هوش مصنوعی برای تشخیص عدم رفاه طیور
هوش مصنوعی برای تشخیص عدم رفاه طیور

محققان بر این باورند که هوش مصنوعی می‌تواند نقش کلیدی در افزایش رفاه پرندگان در واحدهای مرغداری فشرده داشته باشد.

هوش مصنوعی برای تشخیص عدم رفاه طیور

مترجم: نیرالسادات نواب اصفهانی

محققان بر این باورند که هوش مصنوعی می‌تواند نقش کلیدی در افزایش رفاه پرندگان در واحدهای مرغداری فشرده داشته باشد.

بر اساس یک مطالعه جدید، این فناوری که می‌تواند میزان صداهای اضطرابی پرندگانی را که در آلونک‌ها نگهداری می‌شوند؛ تشخیص دهد، همچنین قادر به تفکیک و متمایز کردن صداهای ناشی از اضطراب پرندگان از سایر صداهای انبار با سطح دقت ۹۷ درصد می‌باشد.

تابه‌حال، مزرعه‌داران مجبور بودند برای تشخیص مسائل رفاهی پرندگان به رفتارهای تک تک آنان تکیه کنند و ازآنجایی‌که وجود ناظران انسانی در گله‌های بزرگ باعث استرس بیشتر پرندگان می‌شد، تشخیص درست اضطراب پرندگان عملاً غیرممکن می‌گردید.

آلن مک الیگوت۱، پروفسور رفتار و رفاه حیوانات در دانشگاه سیتی هنگ کنگ، به روزنامه گاردین گفت: «جوجه‌ها بسیار پر سروصدا هستند، اما صداهای ناشی از ناراحتی و اضطرابشان نسبت به سایر صداهایشان بلندتر است و این همان آهنگ صدایی است که ما آن را به‌عنوان صدای خالص ناشی از اضطراب توصیف می‌کنیم. ”

تیم او بر اساس ضبط صدای جوجه‌های یک مزرعه پرورش طیور به‌طور مجزا، ابزاری را درست کرده است که می‌تواند درک عمیقی را برای شناسایی و جداسازی خودکار صدای ناشی از اضطراب جوجه‌ها، ارائه دهد.

مک الیگوت که معتقد است این فناوری می‌تواند ظرف ۵ سال به‌صورت تجاری در دسترس قرار گیرد، گفت: «هدف نهایی ما شمارش تعداد صداهای اضطرابی نیست، بلکه ایجاد شرایطی است که جوجه‌ها بتوانند در آن با استرس کمتری زندگی کنند»…

کاهش مرگ‌ومیر و کاهش هزینه‌های نیروی کار

او همچنین معتقد است که متقاعد کردن مزرعه‌داران برای استفاده از این فناوری می‌تواند نسبتاً ساده باشد زیرا فهمیدن زودهنگام بیماری می‌تواند از مرگ‌ومیر و کاهش افزایش وزن طیور جلوگیری کند و همچنین باعث صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های نیروی انسانی شود.

محققان صدای جوجه‌های مزرعه طیور لینگ فنگ۲ را ضبط کردند. پرندگان در قفس هایی که روی هم قرار گرفته بودند (۳ قفس در هر دسته و ۱۳-۲۰ پرنده جداگانه در هر قفس) با حدود ۲۵۰۰-۲۰۰۰ پرنده در هر انبار/ آلونک نگهداری می‌شدند.

The study has been published in the Journal of the Royal Society Interface.

این تحقیق در Journal of the Royal Society Interface نیز منتشر شده است.

پی‌نوشت‌ها:

  • Alan McElligott
  • Lingfeng Poultry

 

Reference:

Tony Mcdougal (Freelance Journalist), 13, July, 2022, Market trends analysis, World Poultry News.