از افزایش نرخ کود شیمایی جلوگیری به عمل می‌آید
از افزایش نرخ کود شیمایی جلوگیری به عمل می‌آید
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با وجود اینکه افزایش قیمت کود‌های شیمایی برای سال آینده مسجل شده است اما پیش بینی می شود با حمایت مجلس از افزایش قیمت این محصول برای سال آینده جلوگیری به عمل آید تا نگرانی‌های جامعه کشاورزی رفع شود.

معاون وزیر کشاورزی:

از افزایش نرخ کود شیمایی جلوگیری به عمل می‌آید

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با وجود اینکه افزایش قیمت کود‌های شیمایی برای سال آینده مسجل شده است اما پیش بینی می شود با حمایت مجلس از افزایش قیمت این محصول برای سال آینده جلوگیری به عمل آید تا نگرانی‌های جامعه کشاورزی رفع شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ به نقل از تسنیم، سید مجتبی خیام نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار در نشست خبری به مناسبت دهه مبارک فجر در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت کودشیمیایی در بودجه سال آینده اظهار داشت: افزایش قیمت این محصول در بودجه سال آینده مسجل شده است اما با توجه به ۳۵ درصد از تولیدات بخش کشاورزی کشور مربوط به کود و سم است، به دنبال آن هستیم که از افزایش قیمت این محصول در سال آینده جلوگیری به عمل آوریم.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی به دنبال آن است که نگرانی ها از افزایش قیمت کود شمیایی در میان جامعه کشاورزی را رفع کند زیرا این محصول در تولیدات کشاورزی تاثیر زیادی دارد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: پیش بینی ما آن است که مجلس در این زمینه از ما حمایت می کند تا نگرانیها افزایش قیمت این محصول در سال آینده رفع شود.

با توجه به ارتباط کم دانشگاه با بدنبه بخش کشاورزی سازمان تات لایحه یا برنامه برای اتصال رسمی میان این دو بخش دارد یا خیر اظهار داشت: تا به امروز لایحه ای در این ارتباط ارتباط وجود نداشته و نمی توانیم لایحه بزنیم اما برنامه‌هایی در این زمینه تدوین کردیم؛ که شامل پسا دکترای دانشجویان،۵۰۰ پایان نامه و تالیفاتی کاربردی در بخش کشاورزی است.

وی گفت: در صورتی که بتوانیم ۵۰ درصد تحصیلات دانشگاهی در بخش کشاورزی را به عرصه وارد کنیم تحولی بزرگ در بخش کشاورزی ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه ۶۱ دستاورد پژوهشی کشاورزی در دولت سیزدهم معرفی شده است گفت: از این تعداد ۶ دستاورد کشاورزی در هفته پژوهش و ۷ دستاورد در دهه مبارک فجر رونمایی و به برای انتقال به بخش خصوصی معرفی شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: یکی از مهمترین رسالت های این سازمان نقشی است که در تحقق امنیت غذایی پایدار کشور در حوزه غذایی است بدون شک برهمگان مبرهن است که مسئله درجه یک کشور پرداختن به امنیت غذایی است مقام معظم رهبری هم در دیدار با اعضای هیات دولت به این موضوع اشاره کردند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از مهمترین رسالت های این سازمان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری برای دانش بنیان شدن بخش کشاورزی است امسال به عنوان سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین نامگذاری شد و ایشان اشاره کردند که انتظار می رود در بخش کشاورزی مقوله دانش بنیانی به شکل ویژه پرداخته شود.
خیام نکویی گفت: تولید محصولات فناورانه برای کاهش وابستگی به خارج از کشور است یکی از این اقدامات است به طور متوسط این سازمان در سالجاری یک میلیارد دلار تولید فناورانه در بخش غذا و امنیت غذایی داشته است در غیراینصورت باید این مبلغ ارز کشور را بابت واردات این محصولات بپردازیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: واکسن های تولیدی این سازمان، بیش از ۹۰ درصد آنها برای مصرف پزشکی با تولید ۱۹ میلیون دز و ۹۵ درصد واکسن های دام با ۲۸۹ میلیون دز و ۹۵ درصد از فراورده های مصرف طیور با تولید بیش از ۳ هزار میلیون دز انجام شده است.
وی اظهارداشت: ۷۵ درصد از سرم های درمانی تولیدی در کشور با تولید ۱۵۵ هزار آمپول مجموعا بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار ارزش تولیدی این واکسن ها درداخل کشور است.
خیام نکویی درباره تولید بذور فناورانه این حوزه گفت: فقط هسته های بذری که سازمان تات در سالجاری تولید کرده بالغ بر ۴۸۶ میلیون دلار است یعنی بذر گندمی که در مجموعه سازمان تحقیقات برای تامین سطح زیرکشت گندم آبی و دیم تولید شده حدود ۳۰۰ میلیون دلار بوده است.
وی افزود: در سالجاری ۵۰ رقم سازگار و پرمحصول انواع محصولات زراعی و باغی به مجموعه بخش کشاورزی معرفی شده است و ۷ هزارتن هسته های اولیه محصولات زراعی در مجموعه این سازمان تولید شده است.
خیام نکویی تصریح کرد: ما هر ساله به دنبال این هستیم که ضریب نفوذ دانش و سطح زیرکشت محصولات با هسته های اولیه بذری را افزایش بدهیم.
وی اضافه کرد: در سالجاری بیش از ۴۴۰ هزارتن بذر انواع محصولات در مجموعه موسسه ثبت و گواهی بذر، گواهی بذر دریافت کرده است و در همین سالجاری توانستیم بر تولید ۱٫۵ میلیون تن اصله نهال نظارت کنیم و گواهی بهداشتی برای آنها صادر کنیم.
به گفته وی، بیش از ۴ میلیون اصله نهال شناسه دار را معرفی کنیم زیرا یکی از مشکلات ما این است که اکثر باغ های شناسه ندارند. استقبال دولت از نظرات فعالان بخش کشاورزی در سند الگوی کشت
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به اینکه سند الگوی کشت سند بسته نیست بلکه یک سند باز است گفت: بنابراین از کشاورزان و فعالان بخش کشاورزی خواست که اگر پیشنهاد یا اصلاحاتی در خصوص این سند دارند، با استانداران در میان بگذارند.
وی افزود: در تدوین سند الگوی کشت از فعالان بخش کشاورزی نظر خواهی شده اما امکان اینکه در بازه کوتاه استان به استان‌ نظرسنجی شود، وجود نداشته است.
وی اظهارداشت: سند الگوی کشت در اختیار استانداران قرار گرفته است و این قابلیت وجود دارد که کشاورزان و فعالان پیشنهادات و اصلاحاتی مد نظر خود را ارایه کنند.
خیام نکویی تصریح کرد: این سند بر مبنای نیاز کشور تدوین شده و پیش بینی می شود که با اجرای آن در بیش از ۹۰ درصد محصولات راهبردی به خودکفایی برسیم