افزایش ۲۵درصدی نرخ نهاده های دامی
افزایش ۲۵درصدی نرخ نهاده های دامی

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار خبر داد: افزایش ۲۵درصدی نرخ نهاده های دامی مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار کشور از افزایش نرخ نهاده های مورد نیاز دام و طیور خبر داد و گفت: در هفته های اخیر با افزایش رو به رشد نرخ دلار، نرخ نهاده های تولیدی نیز بیش از ۲۵ درصد افزایش یافته […]

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار خبر داد:

افزایش ۲۵درصدی نرخ نهاده های دامی

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار کشور از افزایش نرخ نهاده های مورد نیاز دام و طیور خبر داد و گفت: در هفته های اخیر با افزایش رو به رشد نرخ دلار، نرخ نهاده های تولیدی نیز بیش از ۲۵ درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) رضا ترکاشوند قیمت کنونی بازار تخم مرغ را متعادل دانست و افزود: در سه هفته اخیر قیمت نهاده ها، جهش بالایی یافته به طوری که نرخ کنجاله سویا به کیلویی ۲۳ هزار ریال و ذرت ۱۲ هزار ریال رسیده و ادامه این روند در زمانی نه چندان دور سبب ضرر و زیان تولیدکنندگان صنعت دام و طیور می شود.

وی یادآورشد: درحالی که سال گذشته نرخ هر کیلوگرم کنجاله سویا بین ۱۴ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار ریال و نرخ ذرت ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار ریال بوده است.

وی نوسان نرخ ارز، دلالان و هزینه های حمل و نقل را از دلایل افزایش نرخ نهاده های تولید دانست و گفت: با حذف ارز مبادله ای احتمال افزایش مجدد نرخ نهاده های دام و طیور که وارداتی است، وجود دارد.

به گفته ترکاشوند، با وجود شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و معدوم سازی بخش عمده ای از واحدهای مرغ تخمگذار کشور، اکنون نرخ تخم مرغ داخلی از قیمت وارداتی آن پایین تر عرضه می شود اما به نظر می رسد این موضوع موقتی باشد زیرا نوسان نرخ دلار و حذف ارز مبادله ای می تواند به افزایش بیشتر قیمت نهاده های دام و طیور بیانجامد.

وی از مسئولان خواست تا برای حمایت از تولید داخلی و کنترل بازار تدبیری بیندیشند زیرا روند افزایشی نرخ ارز در محصولات وارداتی و در نهایت قیمت محصول نهایی نقش بسزایی دارد که منجر به ضرر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، براساس آمارها به طور میانگین ۸۰ درصد نهاده های دام و طیور کشور وارداتی است و سالیانه نزدیک به ۹ میلیون تن انواع نهاده های دامی ذرت، جو و کنجاله سویا به ارزش حدود ۳ میلیارد دلار به کشور وارد می شود.

براساس آمار روز گذشته بانک مرکزی ایران نرخ هر دلار امریکا (نرخ ارز مبادله ای) ۳۷ هزار و ۸۳۰ ریال (۳۷۸۳ تومان) و نرخ ارز آزاد طبق اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران ۵۸ هزار ریال ( ۵۸۰۰ تومان) بود که طی یک جلسه فوریتی ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مقرر شد سیستم ارزی تک نرخی و قیمت هر دلار ۴۲ هزار ریال ( ۴۲۰۰ تومان) باشد.