کاوش روی پری بیوتیک ها برای ایجاد تحول در سلامت روده مرغ تخمگذار
کاوش روی پری بیوتیک ها برای ایجاد تحول در سلامت روده مرغ تخمگذار

آیا می توان با استفاده از افزودنی های پری بیوتیک در رژیم های غذایی مرغ تخمگذار، بهبودی در تولید مرغ ایجاد کرد و مصرف آنتی بیوتیک را به میزان قابل توجهی کاهش داد؟ برنده جایزه علمی و نوآوری دانشگاه نیوانگلند ۲۰۲۱ در حال تحقیق در این زمینه است.

آیا می توان با استفاده از افزودنی های پری بیوتیک در رژیم های غذایی مرغ تخمگذار، بهبودی در تولید مرغ ایجاد کرد و مصرف آنتی بیوتیک را به میزان قابل توجهی کاهش داد؟ برنده جایزه علمی و نوآوری دانشگاه نیوانگلند ۲۰۲۱ در حال تحقیق در این زمینه است.

به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران (اگنا) به نقل از آل ابوت فید؛ دکتر ناتالی مورگان، متخصص تغذیه طیور پس از برنده شدن جایزه علوم و نوآوری ۲۰۲۱  Eggs استرالیا (جوانان در کشاورزی، شیلات و جنگلداری) در حال بررسی روی این مفهوم است. وی بخشی از بودجه ۲۲۰۰۰ دلار استرالیا (۱۶۸۰۰ دلار آمریکا) خود را جهت تأمین بودجه پروژه ای ۸ هفته ای برای بررسی تأثیرات افزودن پری بیوتیک هایی به نام زایلو-الیگوساکاریدها (به طور خلاصه XOS ) به رژیم غذایی مرغ های تخمگذار استفاده می نماید.

اثرات XOS در مرغ تخمگذار می تواند تقویت شود

  XOS در مرغ های گوشتی مورد مطالعه قرار گرفته است، جایی که آنها به طور قابل توجهی سلامت روده و تولید را بهبود می بخشند، اما این موضوع هنوز در مرغ تخمگذار بررسی نشده است، با اشاره به اینکه مرغ تخمگذار عمر طولانی تری نسبت به مرغ گوشتی دارد و بنابراین میکروبیوم روده بالغ تر ایجاد می کند ، نشان می دهد که اثرات مثبت XOS ممکن است تقویت شود.

قندهای با زنجیره بلند باعث کاهش جذب مواد مغذی می شود

جیره های غذایی طیور تخمگذار تجاری دارای غلات حاوی قندهایی با زنجیره طولانی است که باعث کاهش جذب مواد مغذی در روده پرنده می شود. این بدان معنی است که مواد مغذی مهم هدر رفته یا به عنوان منبع غذایی برای باکتری های بیماری زا روده عمل می کنند. برای مقابله با این مشکل، همه خوراک های تجاری مرغ حاوی آنزیمی هستند که قندهای با زنجیره طولانی را به شکل های مطلوب تری تجزیه می کند – از جمله XOS.

ما امیدواریم که تغذیه بوسیله  XOS باعث سلامت روده مرغ گردد (مشخصا با اندازه گیری تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه، ترکیب میکروبیوتا، قابلیت هضم مواد مغذی و فعالیت آنزیم روده) و در نهایت عملکرد بهتری (کیفیت تخم مرغ و وزن پرندگان) را شاهد باشیم

XOS باکتریهای مفید روده را تامین می کند

XOS به عنوان یک پری بیوتیک، باکتریهای مفید روده را تأمین می کند ، بنابراین دکتر مورگان می پرسد که اگر پری بیوتیک XOS مستقیماً به خوراک اضافه شود چه اتفاقی خواهد افتاد، به مرغ ها اعتماد کنید تا آنها را در روده خود بسازند.

مطالعه: ۸ هفته با ۹۶ مرغ تخمگذار

دکتر مورگان اعلام داشت: پیش بینی می شود این پروژه ۸ هفته ای در پایان ماه آوریل ۲۰۲۱ آغاز شود. در مطالعه ای که در اینجا در دانشگاه انجام می شود، در مجموع ۹۶ پرنده در قفس های جداگانه استفاده می شود. پرندگان با ۱۲ روش درمانی مختلف با ۲ سطح مختلف زایلان ، ۳ سطح مختلف XOS و با یا بدون زیلاناز تغذیه خواهند شد.

وابستگی کمتری به آنتی بیوتیک ها

دکتر مورگان امیدوار است که پروژه آزمایشی وی پتانسیل های افزودن مکمل های خوراک با XOS را به منظور بهبود ضریب تبدیل و همچنین افزایش راندمان تولید و کاهش آلودگی تخم مرغ را نشان دهد – و احتمالاً حتی سلامت روده را تا حدی بهبود بخشد که بر مصونیت مرغ در برابر بیماری تأثیر گذاشته و باعث کاهش وابستگی به آنتی بیوتیک ها گردد.

عملکرد بهتر

ما امیدواریم که تغذیه XOS باعث سلامت روده مرغ شود (با اندازه گیری تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه ، ترکیب میکروبیوتا ، قابلیت هضم مواد مغذی و فعالیت آنزیم روده) و در نهایت عملکرد بهتر (کیفیت تخم مرغ و وزن پرندگان)، وی گفت ، اگر XOS به عنوان یک پری بیوتیک موثر برای مرغهای تخمگذار مشخص گردد، می تواند به طور بالقوه به عنوان جایگزینی برای آنتی بیوتیک ها به منظور توانایی در تقویت سلامت روده مورد استفاده قرار گیرد.

این پری بیوتیک ها راهی بالقوه ارزان برای سود دهی هستند و از آنجا که XOS همچنین می تواند از مواد زائد هنگامی که غلات برای نشاسته آسیاب می شوند استخراج گردد، این یک روش بالقوه ارزان برای دستیابی به سود بیشتر در پرورش طیور می باشد – صنعتی که در آن بیشتر راههای دیگر برای تولید به نهایت حد مجاز رسیده است.

ترجمه: محمد مسعودی