ورود هیأت اقتصادی ۷۰ نفره اروپا در تهران خیلی از شرکت‌های داخلی را بر آن داشت تا شال و کلاه کنند و برای مذاکره با شرکت‌های میهمان در ایران برنامه‌ریزی کنند.به غیر از رؤسای کشاورزی و موادغذایی اتحادیه اروپا، ۴۴ انجمن و شرکت تولید‌کننده اتحادیه اروپا که در صنعت غذایی جزو برترین‌ها هستند به ایران […]

ورود هیأت اقتصادی ۷۰ نفره اروپا در تهران خیلی از شرکت‌های داخلی را بر آن داشت تا شال و کلاه کنند و برای مذاکره با شرکت‌های میهمان در ایران برنامه‌ریزی کنند.به غیر از رؤسای کشاورزی و موادغذایی اتحادیه اروپا، ۴۴ انجمن و شرکت تولید‌کننده اتحادیه اروپا که در صنعت غذایی جزو برترین‌ها هستند به ایران آمدند تا با شرکت‌های خصوصی فعالیت‌های مشترک خود را آغاز کنند. هر چند برخی از این شرکت‌ها همکاری دیرینه در زمینه‌های آب معدنی و لبنیات با شرکت‌های ایرانی داشتند و همان تجربه خوب باعث شده که این روزها برای وسعت همکاری‌های خود آستین بالا بزنند.

به گزارش روزنامه ایران، تجار و مقامات اقتصادی بیش از ۱۵ کشور اروپایی (فرانسه، فنلاند، جمهوری چک، بلژیک، اتریش، یونان، کرواسی، قبرس، هلند، ایرلند، مجارستان، لیتوانی، ایتالیا، پرتغال و لهستان) به ایران آمدند تا در مورد صنایع غذایی، دامداری، گل و گیاه و… به گفت‌و‌گو بنشینند. نتیجه نخستین نشست آنها امضای تفاهمنامه تولید مشترک بذر ذرت و سورگوم بین بخش خصوصی ایران و فرانسه بود.کاوه زرگران رئیس کمیسیون کشاورزی آب و صنایع غذایی اتاق تهران که مسئولیت هماهنگی هیأت ۷۰ نفره اروپا به تهران را داشت از آینده همکاری‌ها و امضای قراردادهای جدید بین ایران و اتحادیه اروپا خوشبین بود و می‌گوید:اوایل سال ۹۶ این هیأت اروپایی برای حضور در ایران ابراز تمایل کرد بدین جهت جلساتی برگزار شد تا بتوانیم با برگزاری نشست‌های تخصصی حضور شرکت‌های اروپایی در ایران را به سرانجام برسانیم.

اکنون پروژه‌های متعددی در کشورتعریف شده است که در پی آن می‌توان از پتانسیل سرمایه‌گذاران اروپایی در قالب جوینت ونچر استفاده کرد. بر این اساس شرکت‌های ایرانی که توان خوبی دارند را معرفی کرده‌ایم تا با سرعت بیشتری مذاکرات به نتیجه برسد. زرگران ادامه داد: با پایبندی اتحادیه اروپا به برجام خیلی از شرکت‌هایی که برای حضور در ایران مردد بودند اکنون اطمینان پیدا کردند که حضورشان در ایران مشکلی ندارد و ریسک سرمایه‌گذاری آنها حتی با شیطنت‌های امریکا کاهش یافته است. بر این اساس باید در روابط بانکی و مالی ایران و اروپا تجدیدنظر کرد تا هزینه‌های تجار کاهش پیدا کند ودر پی آن مناسبات تجاری افزایش پیدا کند.

تجارت غذایی ایران و اتحادیه اروپا

اگر بخواهیم نیم نگاهی به آمار تجارت محصولات غذایی و کشاورزی ایران و اتحادیه اروپا داشته باشیم شاخص‌ها نشان می‌دهد که صادرات مواد غذایی از ایران به اتحادیه اروپا افزایش یافته و از طرفی واردات هم در مسیر کاهش بوده است.در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۸۵ میلیون دلار محصولات غذایی و کشاورزی از ایران به اتحادیه اروپا صادر شده است که رشد ۲۲ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌‌دهد.این در حالی است که میزان واردات از اتحادیه اروپا در مدت مشابه ۲ میلیارد و ۱۶ میلیون دلار بوده (۱۴ درصد کاهش) است.

