• شماره خبر : 57890
 • تاریخ انتشار : 3 آذر 1399
 • پرینت این صفحه
 • روز جهانی ماهیگیری به کمک شیلات بشتابیم…

  ۲۱ نوامبر روز جهانی ماهیگیری(شیلات) است که هر ساله این روز در اکثر کشورهای دنیا با برپایی سمینار های علمی وجشن های گرامیداشت از فعالین این صنعت شامل صیادان؛آبزی پرورش دهندگان؛کارشناسان؛محققین و حتی دانشجویان این عرصه تقدیر به عمل می آید.

  علیرضا کیهان پور

  ۲۱ نوامبر روز جهانی ماهیگیری(شیلات) است که هر ساله این روز در اکثر کشورهای دنیا با برپایی سمینار های علمی وجشن های گرامیداشت از فعالین این صنعت شامل صیادان؛آبزی پرورش دهندگان؛کارشناسان؛محققین و حتی دانشجویان این عرصه تقدیر به عمل می آید.

  نویسنده: علیرضا کیهان پور، روزنامه نگار پیشکسوت بخش کشاورزی

  ۲۱ نوامبر روز جهانی ماهیگیری(شیلات) است که هر ساله این روز در اکثر کشورهای دنیا با برپایی سمینار های علمی وجشن های گرامیداشت از فعالین این صنعت شامل صیادان؛آبزی پرورش دهندگان؛کارشناسان؛محققین و حتی دانشجویان این عرصه تقدیر به عمل می آید.


  آبزیان به ویژه ماهی به عنوان غذای سلامتی و میگو اکسیر جوانی نقش بسیار مهمی در تندرستی آحاد جوامع بشری ایفاء کرده و مصرف آن از سوی پزشکان به ویژه متخصصین قلب و عروق به مصرف کنندگان محصولات متنوع شیلاتی توصیه می شود.


  طبق آخرین آمار FAO تولید جهانی انواع آبزیان در دنیا تا سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۱۲ میلیون تن بوده که تولید آبزیان پرورشی به ۵۴ درصد رسیده و۴۶ درصد سهم صید وصیادی بوده است و این نشان دهنده کاهش فشار بر منابع ذخایر ارزشمند در دریا می باشد.


  سهم سفره مردم از آبزیان پرورشی در کل دنیا بیش از ۳۰ درصد است که به بیان دیگر از ۲۰/۳ کیلوگرم مصرف سرانه آبزیان در جهان حدود ۱۰ کیلوگرم از مزارع پرورش انواع آبزیان تامین می شود.


  در ایران مجموع صید وآبزیان پرورشی تاپایان سال منتهی به ۱۳۹۸ حدود یک میلیون و۳۰۰ هزارتن بامتوسط مصرف سرانه حدود ۱۲ کیلوگرم درسال بوده که با میانگین سرانه مصرف آبزیان جهان یعنی ۲۶ کیلوگرم تفاوت فاحشی دارد که نیاز به حمایت بیشتر دولت و سرمایه گذاران بخش غیردولتی دارد که واکاوی شرایط این مهم در این فرصت فعلا نیست.
  لازم به ذکر است از آنجا که گزارشات تولیدات شیلاتی توسط سازمان FAO دو سالانه بوده هنوز گزارش جمع بندی ونهایی فائو در سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر نشده ویا حداقل در دسترس نگارنده نبوده است.


  به بهانه روز جهانی شیلات با توجه خاص به وجود ۶۰۰ گونه آبزی ارزشمند در آب های شمال وجنوب کشور و تنوع گونه ای آبزیان پرورشی در ایران وبا شرایط نسبی مطلوب در مزارع پرورشی به ویژه ماهیان خاویاری؛گرم آبی؛ سردآبی؛ میگو؛ آرتمیا؛ میگوی بزرگ آب شیرین در پلدشت آذربایجان غربی وماکروبراکیوم روزنبرگی در چند استان پایلوت کشور شایسته است که سران محترم سه قوه توجه خاصی به مشکلات اخیر شیلات کشور به ویژه بحث فرسایشی وخسته کننده ترال در آب های جنوب داشته و از نکته نظر حمایتی و کارشناسی به ویژه همکاری وهمراهی اعضای با تجربه اتحادیه ها وتعاونی های صیادی کشور؛دانشگاهیان؛متخصصان؛ کارشناسان خبره و اصحاب رسانه این مشکل ودل آشوبی حداقل ۲۰۰ هزار صیاد دریادل رادر فضایی دل آرام و همبستگی مبتنی بر آموزه های دینی؛ تخصصی ؛ دلسوزانه و مسوولانه ختم به خیر خداپسندانه نمایند.


