در برنامه ششم توسعه اقتصادی، جایگاه کشاورزی پایدار دیده نشده است/ کنگره سراسری کشاورزی، تمرین دموکراسی برای کشاورزان است
در برنامه ششم توسعه اقتصادی، جایگاه کشاورزی پایدار دیده نشده است/ کنگره سراسری کشاورزی، تمرین دموکراسی برای کشاورزان است

قائم مقام خانه کشاورز: در برنامه ششم توسعه اقتصادی، جایگاه کشاورزی پایدار دیده نشده است/ کنگره سراسری کشاورزی، تمرین دموکراسی برای کشاورزان است   قائم مقام و دبیر اجرایی پنجمین کنگره سراسری خانه کشاورز، برگزاری کنگره سراسری کشاورزی را تمرین دموکراسی برای کشاورزان دانست و با انتقاد از برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور، گفت: در […]

قائم مقام خانه کشاورز:

در برنامه ششم توسعه اقتصادی، جایگاه کشاورزی پایدار دیده نشده است/ کنگره سراسری کشاورزی، تمرین دموکراسی برای کشاورزان است

 

قائم مقام و دبیر اجرایی پنجمین کنگره سراسری خانه کشاورز، برگزاری کنگره سراسری کشاورزی را تمرین دموکراسی برای کشاورزان دانست و با انتقاد از برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور، گفت: در این برنامه به کشاورزی پایدار و توسعه عمودی توجهی نشده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، عنایت الله بیابانی در نشست خبری پنجمین کنگره سراسری خانه کشاورز، تصریح کرد: در رابطه با برنامه ها، طرح ها و لوایحی که مربوط به بخش کشاورزی می شود، ما نظرات کارشناسی را به مجلس و دولت ارائه می دهیم و در خصوص برنامه ششم نیز معترض هستیم.

وی افزود: خانه کشاورز به عنوان یک نهاد مردمی در قالب تشکیلات صنفی سیاسی، با درک واقعیت های جامعه کشاورزی و همچنین توانایی دولت، به عنوان دیده بان حقوق کشاورزان، تمامی مسایل و خواسته های بحق کشاورزان را مطرح می کند و در مجلس و دولت، پیگیر حقوق حقه شان است.

قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز، اظهار کرد: بر حسب وظیفه ای که کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب به ما محول کرده است، خواسته های کشاورزان را در بیشتر موارد پاسخگو هستیم. برای نمونه در بحران خشکسالی و بی آبی که با آن مواجه هستیم،  هیچ گاه کشاورزان را به توسعه و افزایش واحد سطح تشویق نمی کنیم.

بیابانی با اشاره به روابطی که این تشکل سیاسی و صنفی با مجلس و دستگاه های دولتی دارد، گفت: با توجه به اینکه عضو اصلی شورای آب در وزارت نیرو هستیم، نمایندگان ما در همه استان ها برای حفظ و تعادل منابع آبی کشور فعالیت می کنند. همچنین در اتاق بازرگانی و صنایع هم پیگیر منافع کشاورزان هستیم و از اقدامات بازرگانی اتاق ایران در زمینه محصولات کشاورزی به شدت انتقاد داریم.

قائم مقام کلانتری در خانه کشاورز، در خصوص نحوه حضور کشاورزان در کنگره سراسری کشاورزی، اظهار کرد: قانون برای برگزاری این کنگره سراسری تا ۵ هزار نفر ظرفیت پذیرش را داده است اما به دلیل نبود امکانات و تسهیلات، توان پذیرایی از این میزان در چند روز را نداریم. بنابراین کشاورزان از بین خودشان افرادی را برای حضور در کنگره انتخاب می کنند.

 

لغو قانون حق النظاره چاه ها با پیگیری های خانه کشاورز

 

در ادامه این نشست، مهدی پارسا، رییس دفتر مرکزی خانه کشاورز با اشاره به برخی اقدامات و عمکرد این تشکل و همچنین نتایج کنگره، گفت: یکی از اقدامات اساسی ما در چند سال گذشته انجام دادیم، لغو قانون حق النظاره چاه های کشور بود. این قانون برای حفظ کیفیت و کمیت چاه ها تصویب شده بود اما وزارت نیرو بدون نظارت واقعی تنها حق النظاره از کشاورزان دریافت می کرد و ما با رایزنی هایی که با مجلس انجام دادیم این قانون را ملغی کردیم.

 

وی ادامه داد: از جمله اقدامات مهم دیگر خانه کشاورز در سال های اخیر، پیگیری برای احیای دریاچه ارومیه بود که قوانینی برای بهره برداری از دریاچه ارومیه و احیای آن تصویب و به موجب آن بهره برداری از دریاچه کاملا محدود شد.

 

حفظ منافع کشاورزان در چارچوب منافع ملی

 

مرتضی شایسته، مدیر امور استان ها و رابط خانه کشاورز و مجلس، نیز در این نشست توضیحاتی را ارایه داد و گفت: از آنجایی که کشاورزان متفرق هستند، خانه کشاورز به منظور گردهم آوردن کشاورزان و رساندن صدای آنها به مسئولان تشکیل شده است.

وی افزود: اصل ۳۳ قانون اساسی دولت را موظف کرد تا کشاورزان را تحت حمایت بیمه تامین اجتماعی کند که تا پیش از دولت یازدهم محقق نشده بود اما در دولت روحانی این کار انجام شد. انتظار ما این است که تمام کشاورزان و خانواده های شان تحت بیمه باشند اما باید مشکلات دیگر را هم در نظر بگیریم.

شایسته تصریح کرد: واقع بینانه این است که خانه کشاورز با در نظر گرفتن منافع ملی در راستای منافع کشاورزان اقدام کند و ما نیز همواره در همین راستا عمل کردیم.

 

گفتنی است؛ پنجمین کنگره سراسری خانه کشاورز، از سه شنبه ۳۰ ابان ماه تا چهارشنبه یکم آذرماه با حضور رییس جمهوری، معاون اول رییس جمهوری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و دبیرکل خانه کشاورز، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر نیرو، وزیر کشور، وزیر راه و شهرسازی، وزیر تعاون، رفاه و امور اجتماعی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس کمیسیون کشاورزی مجلس، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جمعی از معاونان وزارت جهاد کشاورزی، مسئولان مربوط، مدیران تشکل ها و روسای استانی خانه کشاورز، و جمعی از کشاورزان منتخب و نمونه کشور در اردوگاه شهید باهنر تهران به مدت دو روز برگزار می شود.