت جهانی نهاده دامی» خبری خوشی برای وارد کنندگان و «1.5 میلیون دامدار ایرانی» است کارشناسان می‌گویند در صورت تداوم «قیمت محصولات پروتئینی کاهش می‌یابد».

قیمت جهانی سویا کاهشی شد:

تاثیر کاهش ۲۵ دلاری نرخ جهانی نهاده دامی بر قیمت محصولات پروتئینی

امروز «کاهش تا ۲۵ دلار قیمت جهانی نهاده دامی» خبری خوشی برای وارد کنندگان و «۱٫۵ میلیون دامدار ایرانی» است کارشناسان می‌گویند در صورت تداوم «قیمت محصولات پروتئینی کاهش می‌یابد».

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ به نقل از فارس، امروز وارد کنندگان نهاده های دامی که قیمت های جهانی را مرور می‌کنند، خوشحال‌تر از روزهای گذشته هستند، زیرا قیمت کنجاله سویا و ذرت که برای خوراک دام استفاده می شود به ترتیب ۲۵ و ۵ دلار در یک روز کاهش قیمت داشت، خبری که شادی ۱٫۵ میلیون دامدار را هم به همراه دارد.

 

بلومبرگ امروز گزارش داد که «قیمت جهانی سویا ۲۵ دلار و ذرت ۵ دلار کاهش قیمت داشت» اینها نهاده های ضروری برای دام و طیور هستند. پیش بینی از بارندگی مناسب دلیل افت قیمت ها بوده است.

 

 

 

علی عزیزی کارشناس کشاورزی با بیان اینکه کاهش قیمت های جهانی خروج ارز را هم کمتر می کند، گفت « قیمت نهاده‌ها در داخل هم کمتر می شود» و بیشترین تاثیرش در کاهش رانت و فساد و جمع شدن بازارهای سیاه نهاده است.

 

وی افزود: دولت با پرداخت ارز ارزان(۲۸۵۰۰ تومان) یا همان پرداخت یارانه، قیمت نهاده را در داخل کنترل می‌کند اما وقتی فاصله قیمت داخل و بازار جهانی بیشتر می شود بازار سیاه نهاده شکل می گیرد که سودجویان به چند برابر قیمت می فروشند، کاهش قیمت جهانی این بازارهای انحرافی را به حداقل می‌رساند.

 

نهاده دامی تا ۷۰ درصد در قیمت محصولات پروتئینی مانند گوشت، مرغ، تخم مرغ و لبنیات تاثیر دارد، یعنی اگر هزینه تولید یک کیلو گوشت ۴۰۰ هزار تومان باشد، ۲۸۰ هزار تو مان مربوط به هزینه نهاده است. ایران ۷۰ درصد نهاده مورد نیاز دامداران را با واردات تامین می کند.

 

پس از جنگ روسیه و اوکراین که ۳۵ درصد غلات جهان را تولید می کنند، قیمت برخی نهاده ها تا دو برابر شد و بازارها را به هم ریخت، این شوک سبب شد که کشورها برنامه‌های خود را روی تولید محصولات اساسی متمرکز کنند.