ثبات در بازار غلات؛ ذرت تعیین کننده قیمت غلات در بازار
ثبات در بازار غلات؛ ذرت تعیین کننده قیمت غلات در بازار

شرایط آب و هوایی در مناطق عمده تولید غلات،تعیین کننده روند وقایع در بازار غلات است، به ویژه خشکسالی در برزیل تأثیرزیادی روی این بازار گذاشته است.

شرایط آب و هوایی در مناطق عمده تولید غلات،تعیین کننده روند وقایع در بازار غلات است، به ویژه خشکسالی در برزیل تأثیرزیادی روی این بازار گذاشته است.

به گزارش بخش بین المللی پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران(اگنا) به نقل از رویترز؛ قیمت غلات در ماه آوریل در بازارهای آتی به شدت افزایش یافت، قیمت گندم و ذرت جهش قابل توجهی در بازار های آتی پاریس و شیکاگو داشت.

گندم در بازار شیکاگو تقریباً ۲۰٪ افزایش قیمت برای قراردادهای مختلف سال ۲۰۲۱ داشت، برای ذرت تغییرات کمی بیشتر بود و افزایش قیمت بین ۳۲٪ برای مه ۲۰۲۱ و ۱۶٪ برای قرارداد دسامبر بود.

گندم در قرارداد آتی پاریس ۲۳ درصد افزایش در ماه می (که هنوز برداشت قدیمی سال ۲۰۲۰ است) و ۱۱ درصد در ماه دسامبر را تجربه کرد.

قراردادهای ذرت (ژوئن ، آگوست و نوامبر) در آوریل بین ۸٫۵ تا ۱۲٪ گرانتر شدند. در هفته پایانی آوریل، روند صعودی ، البته کمی آرام تر، ادامه داشت. فقط اولین قراردادهای  پاریس و شیکاگو جهش های قابل توجهی را نشان دادند ، در حالی که برای بقیه آنها شاهد تثبیت بودیم.

قراردادهای آتی گندم نزدیک به بالاترین سطح

خشکسالی در برزیل

شدیدترین تأثیر در بازار غلات در سراسر جهان وخیم تر شدن وضعیت ذرت برزیل است. خشکسالی همچنان ادامه دارد ، در حالی که محصول در مرحله آسیب پذیر رشد هستند. تحلیلگران آژانس بازار Agritel علیرغم  پیش بینی وزارت کشاورزی ایالات متحده  برای برداشت ۱۰۹ میلیون تن ذرت برزیل، معتقدند که هنوز هم حجمی کمتر از ۱۰۰ میلیون تن برداشت خواهد شد.

ذرت در حال حاضر مهمترین محصول در بازار غلات است و به طور خاص بر میزان قیمت گندم، بلکه جو نیز تأثیر می گذارد. وجود ذرت در خوراک دام آنرا به یک شوخی گران قیمت تبدیل کرده است. Agritel گزارش داد که چین بار دیگر در بازار ذرت نفوز و قدرت زیادی دارد. این موضوع تا حدی افزایش شدید قیمت، به ویژه در کوتاه مدت را توجیه پذیر می کند.

قیمت جهانی ذرت در بالاترین نرخ خود

کاشت ذرت در ایالات متحده به آرامی پیش می رود

در ایالات متحده ، کاشت ذرت به آرامی پیش می رود. در مناطق تولید غلات در منطقه شمالی که منطقه گندم خیز می باشد، می توان گفت، بیش از حد خشک می باشد، که منجر به افزایش قیمت گندم می شود. در فرانسه خشکسالی، کاشت گندم را- اگرچه محدود به شمال این کشور می باشد -نیز تحت تأثیر قرار داده است .