تولید با کیفیت ترین سرم های درمانی ضد مارگزیدگی و ضد عقرب زدگی در موسسه رازی
تولید با کیفیت ترین سرم های درمانی ضد مارگزیدگی و ضد عقرب زدگی در موسسه رازی

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی: تولید با کیفیت ترین سرم های درمانی ضد مارگزیدگی و ضد عقرب زدگی در موسسه رازی رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از تامین کامل نیاز کشور در زمینه سرم های درمانی ضد مارگزیدگی، ضد عقرب زدگی و ضد دیفتری خبر داد. به گزارش پایگاه […]

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی:

تولید با کیفیت ترین سرم های درمانی ضد مارگزیدگی و ضد عقرب زدگی در موسسه رازی

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از تامین کامل نیاز کشور در زمینه سرم های درمانی ضد مارگزیدگی، ضد عقرب زدگی و ضد دیفتری خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) دکتر حمید کهرام گفت: موسسه رازی در این حوزه بهترین و باکیفیت ترین سرم های درمانی جهان را تولید می کند.
وی اظهار داشت: این موسسه بهترین سرم های درمانی جهان را تولید می کندکه این محصولات تاکنون جان هزاران نفر را از مرگ نجات داده است.
رئیس موسسه رازی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ایران از کشورهایی با میزان گزش بالا در دنیاست، اما این آمپول ها، نجات صد درصدی مصرف کنندگانش از مرگ را به ارمغان آورده است.
وی افزود: بسیاری از کشورهای منطقه و خاور میانه خواستار سرم های این موسسه برای درمان گزیدگی ها هستند.
کهرام با اشاره به تولید سرم های درمانی در سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۴ بیان کرد: در سال ۸۶ میزان تولید این سرم ها ۷۲ هزار آمپول بود که این رقم در سال ۸۷ به بیش از ۸۵ هزار آمپول رسید.
رئیس موسسه رازی ادامه داد: میزان تولید این سرم ها در سال ۹۱ و ۹۲ به ترتیب بیش از ۹۱ و ۱۰۲ هزار آمپول بود و در سال ۹۳ نیز شاهد تولید ۱۰۶ هزار و ۵۰۰ آمپول در این موسسه بودیم .
وی گفت: در سال گذشته نیز با تلاش های صورت گرفته، ضمن افزایش قابل توجه تولید سرم های درمانی، تولید ۱۳۴ هزار و ۸۰۰ آمپول را در این موسسه شاهد بودیم.

تولید صنعتی واکسن آنتروتوکسمی توکسوئیدی

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی همچنین از تولید صنعتی واکسن آنتروتوکسمی توکسوئیدی تا پایان سال آینده خبر داد.
دکتر کهرام در مورد نوع جدید واکسن آنتروتوکسمی توکسوئیدی که در موسسه رازی بصورت نیمه صنعتی تولید شده است ، اظهار کرد: بر اساس ضوابط مقرر شده سازمان دامپزشکی کشور مجوز های لازم را برای تولید صنعتی و انبوه این واکسن صادر کند.
وی افزود: در صورت صدور پروانه لازم، پیش بینی می شود تولید صنعتی واکسن آنتروتوکسمی توکسوئیدی در سایت موسسه رازی شعبه اهواز با تکمیل این سایت، تا پایان سال ۹۶ اجرایی شود.
کهرام گفت : تمامی مراحل ساخت و تست واکسن آنتروتوکسمی توکسوئیدی در موسسه رازی مرکز انجام شده و تولید انبوه آن در شعبه اهواز با خریداری تجهیزات لازم اجرایی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: نوع جدید تولید این واکسن که به روش تولید در فرمانتور و الترافیلتراسیون ساخته می شود، از کیفیت بالاتری برخوردار است که در انتظار صدور پروانه تولید آن هستیم .
رئیس موسسه رازی با اشاره به اینکه تولید این واکسن در دنیا با توجه سفارش تا ۱۰ ظرفیتی انجام می شود، بیان کرد: در حال حاضر نوع ۴ ظرفیتی این واکسن در موسسه رازی تولید می شود و ساخت آن به صورت ۵ ظرفیتی در موسسه رازی، مرحله آزمایشگاهی خود را با موفقیت به پایان رسانده است.
وی با تاکید بر اینکه دانش فنی تولید واکسن آنتروتوکسمی به شکل ۶ ظرفیتی نیز در موسسه رازی وجود دارد، گفت: در صورت نیاز بازار و سفارش در این زمینه، تولید واکسن های ۵ و ۶ ظرفیتی اجرایی خواهد شد.
کهرام اضافه کرد: با افزودن واکسن شاربن علامتی به واکسن ۴ ظرفیتی آنتروتوکسمی، این واکسن ۵ ظرفیتی شده و با افزودن واکسن قانقاریا، واکسن آنتروتوکسمی ۶ ظرفیتی خواهد شد که شاربن علامتی و قانقاریا از واکسن های  مهم دامی در صنعت دامپروری به شمار می روند.