افزایش هزینه های تولید قیمت مرغ را به ۸۰ هزار ریال رساند
افزایش هزینه های تولید قیمت مرغ را به ۸۰ هزار ریال رساند

رئیس اتحادیه صنفی مرغداران گوشتی کشور: افزایش هزینه های تولید قیمت مرغ را به ۸۰ هزار ریال رساند رئیس اتحادیه صنفی مرغداران گوشتی کشور، از افزایش هزینه های تولید و تاثیر آن در قیمت تمام شده مرغ خبر داد و گفت: قیمت هر کیلوگرم مرغ برای مصرف کنندگان به حدود هشتاد هزار ریال(هشت هزار تومان) […]

رئیس اتحادیه صنفی مرغداران گوشتی کشور:

افزایش هزینه های تولید قیمت مرغ را به ۸۰ هزار ریال رساند

رئیس اتحادیه صنفی مرغداران گوشتی کشور، از افزایش هزینه های تولید و تاثیر آن در قیمت تمام شده مرغ خبر داد و گفت: قیمت هر کیلوگرم مرغ برای مصرف کنندگان به حدود هشتاد هزار ریال(هشت هزار تومان) رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) به نقل از ایرنا، عظیم حجت افزود: امروز قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ بین ۷۹ هزار و ۵۰۰ تا ۸۰ هزار ریال رسیده است.
وی ادامه داد: اکنون هر کیلوگرم مرغ زنده حدود ۵۰ هزار ریال در محل مرغداری ها به فروش می رسد که در میدان بهمن و میادین میوه و تره بار بین ۶۹ تا ۷۰ هزار ریال و برای مصرف کنندگان بین ۷۹ تا ۸۰ هزار ریال است.
وی اظهار داشت: طبق آمارها قیمت گوشت مرغ نسبت به ۲ ماه گذشته حدود ۱۰ هزار ریال افزایش پیدا کرده است.
به گفته حجت، افزایش قیمت مرغ در یک تا ۲ هفته اخیر متاثر از افزایش قیمت هزینه های تولید از جمله رشد قیمت جوجه یک روزه به ۲۲ تا ۲۵ هزار ریال طی ۴۰ روز گذشته و همچنین بالارفتن نرخ کنجاله سویا به ۱۰ هزار ریال و هزینه های حمل و نقل بوده است.
وی تصریح کرد: قیمت واقعی جوجه یک روزه کمتر از ۱۵ هزار ریال است در حالی که در آخرین جوجه ریزی سال جاری، قیمت جوجه یک روزه به ۲۲ تا ۲۵ هزار ریال رسید که این افزایش ۱۰۰ درصدی، روی قیمت مرغ موثر است به طوری که می تواند نرخ این محصول را تا ۶ هزار ریال افزایش دهد.

**افزایش ۱۰ هزار ریالی کنجاله سویا
رئیس اتحادیه صنفی مرغداران گوشتی کشور با بیان اینکه کنجاله سویا نیز ۱۰ هزار ریال افزایش قیمت داشته است، افزود: با شروع فصل سرما هزینه های حمل و نقل نیز افزایش پیدا کرد که این موضوعات در افزایش قیمت تمام شده مرغ بی تاثیر نبوده است.
وی اضافه کرد: به رغم تلاش های اتحادیه مرغداران گوشتی و انجمن صنفی پرورش دهندگان جوجه یک روزه طی هفته های اخیر، قیمت جوجه یک روزه کاهش چندانی نداشته و اکنون نیز با نرخ ۱۸ تا ۲۰ هزار ریال به فروش می رسد.
حجت پیش بینی کرد: در صورت کاهش هزینه های تولید همچون جوجه یک روزه، نهاده های طیور قیمت این محصول در ابتدای سال آتی روند کاهشی به خود بگیرد.
به گزارش ایرنا، در ۴۰ روز گذشته هر قطعه جوجه یک روزه با قیمت بین ۲۲ تا ۲۵ هزار ریال عرضه می شد که برای کاهش قیمت این محصول با هماهنگی انجمن های جوجه یک روزه و اتحادیه مرغداران گوشتی مقرر شد عرضه جوجه یک روزه در بورس کالا، انجام شود.
طبق آمارها امروز – شنبه – قیمت هرکیلوگرم مرغ زنده بین ۵۰ تا ۵۲ هزار ریال، کشتارگاه ۷۱ هزار و ۵۰۰ ریال، واحدهای صنفی عمده ۷۳ هزار ریال و واحدهای صنفی خرده فروشی بیش از ۸۰ هزار ریال است.
بر این اساس قیمت مرغ در خرده فروشی های سطح شهر تهران و بر اساس منطقه بندی ممکن است، اندکی با قیمت های اعلامی تفاوت داشته باشد.
سالیانه بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن گوشت مرغ در ۲۴ هزار واحد مرغداری گوشتی دارای پروانه در سطح کشور تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.
هر ساله در ایام پرمصرف کشور، شرکت پشتیبانی امور دام بخشی از مرغ خریداری شده خود را به منظور تنظیم بازار عرضه می کند.
بر اساس اعلام وزارت جهادکشاورزی و به منظور تنظیم بازار در آستانه شب عید، قرار است مرغ منجمد به قیمت هرکیلوگرم ۵۵ هزار ریال در نمایشگاه ها و فروشگاه های بهاره، میدان های میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی، فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی های مصرف کارکنان در سراسر کشور عرضه شود.