بازار محصولات پروتئینی به آرامش می‌رسد؟
بازار محصولات پروتئینی به آرامش می‌رسد؟
بسیاری از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اذعان‌ می‌کنند که با توجه به شرایط مساعد تولید و برنامه‌های اجرا شده، نوسان چندانی در بازار محصولات پروتئینی نخواهیم داشت.

مسعود امراللهی مدیرکل دفتر بازرسی وزارت جهاد کشاورزی؛

بازار محصولات پروتئینی به آرامش می‌رسد؟

بسیاری از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اذعان‌ می‌کنند که با توجه به شرایط مساعد تولید و برنامه‌های اجرا شده، نوسان چندانی در بازار محصولات پروتئینی نخواهیم داشت.

 

همه ساله در ایام‌ پایانی سال با افزایش تقاضا برای خرید محصولات پروتئینی، بازار با نوساناتی روبرو می شد که امسال با اتخاذ سیاست های وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر واردات گوشت، توزیع گوشت منجمد داخلی و افزایش جوجه ریزی و  همچنین ازدیاد عرضه دام‌ناشی از زایش های مناسب پاییز پیش بینی می شود که التهابی در بازار رخ ندهد.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که با وجود آنکه تنها کمتر از یک هفته به نوروز باقی مانده است، اما بازار ماهی و گوشت قرمز تقاضایی ندارد که بسیاری از دست اندرکاران بازار، کاهش قدرت خرید و افزایش قیمت تمام شده را علت اصلی این موضوع می دانند.

آقای مسعود امراللهی مدیرکل دفتر بازرسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طی هفته‌های گذشته میانگین تولید و کشتار دام سبک از روزانه حدود ۷۳۰۰ راس دام به ۱۱ هزار راس دام رسیده‌ است.

امراللهی با بیان اینکه قیمت کنونی لاشه دام سبک از حدود ۳۷۵ هزار تومان به ۳۳۰ تا ۳۳۵ هزار تومان رسیده است، گفت:گوشت ۵۰۰ هزار تومانی مورد تایید نیست و کالای لاکچری محسوب می‌شود

مدیرکل دفتر بازرسی وزارت جهاد درباره قیمت مرغ توضیح داد: هر کیلو مرغ اکنون در ورودی میدان بهمن  با قیمت ۵۸ تا ۵۹ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و عرضه بیش از قیمت ۶۳ هزار تومان تخلف  است.

سید محمدآقا میری رئیس سازمان دامپزشکی گفت: بنابر هماهنگی های صورت گرفته با اتحادیه کشتارگاه ها، از روز دوم فروردین تمام کشتارگاه های دام و طیور باز خواهند بود.

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: در سنوات گذشته ۶ روز کشتارگاه ها تعطیل بودند، اما از سال گذشته کشتارگاه ها از روز دوم فروردین باز است و ما تقاضا کرده ایم که در ایام نوروز به سبب بحث تنظیم بازار تمامی کشتارگاه ها باز باشند و همواره دامپزشکی بر بازبودن آنها نظارت دارد.

با توجه به مجوز واردات ۲۵۰ هزارتن گوشت قرمز و ورود نخستین محموله گوشت گرم وارداتی با کیفیت در راستای تنظیم بازار و همچنین تولید و ذخایر مناسب مرغ و تولید بیش از یک میلیون تن آبزیان در کنار عرضه مستقیم کالاهای اساسی در نمایشگاه های بهاره به منظور حذف واسطه و دلال پیش بینی می شود که امسال آرامش بر بازار محصولات پروتئینی حاکم باشد.

کمبودی در عرضه گوشت ایام‌ نوروز نداریم

آقای مجتبی عالی مدیر عامل اتحادیه دامداران گفت: در تابستان ۴۶ هزارتن گوشت توسط پشتیبانی امور دام خریداری و ذخیره سازی شده است، اما بدلیل عدم فرهنگ سازی، تقاضایی برای خرید گوشت منجمد در بازار نیست.

