• شماره خبر : 57974
 • تاریخ انتشار : 4 آذر 1399
 • پرینت این صفحه
 • یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیب برای شب عید ذخیره می‌شود

  مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی برآورد کرد: امسال با ۳ درصد افزایش حدود ۴ میلیون و ۱۲۰ هزارتن سیب در کشور تولید شود.

  حسنی خبرداد؛

  یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیب برای شب عید ذخیره می‌شود

  مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی برآورد کرد: امسال با ۳ درصد افزایش حدود ۴ میلیون و ۱۲۰ هزارتن سیب در کشور تولید شود.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ داراب حسنی افزود: پیش بینی تولید کل میوه های دانه دار در سال ۹۹ بر اساس گزارش های استان ها حدود ۴ میلیون و ۴۶۶ هزار تن است که ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تن آن مربوط به سیب است.

  وی درباره میزان ذخیره سیب کشور اظهار داشت: برآورد ذخیره سیب امسال حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن است که ۳ درصد بیشتر از میزان ذخیره سال گذشته برآورد می شود.

  حسنی با بیان این که بخشی از سیب های ذخیره شده کشور صادر می شود، خاطر نشان کرد که سال گذشته حدود ۷۴۰ هزار تن از سیب های ذخیره شده صادر شد.

  وی افزود: بیشترین میزان سیب ذخیره شده در سردخانه های کشور در سال جاری متعلق به استان های آذربایجان غربی با حدود ۷۵۰ هزار تن و آذربایجان شرقی با ۳۲۰ هزار تن است.

  مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، سطح باغات سیب کشور را بر اساس آمار سال ۹۸ حدود ۲۵۱ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: نزدیک به ۲۳۰ هزار هکتار از این سطح، باغات بارور هستند.

  وی با اشاره به این که کمتر از ۱۰ رقم مرغوب سیب در باغات ایران کشت شده اند، اذعان داشت: دو رقم اصلی سیب در باغات کشور، رد دلیشز و گلدن دلیشز هستند.

  حسنی اشاره کرد: این دو رقم در ۸۵ درصد باغات سیب کشور کشت شده اند.

  وی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس، تهران، اصفهان، خراسان رضوی و اردبیل را از استان های قطب تولید سیب نام برد.

  حسنی با بیان این که برآوردها نشان می دهد امسال، سال خوبی برای تولید سیب در کشور بوده است، ابراز امیدواری کرد امسال علاوه بر تامین نیاز داخلی با حمایت های لازم، صادرات این محصول نیز رونق یابد.

  خبرنگار: زهرا لیاقت فر


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of