• شماره خبر : 54251
 • تاریخ انتشار : 2 شهریور 1399
 • پرینت این صفحه
 • خرید نهاده ها با قابلیت تسویه ۳ ماهه در بازارهای بین المللی / عدم امکان خرید نهاده ها را به شدت تکذیب می کنم

  معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: خوشبختانه در بازارهای بین المللی یک اتفاق مثبت رخ داده است و فروشندگان خرید اعتباری از ایران را قبول نموده اند و از این به بعد تمام نهاده ها در بازارهای بین المللی قابلیت خرید و تسویه بصورت سه ماهه را دارند.

  مرتضی رضایی - معاون امور دام

  معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: خوشبختانه در بازارهای بین المللی یک اتفاق مثبت رخ داده است و فروشندگان خرید اعتباری از ایران را قبول نموده اند و از این به بعد تمام نهاده ها در بازارهای بین المللی قابلیت خرید و تسویه بصورت سه ماهه را دارند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری به مناسبت هفته دولت که در ساختمان وزارت جهاد کشاورزی برگزارشد اعلام کرد: میزان مصرف پروتئین در مردم ایران حدود ۳۶٫۵ گرم در روز است که نسبت به توصیه های بین المللی بسیار بالاتر است.

  رضایی گفت: سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که میزان پروتئین مصرفی روزانه برای هر فردا حدود ۲۹ گرم در روز مناسب است اما میزان مصرف پروتئین روزانه برای هر فرد ایرانی حدود ۳۶٫۵ گرم است.

  خودکفایی ایران در مرغ لاین تا سال آینده

  به گفته رضایی ایران امسال تا ۵۰ درصد در استفاده از مرغ لاین ایرانی خودکفا می شود و سال آینده تمام مزارع مرغ کشور از مرغ لاین ا یرانی استفاده خواهند کرد.

  وی گفت: متاسفانه در سالهای گذشته بسیاری از کشورها فکر می کردند که مرغ لاین ایرانی از بین رفته است اما اکنون ۱۴۰ هزار اجداد مرغ لاین وارد کشور می شود و تا سال آینده در تمام مزارع از مرغ لاین ایرانی استفاده خواهد شد.

  بسته های حمایتی برای استفاده کنندگان مرغ لاین

  معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای تولید کنندگانی که از مرغ لاین استفاده می کنند مشوق هایی در نظر گرفته شده از جمله با بانک کشاورزی هماهنگ شده که به ازای هر قطعه مرغ اجداد ۲۰۰ هزار تومان با سود ۶ درصد تسهیلات داده می شود.

  وی افزود همچنین تمام نهاده پرورش دهندگان مرغ لاین تامین شده و محصولات انها به صورت تضمینی خریداری می شود و حتی برای صادرات آنها هم برنامه ریزی می شود.

  رضایی به بهره وری و عملکرد مرغ لاین هم اطمینان داد و گفت کسانی که فکر می کنند این مرغ بهره وری کمتری دارند چنین فکری درست نیست و این نوع مرغ ها بهره وری بسیار خوبی دارند.

  معاون امور تولید دامی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از تشکیل کارگروه ملی برای مرغ آرین با همکاری معاونت علمی رئیس‌جمهور خبر داد و گفت:‌هر اقدامی که در این زمینه انجام می‌شود باید در این کارگروه به تصویب برسد.

  ۳۰ تا ۴۰ درصد توزیع نهاده‌ها در خارج از بازارگاه توزیع می‌شود

  رضایی در پاسخ به اینکه به گفته مرغداران بازارگاه توزیع نهاده های دامی وزارت جهاد کشاورزی مشکل دارد گفت: بازارگاه شاید موردی مشکلی داشته باشد اما در حالت کلی این بازارگاه نقص کلی ندارد و هر از چند گاهی به روزرسانی می شود.

  وی تاکید کرد در این میا ن برخی دلالان و واسطه ها تلاش دارند که این مسائل را برجسته کنند چون سود آنها در این است.

  رضایی درباره سؤالات مکرر خبرنگاران درباره مشکلات نهاده‌های دامی گفت: واقعیت این است که تحریم مشکلاتی برای واردات نهاده ایجاد کرده است. به ویژه این مشکلات در تامین کنجاله سویا زیاد است و مرغداران حق دارند در این زمینه گلایه کنند و اکنون نیز بازار را از ذخیره استراتژیک شرکت پشتیبانی امور دام تامین کردیم.

  وی همچنین در صحبت‌های خود و در پاسخ به سؤال خبرنگاران در باره فساد در توزیع نهاده ها گفت: متاسفانه ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث ایجاد فساد می‌شود و کارگروهی از دو ماه پیش در دولت تشکیل شده و شرایط حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده‌ها را بررسی می‌کنند.

  معاون امور تولید دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما معتقدیم یارانه باید به حلقه پایانی یعنی مصرف کننده‌ها داده شود، گفت: اکنون در زمینه حذف ارز دولتی دو مسئله مطرح است. نخست اینکه میزان نقدینگی لازم برای واردات را تا ۴ برابر افزایش می‌دهد دوم اینکه قیمت محصول در بازار افزایش می‌یابد و دولت در پی راهکار برای این دو مسئله است.

