• شماره خبر : 69561
 • تاریخ انتشار : 10 مهر 1400
 • پرینت این صفحه
 • وضعیت ذرت، جو و گندم در ماه سپتامبر ۲۰۲۱

  بازار جهانی گندم و جو در ماه سپتامبر به سمت اکراین سوق پیدا کرد و ذرت روندی متفاوت در امریکای جنوبی داشت.

  تحلیل بازار - قیمتهای جهانی

  بازار جهانی گندم و جو در ماه سپتامبر به سمت اکراین سوق پیدا کرد و ذرت روندی متفاوت در امریکای جنوبی داشت.

  به گزارش بخش بین المللی پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران(اگنا) به نقل از تحلیل گر ارشد یاشار؛ در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی بازارهای جهانی ذرت، گندم و جو از خود رفتار متفاوتی نشان دادند.

  گندم

  اوکراین بازار گندم روسیه را در دریای سیاه همچنان تحت الشعاع قرار داده است. خریداران گندم با پروتئین ١٢.۵٪؜ از روند افزایش قیمت ها در بازار روسیه، تقریبا رو برگردانده و به سمت اکراین تمایل پیدا کرده اند.

  خریداران گندم اکراین جهت حمل نیمه دوم اکتبر در حدود ٢٩٨ دلار به دنبال گندم در بازار بودند. در حالیکه گندم با پروتئین ١٢.۵ درصد روسیه با افزایش ٧ دلارى نسبت به ماه قبل، به ٣٠۶.۵ دلار در تن هم رسید.

  باید در نظر داشته باشیم که شاید به جز بازار ایران، تقریبا خریدار موثرى در بازار گندم روسیه با توجه به شرایط فعلى نباشد که البته با توجه به خرید تقریبى ۴.۵ میلیون تنى ایران طى سه ماه گذشته، احتمالا این بازار هم موقتا از صورت خریداران خارج و صرفا بازار در مناقصات پیش رو، در انتظار پیشنهادات خاص از سوى روسیه باشد.

  در سوى دیگر بازار، USDA  طى آخرین گزارش وضعیت برداشت در ماه سپتامبر، مجددا میزان برداشت گندم را ۵١ میلیون بوشل نسبت به ماه آگوست کمتر تخمین زده و کل برداشت امسال را حدود ١.۶۴۶ میلیارد بوشل برآورد کرد.

  در ذیل روند برداشت گندم را در ایالات متحده طى ١٠ سال گذشته بررسى میکنیم.

  جو

  روسیه و اوکراین سالانه بیش از ٢ میلیون تن جو به بازارهای مدیترانه عرضه می کنند که نیمی از واردات آنها را تشکیل می دهد. در سال ٢٠٢٠/٢٠٢١ ، تامین کننده برتر با توجه به اینکه عمده صادرات جو اکراین به چین ارسال شد، روسیه بود.

  عوامل اصلی تعیین کننده رفتار بازار جو در کشورهای مدیترانه در سال جارى را میتوان در موارد زیر بررسى کرد:

  -نیازهای رو به رشد جو وارداتی به دلیل کاهش تولید داخلی ،

  – کاهش دسترسی جو ارزان روسیه به دلیل کاهش محصول و وضع عوارض صادراتی.

  اوکراین از لحاظ تئوری می تواند عرضه جو به این بازار را افزایش دهد. با این حال ، میزان زیادی بستگی به سرعت خرید جو توسط چین دارد که برای اوکراین از اهمیت بالاترى برخوردار است. در زیر، سهم هر دو تامین کننده حوزه بالتیک را در بازار حاشیه مدیترانه بررسى، میکنیم.

  ذرت

  بازار FOB ذرت جهت تحویل در ماه نوامبر در آخرین روز از ماه سپتامبر در امریکاى جنوبى، روند متفاوتى را تجربه کرد، به طوریکه بازار آرژانتین روند تقریبا ثابت قیمت و در مقابل بازار برزیل، تا حدودى شاهد کاهش قیمت ذرت تحویل بندر  Santos بود.

  از سوى دیگر، به دنبال گزارش ماهانه USDA ، برخلاف جریان برآورد بازار، میزان موجودى ذرت در انتهاى ماه سپتامبر را حدود ١.٢٣۶ میلیارد بوشل تخمین زد که از برآورد هاى بازار (١.١۵۵ میلیارد بوشل) به مراتب بالاتر بود. این گزارش، به اندازه کافى نقش کاهش قیمت در بازار آتى شیکاگو را براى ذرت به دنبال داشت.

  در زیر، روند متوسط ماهانه قیمت ذرت در امریکا را طى ١٠ سال گذشته بررسى میکنیم. (قیمت ها بر اساس دلار بر بوشل می باشد).


  کلید واژه ها:
  , , , ,

  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of