کاهش ۵۰ درصدی در تعداد کانون های گاوی و ۷۳ درصدی در تعداد کانون های گوسفندی در ۴۵ روز نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال قبل، در آذربایجان غربی مشهود است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی، «دکتر کامیار […]

کاهش ۵۰ درصدی در تعداد کانون های گاوی و ۷۳ درصدی در تعداد کانون های گوسفندی در ۴۵ روز نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال قبل، در آذربایجان غربی مشهود است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی، «دکتر کامیار داهیم» مدیر کل دامپزشکی استان با اشاره به آخرین وضعیت کانون های بیماری تب برفکی و اقدامات انجام شده توسط این اداره کل از کاهش معنی دار در فراوانی کانون های تب برفکی در ماههای فروردین و اردیبهشت سال ۹۸ نسبت به فراوانی کانون ها در مقایسه با دوماه مشابه در سال ۹۷ خبر داد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر این بیماری در استان تحت کنترل می باشد.گفت: همزمان با واکسیناسیون دامها در استان علیه بیماری تب برفکی ، برنامه های آموزشی و اقدامات پیشگیرانه در ارتباط با مدیریت بهداشتی اماکن دامی و اصلاح نواقص این واحد ها نیز بصورت جدی به مرحله اجرا در آمده است .

وی گفت : در نتیجه ، این اقدامات سبب کاهش ۵۰ درصدی در تعداد کانون های گاوی و ۷۳ درصدی در تعداد کانون های گوسفندی در ۴۵ روز نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال قبل گردیده است.

وی با اشاره به نقش تضمین کننده دامپزشکی در حوزه سلامت، تامین بهداشت دام و سلامت عمومی جامعه و همچنین اهمیت این بیماری از لحاظ بهداشتی و اقتصادی که یکی از پر مخاطره ترین بیماریهای صنعت دامپروری محسوب میگردد گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری تب برفکی طی اجرای فازهای انجام شده در ۱۲ ماهه سال ۹۷ تعداد ۳ میلیون ۷۵۹ هزار و ۶۷۲ راس دام سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی ایمن سازی و مایه کوبی شده اند .

دکتر داهیم وضعیت استان را در ارتباط با پیشگیری از بروز بیماری‌های مشترک و بیماری‌های دام بسیار مطلوب عنوان کرد و این موفقیت را مرهون تلاش و خدمات کارکنان خدوم دامپزشکی استان دانست.

مدیرکل دامپزشکی استان یادآور شد: دامداران در صورت مشاهده هرگونه علائم از بیماری تب برفکی مراتب را به نزدیکترین شبکه دامپزشکی اطلاع دهند و بر رعایت اصول بهداشتی قرنطینه ای جهت کنترل و پیشگیری از بیماری تب برفکی تاکید نمود.