مدیرکل دامپزشکی استان قزوین گفت: با شناسنامه دار کردن دامها می توان از قاچاق دام جلوگیری کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از مهر، جلسه کارگروه فرعی آفات و امراض دامی استان قزوین باحضور نمایندگان استانداری، سازمان جهاد کشاورزی، دامپزشکی و تشکلهای بخش خصوصی در دامپزشکی قزوین برگزار شد. در […]

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین گفت: با شناسنامه دار کردن دامها می توان از قاچاق دام جلوگیری کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از مهر، جلسه کارگروه فرعی آفات و امراض دامی استان قزوین باحضور نمایندگان استانداری، سازمان جهاد کشاورزی، دامپزشکی و تشکلهای بخش خصوصی در دامپزشکی قزوین برگزار شد.

در این جلسه گزارشی از انجام ممیزی واحدهای پرورش طیور در استان قزوین که برای اولین بار بصورت پایلوت با همکاری دستگاههای اجرایی و اتحادیه های مرغداران در استان قزوین اجرا شده بود ارائه و ضمن مطرح کردن مزایای آن در ارتقاء سطح بهداشت مرغداریها بر ادامه این روند تاکید شد.

حمید زینالی مدیرکل دامپزشکی استان قزوین در این جلسه بر ضرورت اجرای برنامه های آموزشی برای پیشگیری از بروز و شیوع بیماریهای دام و طیور تاکید کرد و افزود: خوشبختانه امسال هیچ موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سطح استان گزارش نشده و با اجرای برنامه های ممیزی، پایش، مراقبت فعال و غیرفعال و واکسیناسیون گسترده ای که علیه بیماری آنفلوانزای فوق حادپرندگان در استان انجام شده امیدواریم امسال را بدون درگیری واحدهای پرورش طیور با بیماری آنفلوانزا سپری کنیم.

زینالی ضمن تشکر از همکاری اتحادیه های دامداران و مرغداران در پیشگیری و کنترل بیماریهای دام و طیور، خواستار ادامه همکاری های بین بخشی شد و تاکید کرد با تلاش مجموعه دامپزشکی استان قزوین برای تولید بیشتر در مرغداریها و اشتغالزایی استان اقدام خواهیم کرد.

وی بیان کرد: سال گذشته بیش از ۵ میلیون قطعه مرغ تخم گذار تجاری در استان قزوین به دلیل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان معدوم شد و ۴۰ میلیارد تومان خسارت به مرغداران پرداخت شد تا بخشی از ضرر فعالان این عرصه جبران شود.

زینالی تصریح کرد: با شناسنامه دار کردن دامها می توان از قاچاق دام جلوگیری کرد.

همچنین ایرج رحمانی مدیر شیلات استان قزوین گزارشی از وضعیت واحدهای پرورش ماهیان سردابی در استان قزوین ارائه کرد و اظهارداشت: پرورش ماهیان سردابی در حجم کم توجیه اقتصادی ندارد.

وی اضافه کرد: از احداث واحدهای شیلات با حجم تولید بالای ۵۰ تن حمایت می کنیم تا بتوانیم برنامه های بهداشتی را اجرا کنیم.