• شماره خبر : 13577
 • تاریخ انتشار : 7 آذر 1394
 • پرینت این صفحه
 • کاهش قیمت کنجاله سویا در بازار های جهانی

  این اواخر با افزایش قیمت روغن سویا و کاهش قیمت کنجاله سویا در بازار جهانی شاهد افزایش ارزش قیمتی روغن سویا در میان ارزش ترکیبی خانواده سویا بودیم به طوری که در بازار بورس شيكاگو در روز 25 نوامبر این رقم به بالاترین میزان پنج ماه گذشته رسید.

  این اواخر با افزایش قیمت روغن سویا و کاهش قیمت کنجاله سویا در بازار جهانی شاهد افزایش ارزش قیمتی روغن سویا در میان ارزش ترکیبی خانواده سویا بودیم به طوری که در بازار بورس شیکاگو در روز ۲۵ نوامبر این رقم به بالاترین میزان پنج ماه گذشته رسید.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، در بازار بورس شیکاگو قیمت روغن سویا قبل از شروع تعطیلات عید شکرگزاری در ایالات متحده افزایش خوبی داشت و در کل هفته در حدود ۵ درصد بیشتر شد. در همین زمان تقریبا تغییرات قیمیت کنجاله سویا ثابت بود و باعث شد تا سهم قیمتی روغن سویا در میان ارزش ترکیبی خانواده سویا به ۳۳٫۷ درصد برسد که بالاتر از رقم ۳۲٫۵ درصدی در هفته قبل و رقم ۲۸٫۷ درصدی در روز ۲۶ آگوست می باشد.

  این روند صعودی بسیار قابل توجه است و بیانگر این است که تغییرات بنیادی اساسی ای در فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۵ در بازار جهانی روغن های نباتی رخ خواهد داد زیرا منابع روغن های نباتی بسیار کم و رشد منابع کنجاله های روغنی بسیار بالاست. احتمالا در اوایل سال ۲۰۱۶ نیز دوباره شاهد افزایش قیمت روغن سویا باشیم.

  در سال آینده میلادی روغن کشی سویا در جهان رشد زیادی خواهد داشت زیرا بازار به منابع زیادی روغن سویا نیاز دارد تا بتواند کمبود تولید سایر روغن های نباتی از جمله روغن کلزا، روغن آفتابگردان و روغن پالم را جبران کند. بنابراین با افزایش روغن کشی سویا، منابع زیادی کنجاله تولید خواهد شد که تاثیر زیادی بر روی کاهش قیمت کنجاله سویا در بازار جهانی دارد.

  در روز ۲۵ نوامبر در بازار بورس شیکاگو (CBOT) شاهد رشد دو رقمی قیمت آتی سویا در بیشتر موقعیت های تحویل بودیم که دلیل آن کاهش عرضه و منتشر شدن گزارش فروش ۱۹۰ هزار تنی سویای ایالات متحده به یک مقصد نامشخص و تعطیلات پیش روی بازار بود. دیروز قیمت آتی سویا در این بازار نسبت به قیمت آن در روز دوشنبه ۳۱ سنت در هر باشل افزایش داشت و به حدود ۸٫۷۵ دلار در هر باشل رسید. این موضوع احتمالا باعث خواهد شد که پس از تعطیلات میزان فروش در بازار افزایش داشته باشد و فعالان معاملات بیشتری را انجام دهند.

  در برزیل همچنان خطر کاهش تولید سویا در فصل جاری وجود دارد. در روزهای اخیر بسیاری از مناطق کلیدی تولید سویا در مرکز و غرب مرکزی این کشور باران های بسیار کوچک و ناکافی ای را تجربه کرده اند و دمای هوا در این مناطق افزایش زیادی داشته است که این امر باعث گسترش بیماری های گیاهی و آفت ها می شود. در برخی مناطق رطوبت خاک از ماه سپتامبر به بعد به زیر سطح مطلوب رسیده که باعث شده هم بازده تولید سویا و هم رقم تولید این محصول که در حال حاضر گیاهان آن در مراحل اصلی رشد به سر می برند در وضعیت هشدار قرار بگیرد.

  در مقابل، جنوب برزیل همچنان بارندگی های زیاد و کاهش زیر حد نرمال دمای هوا مواجه است که باعث اختلال در وضعیت کاشت و رشد گیاهان سویا شده است. به تازگی گزارشی از منطقه پارانا (دومین منطقه تولید کننده سویا در برزیل) دریافت کرده ایم که در آن به بارش ۳۸۰ میلیمتری باران طی ۲۵ روز ابتدایی ماه نوامبر اشاره شده است که بالاترین رکورد محسوب می شود. منطقه لوندرینا (در شمال پارانا) نیز تاکنون در ماه نوامبر ۴۳۰ میلیمتر بارش باران داشته است که بیشتر از رکورد قبلی ۴۲۵ میلیمتری در ژوئن سال ۱۹۹۷ یعنی دفعه قبلی که شرایط آب و هوایی ال نینو به وجود آمده بود، می باشد.

  آخرین به روز رسانی اداره هواشناسی استرالیا نشان می دهد که شرایط آب و هوایی ال نینو همچنان در منطقه اقیانوس آرام مستقر است و می توان آن را با شرایط مشابه رخ داده در سال های ۱۹۸۳-۱۹۸۲ و ۱۹۹۸-۱۹۹۷ مقایسه کرد. همچنین این گزارش نشان می دهد که در دو هفته منتهی به ۲۲ نوامبر نوسان این شرایط آب و هوایی در جنوب اقیانوس آرام بیشتر شده است.

  ال نینو در این فصل باعث تاثیرات منفی زیادی در تولید روغن های نباتی در هند شده و باعث شده تا نیاز واردات روغن های نباتی به این کشور بیشتر از پیش شود. در گزارش های دیگر خود به این موضوع اشاره بیشتری خواهیم داشت.


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of