راهکارهای ترکیه برای حمایت از تولید داخلی این کشور
راهکارهای ترکیه برای حمایت از تولید داخلی این کشور

راهکارهای ترکیه برای حمایت از تولید داخلی این کشور مدیرکل تعاونی‌های اعتباری کشاورزی ترکیه گفت: دولت ترکیه برای حمایت از تولید داخلی اراضی رایگانی را در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد و تا ۵ سال مالیاتی از آنها نمی‌گیرد و کلیه هزینه‌های  بیمه را نیز تا مدتی مشخص تقبل می‌کند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی […]

راهکارهای ترکیه برای حمایت از تولید داخلی این کشور

مدیرکل تعاونی‌های اعتباری کشاورزی ترکیه گفت: دولت ترکیه برای حمایت از تولید داخلی اراضی رایگانی را در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد و تا ۵ سال مالیاتی از آنها نمی‌گیرد و کلیه هزینه‌های  بیمه را نیز تا مدتی مشخص تقبل می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از تسنیم، فاحرتین فویر درباره تجربیات ترکیه برای حمایت از تولید داخلی اظهار کرد:  دولت برای ورود سرمایه‌گذاران حمایت‌ها و تشویق‌های ویژه‌ای (در مناطق توسعه نیافته) در نظر می‌گیرد.

وی افزود: دولت در این راستا اراضی رایگانی را در اختیار آنها قرار می‌دهد و تا ۵ سال مالیاتی از آنها نمی گیرد و کلیه هزینه‌های بیمه را نیز تا مدتی مشخص تقبل می‌کند.

مدیر کل تعاونی‌های اعتباری کشاورزی ترکیه ادامه داد: دولت برای ورود تکنولوژی به کشور نیز وام‌های با بهره صفر درصد اعطا می‌کند، همچنین ورود نخبگان به بخش تولید و صنعت را مغتنم می‌شمرد و  بخشی از هزینه حقوق آنها را نیز تقبل می‌کند.

 

برنامه ترکیه برای ۳ برابر شدن تولید گوساله

وی با بیان اینکه در زمینه زراعت و کشاورزی و امور دام نیز دولت مشوق‌های خاصی برای حمایت از تولید در نظر می‌گیرد، تصریح کرد: به‌طور مثال براساس توافقی که با دولت صورت گرفته است،  تعاونی  ما  تعدادی گوساله را در اختیار دامداران قرار می‌دهد تا پروار کنند و پول آن را بعد از دو سال (استراحت) با اقساط ۷ ساله دریافت می کند؛ با این کار به دنبال افزایش سه برابری تولید دام در کشور هستیم.

مدیر کل تعاونی‌های اعتباری کشاورزی ترکیه گفت: هرکشوری بر اساس شرایط  خود تسهیلات را در اختیار تولیدکنندگان قرارمی‌دهد که مطمئنا ایران نیز برنامه‌های خاص برای حمایت از تولیدکنندگان دارد.

 

نحوه خرید تضمینی محصولات کشاورزی در ترکیه

فویر درباره برنامه‌های کشور خود برای مقابله با تأثیرات منفی نوسانات نرخ ارز بر تولیدات داخلی، گفت: نوسانات نرخ ارز در برخی از اوقات باعث می‌شود که محصولات کشاورزان روی دست شان بماند و به فروش نرسد به همین منظور مجموعه‌ای داریم که با همکاری دولت اقدام به خرید تضمینی تولیدات کشاورزان می‌کند.

وی افزود: درصورت  نوسان نرخ ارز و وجود تولید مازاد، دولت برای اینکه قیمت محصولات زراعی کشاورزان مانند گندم افت نکند، بلافاصله با اعلام نرخ خرید تضمینی، محصولات کشاورزان را خریداری می‌کند و از زیان آنها جلوگیری به عمل می آورد.