تولید ۹۵ درصد محصولات کشاورزی کشور توسط بخش خصوصی
تولید ۹۵ درصد محصولات کشاورزی کشور توسط بخش خصوصی
کشاورزی، مردمی‌ترین بخش فعالیت اقتصادی در کشور است طوری که ۹۵ درصد از تولیدات بخش کشاورزی از سوی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بهره‌بردار بخش خصوصی انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران، هوشنگ محمدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی عصر دیروز در جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت ضمن خیرمقدم به نماینده جدید سازمان اداری و استخدامی گفت: انتخاب رئیس سازمان ملی بهره‌وری برای حضور در وزارت جهادکشاورزی نشان از عزم جدی برای  تحول ساختاری و اداری است.

وی با تاکید بر توجه بیش از پیش به افزایش بهره‌وری در تولید محصولات کشاورزی افزود: هر میزان موفقیت در افزایش تولید محصولات کشاورزی، موفقیت بیشتر در جلوگیری از خروج ارز است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به هزینهبر و زمان‌بر بودن تحقیقات در حوزه کشاورزی در راستای حمایت از جذب محققان و بهره‌برداران جوان گفت: یک محقق علاقمند به حوزه کشاورزی باید بتواند از لحاظ تأمین مالی با متخصصان رشته‌های پزشکی برابری کند، چرا که تامین غذای جمعیت ۸۵ میلیون نفری کشور کمتر از تامین سلامت آنان نیست.

وی بهره‌وری را لازمه موفقیت در تولید محصولات کشاورزی اعلام کرد و افزود: قانون افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی و منابع طبیعی را در سال‌های قبل تصویب کردیم که امیدواریم شرایط اجرای آن در دوره جدید فراهم شود.

محمدی یادآور شد: هرگونه تغییر قیمت در سایر بخش‌های اقتصادی به آسانی پذیرفته می‌شود، اما در بخش کشاورزی چون به سفره مردم گره خورده است نمی‌توان قیمت‌ها را بر مبنای هزینه تمام شده و میزان سرمایه‌گذاری تعیین کرد.

وی ضمن ادای احترام برای همه محققان و متخصصان سایر بخش‌های اداری و اجرایی کشور تصریح کرد: کارشناسان وزارت جهادکشاورزی در پهنه‌های گسترده در گرما و سرما همواره در میدان و در کنار کشاورزان در اقصی نقاط کشور حضور دارند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی با ابراز امیدواری برای موفقیت شورای راهبردی توسعه مدیریت در تعیین نقشه راه تحول نظام اداری کشاورزی افزود: موفقیتهای اخیر در افزایش تولید محصولات کشاورزی بدون برنامه‌ریزی مناسب امکان‌پذیر نبود.

وی ادامه داد: در استانی مانند خوزستان در سه سال گذشته تولید محصولات کشاورزی ۱۵ درصد افزایش داشته و از ۱۵.۷ میلیون تن به ۱۸ میلیون تن رسیده است.

محمدی با تاکید به این که سطح زیر کشت در تولید محصولات کشاورزی کشور تغییری نکرده، افزود: به طور یقین عمده این موفقیت‌ها ناشی از بهبود عملکرد و افزایش بهره‌وری بوده است.

وی افزود: در دولت سیزدهم جهت توزیع موثر و مفید نهاده‌ها و ترویج و آموزش بهره‌برداران، برنامه‌ریزی قابل رصد و پیگیری در حوزه کشاورزی حاکم شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در تولید برنج هم با روش‌های جدید افزایش بهره‌وری و زهکشی شالیزارها، در راستای خودکفایی جهت تولید برنج گام‌های بزرگی برداشته شده است. این طرح تاکنون در سه استان شمالی آغاز شد و امیدواریم در استان خوزستان هم عملیاتی شود.

وی افزود: طی دو سال اخیر در تولید مرغ و تخم مرغ هم به ثبات در تولید رسیده‌ایم تا حدی که در سال گذشته و سال جاری این دو قلم کالایی صادر هم شده است.

محمدی تاکید کرد: صادرات این مواد هم به تعاونی‌های فعال در بخش واگذار شد تا سود صادرات به تولید کننده واقعی برسد.