  رضایی در این جلسه تاکید کرد که مشکلی در توزیع نهاده در بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد اما سهم این بازارگاه را حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد عنوان کرد و اعتراف کرد ۳۰ تا ۴۰ درصد نهاده‌ها در خارج از بازارگاه به فروش می‌رود.

  وی به این مسئله هم اشاره کرد که بسیاری از تجار محصولات خود را در سیستم بازارگاه ثبت نمی‌کنند و در جاهای دیگر به فروش می‌رسانند.

  معاون امور تولید دامی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه مشکلاتی در تامین نهاده و همچنین توزیع وجود دارد،‌گفت:‌مرغداران باید به ما کمک کنند و مشکلات و اطلاعات فساد را در اختیار ما بگذارند.

  رضایی در پاسخ به سؤال خبرنگار که صحبت‌های شما بیشتر اظهار همدردی با مرغداران وخبرنگاران است، راهکار کلیدی شما برای مبارزه با این فسادها و توزیع‌های ناعادلانه و یا ثبت نشدن نهاده‌ها در سامانه بازارگاه چیست، گفت: من به شما اطمینان می‌دهم که هر گرم نهاده که وارد کشور می‌شوند وارد کنندگان باید پاسخگو باشند و محل توزیع آنها را اعلام کنند و در چند وقت دیگر این اتفاق خواهد بود و با متخلفان برخورد خواهد شد.

  وی گفت: همه دستگاه‌های دولتی باید در این زمینه همکاری کنند. مثلا دستگاه‌های نظارتی و حکومتی باید بر گرانی‌های بازار و همچنین رصد این نهاده‌ها به ما کمک کنند.

  بر اساس اعلام مرغداران نهاده دولتی در بازار پیدا نمی‌شود اما ۴ تا ۵ برابر قیمت آن به هر میزان که بخواهید وجود دارد در حالی که این نهاده‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده‌اند و وارد کنندگان نهاده به هیچ عنوان حق ندارند هر طور که دلشان می‌خواهد و به هر قیمتی که می‌خواهند توزیع کنند. نوع اختصاص ارز به افراد خاص از سالهای گذشته باعث شده که تعدادی افراد قدرتمند شوند که دیگر حرف کسی را هم گوش نمی کنند.

  میزان تولید محصولات دامی

  معاون امور تولید دامی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه به میزان تولید محصولات دامی اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود تولید گوشت قرمز امسال به ۸۸۰ هزار تن، شیر خام ۱۱٫۳ میلیون تن، طیور ۲٫۷ میلیون تن، تخم مرغ یک میلیون و ۵۰ هزار تن، عسل ۱۱۳ هزار تن برسد. سرانه مصرف هم گوشت قرمز ۱۲ و نیم کیلوگرم، شیرخام ۱۲۴ کیلوگرم، طیور ۳۱ کیلوگرم، تخم مرغ ۱۱٫۷ کیلوگرم و عسل ۱٫۳۵ کیلوگرم است.

  چرا تراز تجاری محصولات دامی منفی تر شد؟

  رضایی به صادرات و واردات محصولات دامی اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۷۰۰ میلیون دلار صادرات و ۱٫۲۶ میلیارد دلار واردات انجام شد.

  وی دلیل منفی‌تر شدن این تراز را محدودیت در صادرات مواد ژنتیکی، تلیسه زنده عنوان کرد.

  خرید نهاده ها با قابلیت تسویه ۳ ماهه در بازارهای بین المللی

  رضایی در پاسخ به سوال خبر اگنا در خصوص اینکه آیا دلیل عدم خرید نهاده در بازارهای بین المللی وجود تحریم ها می باشد گفت: خوشبختانه در بازارهای بین المللی یک اتفاق مثبت رخ داده است و فروشندگان خرید اعتباری از ایران را قبول نموده اند و از این به بعد تمام نهاده ها در بازارهای بین المللی قابلیت خرید و تسویه بصورت سه ماهه را دارند.

  وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار اگنا در خصوص وضعیت ذخایر استراتژیک عنوان داشت: عدم امکان خرید نهاده ها در بازارهای بین المللی را به شدت تکذیب می نماییم و هم اکنون اعلام می کنیم که بیش از ۲ میلیون تن ذرت در بنادر ایران وجود دارند و مشکلی از بابت تامین نهاده های برای پرورش دهندگان نداریم.


  1
  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of
  دامپرور
  Guest
  دامپرور

  شمامی گویدکمبودنیست جورا از بوکان به موعد دوماهه ۲۸۰۰تومان حساب کرده از طرفی قصاب تهران دو ماهه پول بره کشتارگاه بنده را تسویهنکرده وازطرفی بره های خرید شده به جای بره کشتارگاه شده رادر داخلاستان بهتعداد۵۲راس به علت نداشتن مجوز حمل توقیف مصادر به نفع حساب صد امام جریمه ۲۲۰میلیون کرده است خواستم خخدمت مسولان و رهبری عرض کنم درست الان شمشیرزور وظلم قدرت دست شما است ولی درپیشگاه عدل الهی دران دنیا یقه شماها راخواهم گرفت من وخانواده شب روز باری تولید گوشت تلاش کوشش میکنیم تاشما تهرانی هاگوشت مفت میخورید به خدای واحد این سری پرواری ۴۵۰راس ۱۵۰میلیون… Read more »