افزایش ۳۵ درصدی تولید محصولات کشاورزی نتیجه پیشرفت مکانیزاسیون است/تکنولوژی کمباین های برداشت کلزا پیچیده است
افزایش ۳۵ درصدی تولید محصولات کشاورزی نتیجه پیشرفت مکانیزاسیون است/تکنولوژی کمباین های برداشت کلزا پیچیده است

مجری طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی: افزایش ۳۵ درصدی تولید محصولات کشاورزی نتیجه پیشرفت مکانیزاسیون است/تکنولوژی کمباین های برداشت کلزا پیچیده است مجری طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: سهم ۳۵ درصدی افزایش تولید در کشور با توجه به تمام محدودیت های آب و خاک، به دلیل پیشرفت مکانیزاسیون در این عرصه است. به گزارش پایگاه اطلاع […]

مجری طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی:

افزایش ۳۵ درصدی تولید محصولات کشاورزی نتیجه پیشرفت مکانیزاسیون است/تکنولوژی کمباین های برداشت کلزا پیچیده است

مجری طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: سهم ۳۵ درصدی افزایش تولید در کشور با توجه به تمام محدودیت های آب و خاک، به دلیل پیشرفت مکانیزاسیون در این عرصه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، کامبیز عباسی با بیان اینکه امسال ضریب توسعه مکانیزاسیون به بالاترین میزان در کشور (۱٫۶۵ اسب بخار بر هکتار) رسید، اظهار کرد: حدود ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات به توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی اختصاص یافت.

وی افزود: بیش از ۱۵ هزار دستگاه بذرکار با تکیه بر دانش داخلی و خوداتکایی در صنعت ماشین آلات کشاورزی تولید شده است که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

او ادامه داد: در چند سال گذشته، حدود ۹۰ هزار دستگاه تراکتور و ۱۹۵ هزار دستگاه ادوات کشاورزی به کشاورزان تحویل داده شد.

عباسی با بیان اینکه با وجود بیش از ۲ هزار بذرکار کلزا مشکل کشت این محصول در کشور حل شد، اما  تکنولوژی برداشت پیچیدگی های بیشتری دارد، اظهار کرد: با کمباین های موجود در کشور می توان کلزا را برداشت کرد، اما نیازمند هد برداشت کلزا است.

وی افزود: هد کلزا در سال های گذشته تامین می شد که امیدواریم امسال بتوانیم به تکنولوژی تولید آن در داخل دست یابیم.

مجری طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با اعلام اینکه ضایعات غلات به کمتر از ۵ درصد رسیده است، افزود: در دانه روغنی کلزا هم باید با مدیریت مزرعه و به کارگیری زمان مناسب، ضایعات را کاهش دهیم.

عباسی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲ هزار و ۸۵۰ دستگاه کمباین برداشت غلات وارد مزارع کشور شد، گفت: بیش از ۹۰ درصد کمباین ها تولید داخل هستند و تنها تعداد محدودی کمباین سنگین وارد کشور می شود.

وی افزود: ضایعات این کمباین ها کمتر از یک درصد است، اما کاربرهای این دستگاه ها باید آموزش ببینند تا باید با دقت بیشتری عملیات برداشت را در مزارع انجام دهند.