به برجام متعهد هستیم

روز گذشته نشست مشترک فعالان اقتصادی عضو اتاق تهران و هیأت بلند پایه تجاری اتحادیه اروپا برگزار شد. در این نشست فیل هوگان کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا خطاب به طرف ایرانی گفت: بیش از ۴۰ شرکت بسیار خوب از ۲۰ کشور اتحادیه اروپا به ایران آمدند که هر کدام ظرفیت بسیار بالایی برای همکاری دارند، به نحوی که در بخش لبنیات، گوشت، سایر مواد غذایی، سبزیجات و شکلات و نیز دانه‌های گیاهی برای خوراک دام نیز می‌توانند همکاری‌های خوبی انجام دهند.این نشان می‌دهد اتحادیه اروپا فارغ از موضع امریکا، کاملاً به برجام متعهد است. هوگان، خاطرنشان کرد: در بخش ایجاد زنجیره غذایی نیز پوشش خوبی فراهم خواهیم آورد، ضمن اینکه در اتحادیه اروپا، سختگیرانه‌ترین استانداردها برای کنترل صنایع غذایی اعمال می‌شود.کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا با بیان اینکه دو طرف باید شناخت دقیقی از قوانین یکدیگر داشته باشند، تأکید کرد: در زنجیره فراوری غذایی تلاش داریم همکاری مشترکی ایجاد کنیم، ضمن اینکه باید مطمئن شد که در مورد مواد غذایی حیوانی، خوراک سالم مصرف می‌شود و در زنجیره انتقال و حمل و نقل و برچسب و ردگیری محصولات غذایی دقت کافی صورت می‌گیرد. از سویی باید از مکانیزم‌های موجود برای حل موانع طرفین استفاده کنیم.

واردات گوشت بدون محدودیت سنی

وی از وزیر جهاد کشاورزی کشورمان درخواست کرد که صادرات گوشت گاو از اتحادیه اروپا بدون محدودیت سنی از سوی ایران تسهیل شود. از سوی دیگر صادرات محصولات لبنی مانند شیرخشک تسهیل شود. هوگان ادامه داد: گرچه ایران خارج از فصل، کیوی از نیوزیلند وارد می‌کند ما هم نمی‌خواهیم با این کشور رقابت کنیم اما درخواست داریم مشکلات سر راه صادرات میوه تازه به ایران حل شود. البته می‌توانیم با پیگیری‌های متعدد و تشکیل هیأت مشترک تجاری این موارد را مورد بررسی بیشتر قرار دهیم.

پیشنهاد کمیته مشترک بین ایران و اتحادیه اروپا

محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی کشورمان هم در این جمع به ایجاد دفتر اتحادیه اروپا اشاره کرد که می‌تواند تأثیر بسزایی در توسعه روابط داشته باشد. وی گفت: ما نظر مثبتی در ایجاد دفتر اتحادیه اروپا داریم. متأسفانه مشکل ایران و تجار ما برای صادرات به اتحادیه وجود دارد اما این مشکلات بیشتر در بخش خارجی است و ما در داخل مشکلی نداریم. وی افزود: در رابطه با برخی ضوابط اداری مانند استانداردسازی ما تمام تلاش خود را برای یکسان‌سازی این استانداردها خواهیم کرد و از بهره‌وری برای دانش روز استقبال می‌کنیم. خوشبختانه هر سال میزان برگشتی‌های ایران از محصولات کشاورزی کمتر می‌شود و امیدواریم این عدد در آینده‌ای نزدیک به صفر برسد. وی با بیان اینکه اما به‌دنبال بازار مشترک با اتحادیه اروپا هستیم تأکید کرد: ایران با مشکل بهره‌وری از آب مواجه است که با وجود محدودیت منابع اعتباری، دولت سرمایه‌گذاری خوبی در این زمینه داشته است. حجتی ادامه داد: در سفرهای اخیر من به کشورهای اروپایی در زمینه همکاری مربوط به بذر و دام‌های مولد تفاهمنامه‌ها و قراردادهایی بسته شده است. من پیشنهاد می‌کنم یک کمیته مشترک بین ایران و اتحادیه اروپا تشکیل شود تا بتوانند در سفرهای مشترک مسائل را بررسی کنند. وی در زمینه واردات گوشت به کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا گفت: مشکلی برای واردات گوشت قرمز از اتحادیه اروپا نداریم به شرط اینکه محصول مورد تأیید سازمان دامپزشکی قرار گیرد و بتواند با گوشت قرمز وارداتی از برزیل رقابت کند.

درخواست برای بازنگری در تعرفه‌های تجاری

همچنین در این مراسم علی اکبر مهرفرد قائم مقام وزیر کشاورزی در امور بازرگانی گفت: باید با همکاری شرکت‌های ایرانی و اروپایی فرآیند ایجاد زنجیره برای تولید غذای سالم توسعه پیدا کند. اکنون تعرفه صادرات ایران به اتحادیه اروپا در بالاترین حد خود قرار دارد. این موضوع باید در اتحادیه اروپا در دستور کار قرار گیرد تا بتوانیم در شرایط عادلانه‌ای به تجارت بپردازیم. دولت ایران هم این عزم را دارد که به عضویت WTO درآید.

بعد از توافق هسته‌ای بیش از ۲۰۰ هیأت تجاری به ایران آمدند که عمدتاً این هیأت‌ها از اروپا بودند. کشور ایران با توجه به موقعیت ویژه‌ای که دارد از جذابیت‌های زیادی برخوردار است و قطعاً پتانسیل‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد. در بخش کشاورزی هم بیش از ۱۰۰ میلیون تن تولیدات کشاورزی دارد که می‌توان در خیلی زمینه‌ها صادرات داشت.