به گفته او، با توجه به کاهش عرضه دام سبک و سنگین در فصل زمستان ناشی از زایش های دام ، قیمت گوشت دچار نوسان شده است.

عالی ادامه داد: با ازدیاد عرضه دام از اواخر اسفند، مشکلی برای تامین گوشت ایام‌نوروز و ماه رمضان نداریم.

مدیر عامل اتحادیه دامداران قیمت کنونی هرکیلو دام سبک را ۱۴۰ هزارتومان اعلام کرد و گفت: براین اساس قیمت هرکیلو لاشه ۳۲۰ تا ۳۳۰ هزارتومان است.

او با بیان اینکه کمبودی در عرضه گوشت نداریم، گفت: روزانه ۲ هزارتن گوشت در سراسر کشور عرضه می شود که همین میزان نیاز تولید داخل است.

جوجه ریزی اسفند جوابگوی نیاز بازار است

آقای محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: با توجه به شرایط جوجه ریزی و ذخایر پشتیبانی امور دام، مشکلی در تامین مرغ بازار شب عید نداریم.

او از توزیع روزانه ۶ هزار و ۸۰۰ تا ۷ هزارتن مرغ گرم در سطح کشور خبر داد.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی ادامه داد: برآوردها حاکی از آن است که جوجه ریزی واحدهای مرغداری در اسفندماه به ۱۱۵ تا ۱۲۰ میلیون قطعه برسد که این میزان جوابگوی نیاز کشور است.

یوسفی گفت: با توجه به نوسانات قیمت مرغ، پشتیبانی امور دام اقدام به عرضه ذخایر مرغ منجمد در راستای تنظیم بازار کرده است.

نوسانات بازار گوشت ارتباطی به نرخ دام ندارد

آقای افشین صدردادرس مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: وزارت جهاد برنامه ای برای واردات گوشت دارد که امیدوار هستیم این حجم واردات بتواند بازار را کنترل کند.

او با تاکید بر حمایت از تولید گوشت قرمز گفت: با توجه به کاهش سرانه مصرف و افزایش تولید در ۶ ماهه اول سال، حمایت از تولید امری ضروری است تا در سال آینده تولید گوشت دچار چالش نشود.

صدردادرس ادامه داد: بنابر آمار اعلامی مرکز آمار، قیمت دام سبک گوسفند و بز هنوز با شاخص کل پاییز ۱۴۰۱ فاصله دارد که با این وجود افزایش قیمت دام در پاییز تنها عقب ماندگی بهار و تابستان امسال و زمستان سال گذشته را جبران کرده است.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: همه ساله در شش ماهه دوم سال، تقاضا برای خرید گوشت قرمز بالا می رود که برنامه ریزی مناسب می تواند از التهابات بازار بکاهد.

بازار ماهی تعریفی ندارد

آقای آرش نبی زاده مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی از ثبات قیمت قزل آلا در بازار خبر داد و گفت: قیمت کنونی هرکیلو قزل آلا سر مزرعه ۱۰۵ تا ۱۰۸ هزار تومان و عمده فروشی ۱۱۵ تا ۱۱۷ هزار تومان است.

به گفته او، با توجه به وضعیت اقتصادی و کاهش قدرت خرید خانوار، همانند سال های قبل بازار جنب و جوش ندارد.

نبی زاده ادامه داد: با توجه به شرایط عرضه در برابر تقاضا پیش بینی می شود که نوسان چندانی در بازار رخ ندهد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی گفت: در سنوات گذشته کشور ما با ۱۸۰ هزارتن بزرگترین تولیدکننده قزل آلا بود که با روند کاهشی تولید به ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تن رسیده است.

با توجه به آنکه مشکلات سیستم قیمت گذاری و نظام قیمت گذاری از جمله دلایل التهابات بازار محصولات پروتئینی است، بنابراین وزارت جهاد کشاورزی با سیاست عرضه مستقیم و فروش کمتر از نرخ بازار انتظار می رود که مشکلی در تنظیم بازار رخ ندهد.