تسهیلات ۱۴.۵ درصدی صندوق توسعه ملی برای احداث واحد‌های پرورش قارچ
تسهیلات ۱۴.۵ درصدی صندوق توسعه ملی برای احداث واحد‌های پرورش قارچ

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها و قارچ خوراکی کشور: تسهیلات ۱۴.۵ درصدی صندوق توسعه ملی برای احداث واحد‌های پرورش قارچ احداث واحدهای پرورش قارچ خوراکی زیرپوشش منابع مالی قرار دارد و از صندوق توسعه ملی تسهیلاتی با سود ۱۴٫۵ درصد داده می شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه […]

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها و قارچ خوراکی کشور:

تسهیلات ۱۴.۵ درصدی صندوق توسعه ملی برای احداث واحد‌های پرورش قارچ

احداث واحدهای پرورش قارچ خوراکی زیرپوشش منابع مالی قرار دارد و از صندوق توسعه ملی تسهیلاتی با سود ۱۴٫۵ درصد داده می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه ها ، گیاهان داروئی و قارچ خوراکی کشور با بیان مطلب گفت : تلاش می کنیم سرانه مصرف این محصول برای هر نفر از ۱٫۳ کیلوگرم فعلی به ۲٫۵ کیلو گرم در پایان برنامه ششم توسعه برسد.
وی با اشاره به حمایت های مختلف وزارت جهاد کشاورزی برای احداث واحدهای پرورش قارچ گفت: تامین منابع مالی، صدور مجوزهای فنی و حمایت از متقاضی تا صدور پروانه و تامین و ارتقاء دانش فنی از حمایت های وزارت جهاد کشاورزی برای احداث این واحدهاست.
تقوی گفت : همچنین تسهیلاتی با سود ۱۵ درصد در بانک کشاورزی اعطا می شود که حدود یک تا ۱٫۵ سال استراحت دارد. اه نرخ سود این تسهیلات در مناطق محروم ۳ درصد کمتر است.
وی گفت : تولید محصول سالم و اقتصادی کردن واحدهای تولیدی به ویژه تولید محصول سالم در محیط های کنترل شده از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است.
مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان داروئی و قارچ خوراکی کشور با بیان اینکه حداقل ظرفیت تولید برای دریافت مجوز احداث واحد تولید پرورش قارچ ۲۲۰ تن در سال است، تصریح کرد: از برنامه صدور مجوز برای ۱۰ هکتار احداث واحدهای پرورش قارچ در برنامه سال جاری، مجوز حدود ۷ هکتار آن صادر و از ۱۳ هزار تن افزایش برنامه تولید قارچ، ۶ هزار و ۳۰۰ تن معادل ۵۰ درصد برنامه محقق شده است.
تقوی با بیان اینکه بیش از ۵ درصد تولید قارچ مربوط به قارچ صدفی و غیردکمه ای است، اعلام کرد : دستورالعمل قارچ صدفی و خوراکی در قالب ایجاد تنوع در سبد کالا تولید قارچ آماده شده است.
وی با اشاره به اینکه کشت قارچ در ۶۹۴ هکتار و تولید ۱۳۸ هزار تن در سال است، افزود: تولید قارچ در کشور تا پایان برنامه ششم توسعه باید به ۲۰۰ هزار تن برسد.
تقوی با بیان اینکه سرانه مصرف قارچ برای هر نفر در کشور ۱٫۳ کیلوگرم است، اعلام کرد: میانگین سرانه مصرف قارچ برای هر نفر در اروپا ۴ کیلوگرم و در دنیا ۲٫۵ کیلوگرم است و تا پایان برنامه ششم توسعه سرانه مصرف قارچ در کشور باید به ۲،۵ کیلوگرم برسد.
مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان داروئی و قارچ خوراکی با اشاره به اینکه طرح افزایش سرانه مصرف قارچ در کشور با کمک انجمن قارچ تهیه شده و آماده تدوین است ، گفت: متوسل شدن به ابزار رسانه ای و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی قارچ از راهکارهای افزایش سرانه مصرف این محصول در کشور است، همچنین احداث واحد های پرورش باید در قالب زنجیره اقتصادی تولید باشد و همه مراحل و مواد مورد نیاز از جمله اسپان، کمپوست، تولید قارچ، بسته بندی و صنایع تبدیلی و تکمیلی باید در همان واحد تولید شود.
وی تصریح کرد: به ازاء هر واحد ۲۲۰ تنی پرورش قارچ با توجه به میزان مکانیزاسیون،برای ۱۸ نفر اشتغال زایی می شود و سرانه سرمایه گذاری به ازاء هرنفر حدود ۸۰ میلیون تومان است، در حالی که سرانه سرمایه گذاری در حرفه های دیگر به ازاء هر نفر حدود ۱۰۰ میلیون تومان است.
تقوی اضافه کرد : یکی از مشکلات واحدهای تولیدی این بخش، مالیات بر کمپوست و مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی است که با مراجعه به کمیسیون علمی هیئت دولت قرار است این مشکل برطرف شود.
صادرکننده حرفه ای و تخصصی در این بخش وجود ندارد که برای رفع این مشکل به دنبال جمع آوری بانک اطلاعاتی هستیم.
تقوی هزینه بالای حمل و نقل را از دیگر مشکلات این بخش و چالش بزرگ صادرات قارچ دانست و اظهار کرد: مذاکراتی با شرکت های حمل و نقل زمینی در ارتباط با وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است.