• شماره خبر : 27376
 • تاریخ انتشار : 20 مهر 1396
 • پرینت این صفحه
 • تولید تخم مرغ بیشتر از مصرف داخلی است

  معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید تخم مرغ بیشتر از مصرف داخلی است، بر توسعه صادرات آن تاکید کرد.

  معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید تخم مرغ بیشتر از مصرف داخلی است، بر توسعه صادرات آن تاکید کرد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ حسن رکنی گفت : با بسته تشویقی می توانیم جهش خوبی در صدور تخم مرغ داشته باشیم.
  وی با اشاره به اینکه تولید تخم مرغ در ایران ۱٫۳ درصد تولید جهان است ، گفت : تولید تخم مرغ دنیا ۷۰ میلیون تن است و ایران رتبه یازدهم جهانی تولید این محصول را دارد.
  رکنی افزود : ایران در میان کشورهای منطقه از موقعیت خوب صادارتی در زمینه تخم مرغ برخوردار است و سال های اخیر به بیش از ۱۰ کشور منطقه صادر شده است. وی به روز کردن واحدهای مرغ تخم گذار کشور را مهم خواند و گفت : زیرساخت هایی که برای تولید تخم مرغ در کشور ایجاد شده، نزدیک به ۳۰ درصد بیش از نیاز است، اما ۷۰ درصد این زیرساخت ها باید به فناوری های روز و سامانه های اتوماسیون مجهز شود تا علاوه بر افزایش تولید، محصولات هم قابلیت صادرات پیدا کند.
  معاون وزیر جهاد کشاورزی پراکنش خوب استقرار واحد های مرغ تخم گذار در سراسر کشور را ضروری خواند و گفت: پراکندگی واحد های تولیدی بیشتر در نواحی مرکزی یعنی تهران، البرز، قزوین و یک بخشی هم در استان فارس و خراسان رضوی است و در بسیاری از استان ها این واحد ها کافی نیست.
  وی ادامه داد: در درازمدت باید برنامه مناسبی برای تولید این محصول در سراسر کشور داشته باشیم تا آسیب پذیری تولید در برابر شیوع بیماری ها مانند آنفلوانزای پرندگان کاهش یابد.
  رکنی در مورد مدیریت نوسان قیمت تخم مرغ تصریح کرد : باید بر روی فرآوری تخم مرغ کار کنیم و تولید تخم مرغ پاستوریزه و پودر تخم مرغ برای افزایش ماندگاری به سرمایه گذاری های جدیدی نیاز دارد.
  وی افزود : اگر شعار مصرف حداقل یک تخم مرغ در روز برای هر ایرانی محقق شود، سرانه مصرف تا ۵۰ درصد افزایش می یابد.
  رکنی ما به مناسبت ۱۷ مهر ، روز جهانی تخم مرغ گفت : سرانه تولید تخم مرغ در ایران ۱۱٫۵ کیلوگرم است که از سرانه تولید جهان ۲ کیلو گرم بیشتر است اما افزایش الگوی مصرف ما آهسته است.
  وی با بیان اینکه شیر و تخم مرغ جزء کامل ترین غذاهایی محسوب می شود که در رتبه بندی ها شناسایی شده است ، اظهار داشت: باید سپاسگزار باشیم که یک محصول اساسی و استراتژیک در داخل تولید می شود و در سبد غذایی مردم قرار می گیرد.

  جشن روز جهانی تخم مرغ در بیش از ۴۰ کشور جهان، هر سال، در دومین جمعه ماه اکتبر، روز جهانی تخم مرغ را جشن می گیرند. در این روز، رویدادهای مختلفی در سراسر جهان برای جشن تخم مرغ برگزار می شود.

  اولین جشن روز جهانی تخم مرغ در سال ۱۹۹۶ برگزار شد و از آن زمان به بعد رویدادهای متعدد در عرصه بین المللی انجام می شود و مردم از آن لذت می برند و تطبیق پذیری با تخم مرغ را جشن می گیرند. روز جهانی تخم مرغ، امسال جمعه ۱۳ اکتبر آغاز می شود. در این روز، طیف وسیعی از رویدادهای بین المللی و پویش ها ، مشارکت هایی را ترویج می دهند تا تخم مرغ را از الزامات تغذیه ای جامعه جهانی -حتی قبل از تولد ما- معرفی کنند.

   

  مزیتی برای بدن همه افراد

  تخم مرغ نقش ارزشمندی در مراحل اولیه توسعه انسانی ایفا می کند و در سراسر زندگی ما همچنان سودمند است. تخم مرغ با بالاترین کیفیت پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی اساسی، قدرت پایداری در تغذیه جهان دارد و برای رشد جنینی، رشد سالم مغزی خردسالان و بهبود سطح تمرکز در مدرسه، بازی و کار ضروری است.

  با توجه به مزایای اثبات شده تخم مرغ بر سلامتی، به ویژه در کودکان، روز جهانی تخم مرغ امسال پیچیدگی با نام تخم مرغ دارد و برگزارکنندگان افراد مسن و جوانان را به طور یکسان دعوت می کنند تا با اشتراک جالب ترین لطفیه ها درباره تخم مرغ در فضای مجازی همه را بخندانند.

   

  تخم مرغ کوچک با امکانات و خنده ای بزرگ

  سازمان جهانی تخم مرغ ۱(WEO) رویداد امسال را سازمان دهی می کند.

  جولین مدلی (Julian Madeley)، مدیر کل این سازمان، شرح می دهد که فعالیت های امسال برای بالابردن خنده است:”در طول ۲۲ سال گذشته، ما با اثرات مثبت تخم مرغ بر زندگی مان ارتباط برقرار کرده ایم. آنها به طور کلی برای سلامت ما مفیداند و من دریافته ام که بسیار جالب نیز هستند. در تمامی جوامع توسعه یافته و در حال توسعه، منبعی با بالاترین کیفیت پروتئین یک نیاز اساسی است؛ و این پیامی بسیار جدّی است. به هر حال، ما می خواهیم با بیشترین مخاطبان ممکن ارتباط برقرار کنیم و کودکان و والدینشان را به اشتراک جنبه فکاهی تر یک تخم مرغ ساده تشویق کنیم.”

   

  تخم مرغ در دنیا

  روز جهانی تخم مرغ در بیش از ۴۰ کشور جهان، از استرالیا تا زیمبابوه، جشن گرفته می شود.

  تخم مرغ یک راه حل کامل غذایی را ارائه می دهد؛ بسته بندی کاملی از خوبی و مواد مغذی ضروری. این پیام ساده ای است که به اشتراک گذاشته می شود و شما می توانید بخشی از جشن های مربوط به تخم مرغ در ۱۳ اکتبر امسال باشید. روزی که یک تخم مرغ ساده جهان را با صدای بلند می خنداند.

   


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of