تشکیل ستاد گرده افشانی برای جهش تولید محصولات کشاورزی
تشکیل ستاد گرده افشانی برای جهش تولید محصولات کشاورزی

با تایید دکتر خاوازی ؛ شکیل ستاد گرده افشانی برای جهش تولید محصولات کشاورزی مجری طرح توسعه زنبورداری کشور گفت: با موافقت وزیر جهاد کشاورزی، ستاد گرده افشانی در راستای افزایش کمی و کیفی تولیدات زراعی، باغی، جنگلی و مرتعی تشکیل می شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) ؛ به نقل از […]

با تایید دکتر خاوازی ؛

شکیل ستاد گرده افشانی برای جهش تولید محصولات کشاورزی

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور گفت: با موافقت وزیر جهاد کشاورزی، ستاد گرده افشانی در راستای افزایش کمی و کیفی تولیدات زراعی، باغی، جنگلی و مرتعی تشکیل می شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) ؛ به نقل از ایانا، فرهاد مشیر غفاری در گفت و گویی گفت: ما پیشنهاد می کنیم متولی ستاد گرده افشانی یکی از معاونت های تخصصی زراعی یا باغبانی باشد و امیدواریم با دستور وزیر جهاد کشاورزی این ستاد راه اندازی و بخشی از مسایل مربوط به زنبورداری کشور در خصوص استقرار زنبورستان ها نیز برطرف شود.

وی اظهار داشت: برای استقرار کندوهای زنبور عسل در اراضی زراعی و باغی باید هماهنگی های لازم به لحاظ حضور زنبورداران و تقویم زمانی عملیات سمپاشی و دفع آفات صورت گیرد.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با تشکیل ستاد گرده افشانی و استقرار کلنی های زنبور عسل در اراضی زراعی و باغی نه تنها در تولید عسل و سایر محصولات زنبورداری کشور، بلکه در تولید محصولات زراعی و باغی جهش خواهیم.

وی ادامه داد: ما آماده ایم در فاز نخست با هماهنگی ۲۵۰ اتحادیه و تعاونی زنبورداری کشور، تعداد قابل ملاحظه ای از کندوهای زنبور عسل را به صورت پایلوت در بعضی از اراضی زراعی و باغی مستقر کنیم.

غفاری با اشاره به این که نقش زنبور عسل به عنوان یک نهاده ضروری در تولید محصولات کشاورزی در دنیا ثابت شده است، گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده، یک سوم محصولات کشاورزی و یک دوم تولید بذر اکثر دانه های روغنی مانند کلزا، آفتابگردان و سویا به گرده افشانی زنبور عسل وابسته است.

وی افزود: گرده افشانی زنبور عسل بر تولید گیاهان علوفه ای مورد استفاده در تغذیه دام و در نتیجه به طور غیرمستقیم بر تولید محصولات پروتئینی نیز تاثیر می گذارد.

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین سرشماری در مهر ماه سال ۹۸، حدود ۹۸ هزار زنبورستان و نزدیک به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار کلنی زنبور عسل در کشور داریم و ایران به لحاظ تعداد کلنی زنبورعسل و میزان تولید عسل در رتبه چهارم جهان قرار دارد.

وی میانگین تولید عسل در هر کندو را حدود ۱۱ کیلوگرم و میزان رشد تولید این محصول در سال ۹۸ نسبت به سال ماقبل را ۲۴ درصد عنوان کرد.

غفاری یادآور شد که در سال گذشته ۱۱۲ هزار و ۵۰۰ تن عسل، سه تن و ۳۰۰ گرم ژل رویال، ۲۸۵ تن گرده گل، ۱۲۴ تن بره موم و ۲۲۲۰ تن موم در کشور تولید شده است.