• شماره خبر : 51421
 • تاریخ انتشار : 31 خرداد 1399
 • پرینت این صفحه
 • بررسی پیامدهای کرونا بر بخش کشاورزی

  پیامدهای کرونا بر اقتصاد کشاورزی و تاثیر آن بر تولیدات این بخش و تاًمین نیازهای مصرف کنندگان در دو دوره مجزا قابل بحث وبررسی است . یکم، عرضه محصولات کشاورزی در دوران بحران کرونا و دوم ، تاثیر کرونا بر تولیدات کشاورزی و عرضه آن در روزگار پساکرونا.

  دکتر فرشاد قوشچی

  پیامدهای کرونا بر اقتصاد کشاورزی و تاثیر آن بر تولیدات این بخش و تاًمین نیازهای مصرف کنندگان در دو دوره مجزا قابل بحث وبررسی است . یکم، عرضه محصولات کشاورزی در دوران بحران کرونا و دوم ، تاثیر کرونا بر تولیدات کشاورزی و عرضه آن در روزگار پساکرونا.

  نگارنده: دکتر فرشاد قوشچی – استادیار دانشگاه و مدیر مسئول مجله کشاورزی و توسعه پایدار

  یکم : با توجه به تولیدات دامی و زراعی در دوران پیشاکرونا و عرضه آنها در زمان همه گیری کرونا ، بسیاری از مردم متاثر از رعایت نکات بهداشتی، محدودیت ها و وجود قرنطینه ، همچنین واهمه از ابتلاء بدلیل مصرف مواد خوراکی و غذایی، تقاضای مصرف کمتری داشتند و بنابراین در این دوره عرضه محصولات غذایی، زراعی و دامی بر تقاضا پیشی گرفت . بطوریکه در ماه های ابتدایی ، خسارت سنگینی بر کشاورزان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی وارد آمد.

  در کوتاه مدت تخمین زده می شود بالغ بر ۶۰ میلیارد دلار زیان متوجه بخش کشاورزی شود. با کاهش سطح تقاضای محصولات غذایی در چین بعنوان نخستین کشور درگیر بیماری  و تبعات قرنطینه ناشی از آن، صادرات گوشت از استرالیا به چین بیش از ۱۱ درصد کاهش یافت. در آمریکا فقط در دو ماه نخست همه گیری کرونا ، قیمت گوشت گوساله تا ۱۵ درصد و قیمت شیر تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد.

  در بسیاری از کشورها محصولات تولیدی کشاورزی بدلیل عدم خرید و ماهیت فساد پذیری شان ، دور ریخته یا امحاء شد. از طرفی بدلیل تعطیلی رستوران ها و غذاخوری های سراسر دنیا ، مصرف مواد غذایی کاهش یافت. همچنین بعلت ممنوعیت حمل و نقل ، در جهان و بستن مرز ها تقریبا برای مدتی هیچگونه صادرات محصولات کشاورزی صورت نگرفت. کامیون ها ، کشتی ها و هواپیماهای حامل مواد غذایی و کشاورزی پشت درهای بسته   کشورهای دنیا به انتظار ماندند و اغلب محصولاتشان فاسد شد. به نظر می رسد کرونا تاثیر قابل توجهی بر روی اشخاص در زنجیره تامین مواد غذایی از تولیدکنندگان تا مصرف کنندگان باقی بگذارد.

  سازمان کشاورزی و خوار و بار جهانی( فائو) پیش بینی کرده که کرونا قادر است زنجیره تامین مواد غذایی را بین و داخل کشورهای دنیا به شکل بی سابقه ای مختل نماید.

  اعمال محدودیت ها در زمینه صادرات و واردات چالش های عمده ای برای حمل و نقل مواد غذایی  و دسترسی  واحدهای صنایع غذایی و بازارهای خوراکی در جهان ایجاد خواهد کرد. این مسئله منجر به کاهش قابل ملاحظه درآمد کشاورزان و عدم ثبات در قیمت محصولات کشاورزی و غذایی خواهد شد.

  دوم : مختل شدن امور و فعالیت های کشاورزی بدلیل قرنطینه ، در دسترس نبودن نهاده های کشاورزی و محدودیت های حمل ونقل و جابجایی کالا در سال جاری تاثیر عمده ای بر کاهش تولید محصولات کشاورزی و دامی در دوران کرونا بجا خواهد گذاشت و احتمالاً در روزگار پساکرونا موجب رشد بی رویه قیمت محصولات کشاورزی و برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا خواهد شد ، بصورتیکه اینبار برخلاف دوران کرونا ، میزان عرضه محصولات کمتر از تقاضا خواهد شد و نوسانات بازار مواد غذایی و تاًمین آنها را تشدید کرده و به مصرف کنندگان آسیب جدی وارد خواهد کرد.

  کشور ایران نیز مانند سایر نقاط از کلیه مسائل و مشکلات ناشی از کرونا مستثنی نبوده و درگیر تبعات آن می گردد. بنابراین لازم است هر چه سریعتر اقدامات موثر پیشگیرانه و حمایتی در زمینه تولید محصولات دامی و کشاورزی صورت گیرد ، تا بحران مواد غذایی در سال آینده موجب تلاطم شدید و ناگهانی بازار محصولات کشاورزی نشود.

  ۲ ماه پیش همزمان با انتصاب وزیر جهاد کشاورزی در فروردین ، ایشان وعده تشکیل ستاد فنی کرونا در وزارتخانه  را دادند ، امید است اقدامات قابل توجهی در این رابطه انجام شود و گزارش نتایج آن از طریق رسانه ها اعلام گردد. زیرا به یقین از جمله مطالبات به حق مردم در آینده نزدیک ، تاًمین به هنگام مواد غذایی و مایحتاج ضروری آنهاست. بنابراین باید اقدامات کارشناسی و سیاستگذاری های مناسب کشاورزی در ارتباط با کرونا و تبعات حاصل از آن زودتر به اطلاع عموم رسانده شود.


  کلید واژه ها:
  ,

  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of