  جامعه صیادی کشور در هشت سال دفاع مقدس با تقدیم شهیدان عرصه دریا، عملیات نجات و غریق، اطفاء حریق در عرصه امواج دریایی و لجستیک و پشتیبانی رزمندگان اسلام از آبراه های ۴۸۰۰ کیلومتری جنوب، دین خویش را در عرصه های عزت و رزم جانانه به منصه ظهور رسانیده اند.


  و اما خالی از لطف نیست که یادآوری شود معاون وزیر و رییس جدید وفعلی سازمان شیلات ایران (تاریخ انتصاب ۲۵ بهمن ۱۳۹۷) بسیار تلاش نمود که مشکل صید ترال(کف روب) آب های جنوب را پایان اسفند سال ۱۳۹۷ خاتمه دهد که عدم همکاری و اثر بخشی ارگان های مرتبط و برون سازمانی به هر دلیل و توجیه این همت و هدف را به نظر می رسد تاکنون به پروتکل و تفاهم نامه نهایی نزدیک نساخته است.


  از طرفی جامعه هدف شیلاتی به ویژه فرزندان ساحل یعنی جهادگران عرصه طوفانی امواج دریا و به عبارتی صیادان دریا دل نباید سیبل انتقادات و مشکلات را شیلات ایران بدانند چرا که مخاطبان محترم این نوشتار استحضار دارند در زمان سرپرستی وزارت جهاد کشاورزی توسط عباس کشاورز و در هفته گرامیداشت پژوهش در سال گذشته نامبرده طی مراسمی در سالن اجلاس بین المللی سران در ولنجک تهران گزارشی را توسط رئیس تازه منصوب شده وفعلی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با پیشینه و دیدگاه صرفا تحقیقاتی به استحضار رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران به این مضمون رسانید که موسسه تحت مدیریت ایشان کار اصلی اش پایش و ارزیابی ذخایر ارزشمند آبزیان در آب های شمال و بالاخص خلیج همیشگی فارس و دریای عمان بوده و پس از رصد و نتایج امکانات سنجی و برآورد ذخایر آبزیان پیشنهاد صدور مجوز صید را به شیلات ایران داده و سازمان شیلات ایران بر اساس صدور این نتایج و با اتکاء به قانون تشکیل سازمان شیلات مصوب مجلس محترم شورای اسلامی در سال ۱۳۸۴ و آیین نامه های اجرایی قانون حفاظت از منابع آبزی تحت حاکمیت دولت نسبت به ارائه مجوز صید به اعضای اتحادیه ها و تعاونی های صیادی جنوب کشور اقدام نموده است.

  چرا که میلیاردها تومان اعتبار و هزینه های تحقیقاتی موسسه علوم شیلاتی کشور در چهار دهه گذشته بابت مطالعه وپژوهش بخشی از ارزیابی و پایش ذخایر آبزیان بوده که نتایج آن حاصل از خود گذشتگی؛ ایثار و جهاد خاموش صدها پژوهشگر و محقق محترم شیلاتی به ویژه پس از پنجم مهر ۱۳۶۶ است که متاسفانه به نظر می رسد که این مستندات علمی و راهکارهای علمی انجام شده در این عرصه را بیشتر پاسخگو باشند وبه کمک مسوولانه سازمان شیلات ایران همت نمایند.

  هرچند اتفاقات و تخلفاتی طی سال های ۹۲ تاقبل از بهمن ماه ۱۳۹۷ در این عرصه صدور مجوزها شاهد بودیم که متاسفانه جای هرنوع دفاع علمی و جامعه شناختی جامعه صیادی از این تخلفات آشکار قبلی را از همگان سلب نموده است که منجر به وضعیت فعلی و حضور مستقیم مجلس شورای اسلامی برای کاهش مشکلات و رفع دغدغه های صیادان جنوب کشور شده است.

  در پایان این نوشتار۲۱ نوامبرمصادف باروز اول آذر سال ۱۳۹۹ یعنی روز جهانی شیلات وماهیگیری را به یکایک فعالین شاغلین این عرصه در جهان وبه ویژه گستره عظیم شیلات ؛صیادان ؛پرورش دهندگان؛ کارشناسان؛متخصصین؛فرهیختگان و کارمندان شیلات کشور عزیزمان ایران تبریک گفته ومزید توفیق خدمتگزاری همه این عزیزان را از درگاه خداوند متعال آرزومند است.


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of