برنج داخلی پاسخگوی نیاز کشور نیست
برنج داخلی پاسخگوی نیاز کشور نیست

وزیر جهاد کشاورزی در مجلس: برنج داخلی پاسخگوی نیاز کشور نیست وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه برنج داخلی پاسخگوی نیاز کشور نیست و باید واردات انجام دهیم، گفت: با توجه به ارزیابی انبارها و سایر مولفه‌ها، قیمت برنج خارجی در بازار رشد بی‌رویه‌ای داشته است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، […]

وزیر جهاد کشاورزی در مجلس:

برنج داخلی پاسخگوی نیاز کشور نیست

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه برنج داخلی پاسخگوی نیاز کشور نیست و باید واردات انجام دهیم، گفت: با توجه به ارزیابی انبارها و سایر مولفه‌ها، قیمت برنج خارجی در بازار رشد بی‌رویه‌ای داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، محمود حجتی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۹ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال بائوج لاهوتی نماینده لنگرود مبنی بر علت کاهش تعرفه واردات محصولات کشاورزی و دلیل صدور مجوز واردات محصولات کشاورزی و همچنین علت اعلام خودکفایی گندم گفت: یکی از دغدغه‌های مسئولان بخش کشاورزی دستیابی به تولید پایدار محصولات و همچنین تولید اقتصادی است تا بتوان برای محصولات کشاورزی بازار ایجاد کرد.

وزیرجهاد کشاورزی اظهار کرد: هیچ فردی نمی‌خواهد محصول تولید شده روی دست کشاورزان بماند.

افزایش بی رویه قیمت برنج خارجی در بازار

وی ادامه داد: برخی افراد دنبال این بودند که تعرفه برنج به ۵ درصد کاهش یابد اما با این موضوع مخالفت شد و هم اکنون تعرفه برنج ۲۶ درصد است و طی این دوره هیچ‌گاه از این رقم پایین‌تر نیامده است.

حجتی تصریح کرد: باید یادآور شد برنج در گذشته با دلار ۱۲۲۶ تومان وارد کشور می‌شد و پس از آن با دلار مبادله‌ای ۲۵۰۰ تومان و امروزه این مهم با دلار ۴۲۰۰ تومان و البته با تعرفه ۲۶ درصد انجام می‌شود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با تأکید بر اینکه قطعا برنج داخلی جوابگوی نیاز کشور نیست و باید از خارج واردات انجام دهیم، گفت: با توجه به بازار ارزیابی انبارها و البته سایر مولفه‌ها قیمت برنج خارجی در بازار رشد بی‌رویه‌ای داشته است.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان بخش کشاورزی اصرار بر افزایش تولید برنج داخلی دارند و تلاش می‌کنند تقاضای موثر نیز برای آن ایجاد کنند، افزود: حتی در این بین باید اذعان کرد قیمت توافقی را در نظر گرفتیم که اگر کشاورزی در برهه زمان مانند اوایل برداشت برنج، برنجی از گذشته روی دستش مانده بود خریداری شود تا از این طریق مشکل کشاورزان برطرف شود.

حجتی با اشاره به اینکه اغلب تعرفه‌های حوزه کشاورزی آزادشده و نرخ ارز آن نیز آزاد است، اظهار کرد: البته نباید فراموش کرد که برخی محصولات در بخش‌های مختلف به کار می‌رود و نمی‌توان برای آن هر تعرفه ای تعیین کرد. به عنوان مثال پنبه در صنعت نساجی به کار می‌رود؛ لذا برای حمایت از حوزه کشاورزی توافق کردیم پنبه با تعرفه ۱۰درصد وارد شود اما به شرط اینکه پنبه داخلی با قیمت مصوب خریداری شود.

وزیرجهاد کشاورزی در خصوص موضوع گندم نیز گفت: با فردی که در این حوزه تخلف کرده بود برخورد شده است وگرنه صدایش در نمی‌آمد.

 

نظام امضایی در رابطه با واردات در حوزه کشاورزی وجود ندارد

حجتی تصریح کرد: وزارت جهادکشاورزی درخصوص اینکه چه کسی واردات انجام بدهد یا ندهد، هیچ نظری ندارد و واردات در سامانه سازمان توسعه و تجارت ثبت می شود.

وی با اشاره به اینکه هیچ نظام امضایی در رابطه با واردات در حوزه کشاورزی وجود ندارد، گفت: اگر قرار است گوشت به کشور وارد شود، حتما در سامانه سازمان توسعه تجارت ثبت می شود و وزارتخانه در این حوزه نقشی ایفا نمی کند، لذا اگر فردی دراین خصوص سندی دارد، می تواند ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وزیرجهاد کشاورزی با اشاره به اینکه زمانی صادرات دام زنده به صورت کوپنی انجام می شد؛ اما با وقوع بحران گوشت و افزایش قیمت آن، جلوی این مهم گرفته شد، ادامه داد: این موضوع درخصوص نهادهای کشاورزی نیز رخ داده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: اعتقاد داریم زنجیره تولید باید طولانی شود تا ارزش افزوده شامل حال تولیدکننده باشد.

 

تولید، مصرف و تراز بازرگانی گندم

حجتی با اشاره به اینکه تولید، مصرف و تراز بازرگانی درخصوص گندم سه مولفه مهم هستند، افزود: مصرف کشور در ارتباط با نان یارانه ای، آزادپز و… حدود ۱۰٫۵ میلیون تن است که از این مقدار حدود ۷ میلیون و ۳۰۰ تن برای حوزه یارانه ای و بیش از ۳ میلیون در سایر موارد و حدود یک میلیون تن نیز به صورت بذر است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ در حدود ۱۱٫۵ میلیون تن گندم تهیه شد که یک میلیون تن آن مازاد مصرف بود، ادامه داد: گاهی از ذخایر استفاده می کنیم و گاهی هم جایگزین می شود؛ به عبارتی در سال ۹۵ با توجه به اینکه پیش بینی شد تولید مناسب است و جلوی ثبت سفارش گرفته شود، اما ثبت های انجام شده در گذشته وارد کشور شد.

وزیرجهاد کشاورزی درخصوص موضوع ابریشم نیز گفت: ابریشم در گذشته با قیمت ارز ۱۲۰۰ و ۲۵۰۰ تومان وارد می شد، اما هم اکنون با ۴۲۰۰ تومان وارد می شود.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه قیمت ها باید در کمیسیون ماده یک و در دولت تصویب شود؛ خاطرنشان کرد: تعرفه ابریشم از ۱۵ درصد به ۲۶ درصد افزایش یافت، اما باید اذعان کرد که صنعت ابریشم نیز باید بتواند این محصول را جذب کند؛ به عبارتی صنعت مشکل دارد و اگر قیمت ها افزایش یابد، با مشکل مواجه می شود.