وابستگی به واردات کالاهای اساسی مهم ترین نقطه ضعف اقتصاد کشور است
وابستگی به واردات کالاهای اساسی مهم ترین نقطه ضعف اقتصاد کشور است

حسین حسین زاده بحرینی: وابستگی به واردات کالاهای اساسی مهم ترین نقطه ضعف اقتصاد کشور است عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که مهم ترین نقطه ضعف اقتصاد کشور وابستگی به واردات کالاهای اساسی است گفت: این مسئله برای کشوری با وسعت ایران با اراضی حاصل خیز و تجربه در دامداری، شیلات و کشاورزی […]

حسین حسین زاده بحرینی:

وابستگی به واردات کالاهای اساسی مهم ترین نقطه ضعف اقتصاد کشور است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که مهم ترین نقطه ضعف اقتصاد کشور وابستگی به واردات کالاهای اساسی است گفت: این مسئله برای کشوری با وسعت ایران با اراضی حاصل خیز و تجربه در دامداری، شیلات و کشاورزی قابل درک نیست.

به گزاش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛به نقل ازتسنیم، حسین حسین زاده بحرینی در ارتباط تصویری با بخش خبری ۲۱ پنجشنبه شب شبکه یک سیما افزود: موفقیت در تولید بنزین و فرآورده های نفتی در کشور از نمونه هایی هستند که دوست و دشمن به آن اعتراف کردند.

وی ادامه داد: زمانی که آمریکا تصمیم گرفت ما را تحریم کند حدود نصف بنزین مورد نیاز کشور را از طریق واردات تامین می کردیم.

حسین زاده گفت:​ زمانی که آمریکایی ها از مسیر تحریم بنزین و گازوئیل وارد شدند دانشمندان ما در صنعت پالایش و پتروشیمی ورود پیدا کردند و با برنامه دقیق و جهادی به گونه ای این تحریم ها را خنثی کردند که نتیجه آن خودکفایی ما در این صنعت شد و حتی در سال ۹۹ حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای ما ارز آوری داشت و ما از یک وارد کننده مطلق به صادر کننده تبدیل شده ایم.

وی درباره عرصه های دیگر برای بی اثر کردن تحریم ها افزود: در حال حاضر مهم ترین نقطه ضعف اقتصاد کشور، وابستگی به کالاهای اساسی است که برای کشوری با وسعت ایران با اراضی حاصل خیز و تجربه در دامداری، شیلات و کشاورزی ، وابسته بودن قابل درک نیست.

حسین زاده بحرینی با اشاره به اینکه تولید نهاده های دامی در داخل کشور امکان پذیر است گفت: میزان وابستگی ما نباید به اندازه ای باشد که دشمن این موضوع را به عنوان یک نقطه فشار شناسایی کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره راهکارهای موجود برای کم کردن یا بی اثر کردن تحریم ها افزود:​ باید در موضوع کالاهای اساسی ورود کنیم و راندمان زمین و آب را بالا ببریم چون در حال حاضر از آنها با بهره وری بسیار پایین استفاده می کنیم البته راهکارها و فناوری افزایش بهره وری زمین و آب کاملاً در اختیار ماست و همچنین تجربه و دانش فنی آن را داریم که باید در کل کشور تسری داده شود.