ضرورت اصلاح «تعهدنامه» جدید ثبت سفارش کالاهای کشاورزی
ضرورت اصلاح «تعهدنامه» جدید ثبت سفارش کالاهای کشاورزی
دومین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران ظرف یک هفته گذشته صبح امروز برگزار شد.

دومین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران ظرف یک هفته گذشته صبح امروز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران، در ابتدای این جلسه نیز همچون نشست قبلی چالش­های ناشی از عدم تخصیص به ­موقع ارز و مشکلات واردات محصولات و نهاده­ های کشاورزی بررسی و نظرات مختلف مسئولان تشکل­های وابسته استماع شد.

در ادامه متن تعهدنامه جدید ثبت سفارش کالاهای کشاورزی که اخیرا از سوی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شده بود، مورد بررسی قرار گرفت.

در ابلاغیه مذکور وزارت جهاد کشاورزی تعهداتی را برای واردکنندگان محصولات و صنایع وابسته کشاورزی در نظر گرفته و از انجمنهای صنفی خواسته شده تا نسبت به ثبت محضری و بارگذاری آن در سامانه جامع تجارت اقدام نمایند.

اشرفی اصفهانی رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران، ضمن اذعان به مشکلات ارزی و کمبودهای ناشی از رکود تورمی در کشور از حاضران خواست که صدای واحدی داشته باشند تا ضمن تعامل با وزارت مذکور، مشکلات این تعهدنامه برطرف شود. او همچنین ابراز امیدواری کرد بحران نهاده ها و کمبود ارز هرچه سریعتر بر طرف شود و نتیجه مطلوبی از این جلسه حاصل گردد.

در ادامه این نشست که با حضور مسئولان انجمنهای صنفی کشاورزی و نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی همراه بود، مدیران مختلف انجمنها و صنوف اعتراض خود را نسبت به این تعهدنامه و تبعات آن اعلام کردند.

رفیع زاده مشاور حقوقی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز این تعهدنامه را مغایر با قوانین و مقررات بالادستی از جمله قانون مقررات زدایی خواند و پیش بین کرد اگر به دیوان عدالت اداری ارجاع شود، حتما رای الغای آن صادر خواهد شد.

سپس نمایندگان حقوقی و معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی به دفاع از این تعهدنامه پرداختند و نکات مورد اعتراض تشکلهای اتاق را قابل اصلاح دانستند.

در نهایت مقرر شد ۴ مورد از مفاد تعدنامه مذکور که بیشترین مخالفت حاضران را دربر داشت به معاونت توسعه بازرگانی منتقل شود و با هماهنگی مسئولان وزارتخانه در جهت رفع دغدغه انجمن­های کمیسیون کشاورزی اتاق اقدام شود.

لازم به ذکر است در متن این تعهدنامه از جمله به موارد زیر اشاره شده است که مورد اعتراض تشکلهای صنفی کشاورزی قرار گرفته است: ورود بدون تعلل محموله های ثبت سفارش شده؛ تعهد به پرداخت مابه التفاوت نرخ  ارز دریافتی ظرف ۱۵ روز، تعقیب کیفری متعهد درصورت بروز تخلف از تعهدنامه علاوه بر اعمال سایر قوانین و مقررات سازمان تعزیرات.