ایران رتبه هشتم جهان را در صنعت نوغانداری دارد
ایران رتبه هشتم جهان را در صنعت نوغانداری دارد

رئیس مرکز تحقیقات ابریشم اعلام کرد: ایران رتبه هشتم جهان را در صنعت نوغانداری دارد رییس مرکز تحقیقات ابریشم کشور گفت: ایران در حال حاضر رتبه هشتم جهان را در صنعت نوغانداری به خود اختصاص داده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) به نقل از  به نقل از صدا و سیما، رضا صورتی زنجانی […]

رئیس مرکز تحقیقات ابریشم اعلام کرد:

ایران رتبه هشتم جهان را در صنعت نوغانداری دارد

رییس مرکز تحقیقات ابریشم کشور گفت: ایران در حال حاضر رتبه هشتم جهان را در صنعت نوغانداری به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) به نقل از  به نقل از صدا و سیما، رضا صورتی زنجانی با اشاره به اینکه نوغانداری از چهار هزار سال پیش در چین آغاز شده است، گفت: در واقع موطن اصلی پیله سفید کشور چین و بنابر اطلاعات تاریخی منشا پیله زرد ایران است.

وی درباره صنعت نوغانداری در ایران اظهار داشت: در ایران نوغانداری از پیشینه و قدمت طولانی برخوردار است. در حال حاضر نوغانداری در بیش از ۵۰ کشور دنیا رواج دارد و ۹۵ درصد محصولات خام ابریشمی متعلق به کشورهای آسیا است؛ چین به تنهایی بیش از ۸۰ درصد تولیدات جهانی را به خودش اختصاص داده  و بعد از آن هند قرار دارد.

رییس مرکز تحقیقات ابریشم کشور ادامه داد: تا سال ۸۰ تقریبا در سال ۲۰۰ هزار جعبه تخم نوغان در کشور تولید و توزیع می‌شد که نیاز نوغانداران کشور نیز همین مقدار بود، اما از سال ۸۰ به بعد یک روند نزولی در مصرف تخم نوغان و همچنین تولیدات مرتبط با پیله ایجاد شد و تا دو سال گذشته این روند افول تداوم داشته است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۳ تا ۹۵ یک روند افزایشی را در صنعت نوغان شاهد بودیم، خاطرنشان کرد: در این سال‌ها از ۲۶ هزار جعبه به ۳۲ هزار جعبه در سال ۹۵ رسیدیم.