همایش روز ملی روستا برگزار می شود
همایش روز ملی روستا برگزار می شود

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری از برگزاری همایش دو روزه روز ملی روستا خبر داد و گفت: این همایش امسال همراه با نمایشگاه عرضه محصولات است. به گزارشپایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) به نقل از ایرنا، سیدابوالفضل رضوی در نشست خبری با بیان اینکه، این همایش ۱۳ و ۱۴ مهر ماه […]

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری از برگزاری همایش دو روزه روز ملی روستا خبر داد و گفت: این همایش امسال همراه با نمایشگاه عرضه محصولات است.

به گزارشپایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) به نقل از ایرنا، سیدابوالفضل رضوی در نشست خبری با بیان اینکه، این همایش ۱۳ و ۱۴ مهر ماه ۹۴، در سالن اجلاس سران در تهران با حضور رئیس جمهور، معاون اول و تعدادی از وزیران، نمایندگان مجلس و ۱۲۰۰ نفر از اعضای شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران برگزار می شود، افزود: در حاشیه این همایش دو روزه، نمایشگاهی از توانمندی های روستاها از ۱۳ تا ۱۷ مهرماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران با عنوان ‘روستا کانون تولید و ارزش آفرینی’ برگزار می شود .

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، اظهار داشت: نباید به روستا به عنوان سکونتگاه توجه شود چون در آن صورت فعالیت های اقتصادی و مشارکت خود را از دست می دهد.

رضوی با بیان اینکه روستا مهد تولید فرهنگ است، ادامه داد: حدود ۲۰ قرن پیش بسیاری از مکانهای بزرگ امروزی روستا بودند و حتی بسیاری از بزرگان ساکن روستا بودند.

وی تاکید کرد: بنابراین روستا مهد پرورش فکر است اما از وقتی نگاه سکونتی به روستا شد، حمایتهای تولیدی از روستا کاسته شد.

رضوی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۶ درصد جامعه کشور روستایی هستند که در ۶۳ هزار آبادی و روستا ساکن هستند و ۲۶ درصد تولید ناخالص داخلی را تامین می کنند.

وی با بیان اینکه با وجود تمام مشکلات این نیروها تولید خوبی در کشور دارند، گفت: آمار مشارکت روستاییان نشان می دهد همکاری آنها در اداره کشور نقش مهمی دارد اما به دلایل متعدد از جانب برخی دستگاهها روستاییان آسیب دیده اند.

وی نرخ حضور روستاییان در انتخابات را ۹۰ درصد دانست و گفت: قبل از انقلاب روستاییان نیروی کار بودند اما الان به عنوان نیروی انسانی نگاه می شود که باید نظام برنامه ریزی به این موضوع توجه کند.

رضوی با تاکید بر اینکه باید اشتغال پایدار، دانش های بومی و صنایع تبدیلی را در روستاها به وجود اورد، اضافه کرد: پراکندگی روستاها در کشور را نباید تهدید دانست هرچند ارائه خدمات را زمانبر و پرهزینه می کند.

او تاکید کرد: خوشبختانه دولت مشارکت اقتصادی را سرلوحه برنامه های خود قرار داده و این درست همان نگاه امام راحل است که مشارکت اقتصادی را تنها مختص سرمایه گذاران نمی دانست.

رضوی از طرح مشارکت مردم در پایداری توسعه اقتصادی روستاها خبر داد و گفت: همه روستانشینان می توانند با کمک اندک خود به این طرح، زمینه شکوفایی خودشان را هرچه سریع تر فراهم کنند و دولت هم در قبال کمک مردم سه برابر آن پرداخت خواهد کرد تا زمینه رونق گرفتن واحد تولیدی و اشتغال روستاها فراهم شود.

وی گفت: هرقدر تعداد خانوارها برای تشکیل شرکت سهامی خاص یا شزکت تعاونی بیشتر باشد و آورده اراده دهند شرایط اعطای وام راحت تر است به طوری که اگر ۲۰۰ خانوار باشند ۴ برابر وام با کارمزد ۳ درصد می گیرند.

وی افزود: اما در روستاهای مرزی این رقم ۹ برابر با کارمزد صفر است و این وام ها به توسعه اشتغال کمک می کند.